LIVE UPDATES
Aktualitet

6 marsi/ Rama porosit deputetët: S’ka mitingje,as politikë! Qani hallet me njerëzit

24 Janar 2022, 08:39 Nga DOSJA
6 marsi/ Rama porosit deputetët: S’ka mitingje,as politikë! Qani

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë porositë për deputetët socialistë lidhur me zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit, por edhe në çështje të tjera “të nxehta” në jetën politike. Në fjalën e tij, Rama ka kërkuar nga socialistët që të takojnë qytetarët derë më derë, pa mitinge e grumbullime, duke kërkuar “qarje hallesh” e jo politikë nga të zgjedhurit e tij për të garuar në nivel lokal.

Sipas Ramës, socialistët duket se e kanë të lehtë fitoren, duke shtuar se përballë kanë disa palë politike që përplasen me njëra-tjetrën për mbijetesën e udhëheqësve. Edhe pse nuk e përmendi me emër, përmendi edhe presidentin Ilir Meta. Për këtë të fundit, kryeministri Edi Rama duket se i paralajmëroi shpalljen ‘non grata’, pasi e konsideroi si një lider edhe ‘grata’ edhe ‘non grata’. Po ashtu, kryesocialisti duket se ka nisur që të mendojë edhe për emrin e ri të kreut të shtetit pas shkarkimit të Metës.

Edhe në këtë proces duket se nuk do ta përfillë opozitën e vendit, pasi tha hapur se emrin do ta zgjedhin mes tyre, e se po mendojnë një mënyrë për të përfshirë edhe qytetarët për të dhënë mendimin e tyre për figurat që do të propozohen. Ndërkohë që opozitën e ka nxjerrë “jashtë loje” edhe pse u premtua bashkëpunim e dialog për çështje të mëdha që në fillim të sesionit parlamentar. Por duket se për Ramën ky premtim nuk qëndron pasi dhe situata mes Partisë Demokratike nuk e lejon dialogun me një palë tjetër. Kryeministri pretedon se është ‘konfuz’ cilës PD t’i drejtohet për bashkëpunim, ndaj zgjedhja më e mirë për të është që të mos i drejtohet fare.

Po ashtu, në fillim të mbledhjes Rama është ndalur tek procesi i Këshillimit Kombëtar me pyetësorin me 12 pyetje, duke bërë me dije se pjesëmarrja online ka shkuar në shifër në 23 456 qytetarët. Ndërkohë që paralajmëroi edhe vendosjen e pikave publike, që duhet të përfundojë deri më 22 shkurt për të nxjerrë një vendim final për shumë çështje.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

‘Mos u degradoni’/ Rama-socialistëve: Mos të kthejmë Bashkitë në rraqe

Kush do jetë presidenti i ri? Rama: Do e gjejmë mes nesh, nuk do të bjerë nga qielli

Rama shpall OBJEKTIVAT: Do ti fitojmë të 6 bashkitë, pjesëmarrje dhe garë serioze

VD-Zgjedhjet e 6 marsit, Rama: Ne jemi nga njëra anë, të tjerët zihen për brava

Zgjedhjet në 6 bashki, Rama jep ‘porositë’ e fundit: Qani hallet, sa më pak politikë

VD-Rama: Këshillimi Kombëtar përfundon në shkurt, po u shkon me postë formulari

(a.b,k.m./dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike edi rama rama mbledh grupin parlamentar edi rama rama mbledh grupin parlamentar

Sondazh

Poll

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë