Politike

Ndalimi i tubimeve elektorale prej COVID, Gjykata Kushtetuese pranon pjesërisht kërkesën e PR: Komiteti Teknik të rishohë kohëzgjatjen e kufizimeve

Vendimi i Kushtetueses, thotë se Komiteti Teknik i Ekspertëve duhet të mblidhet brenda javës që të rishohë kohëzgjatjen e e kufizimeve parandaluese për Covid-19. 
Featured image of article: Ndalimi i tubimeve elektorale prej COVID, Gjykata Kushtetuese pranon pjesërisht kërkesën e PR: Komiteti Teknik të rishohë kohëzgjatjen e kufizimeve

TIRANË- Gjykata Kushtetuese, ka vendosur të pranojë pjesërisht kërkesën e Partisë Republikane, e cila kishte ankimuar vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve për të ndaluar tubimet elektorale për zgjedhjet e 25 prillit.

Vendimi i Kushtetueses, thotë se Komiteti Teknik i Ekspertëve duhet të mblidhet brenda javës që të rishohë kohëzgjatjen e e kufizimeve parandaluese për Covid-19.

Në përfundim të shqyrtimit, Gjykata Kushtetuese vendosi:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pranimin pjesërisht të kërkesës

Shfuqizimin  e shprehjes “deri në një urdhër të dytë”, në pikën 1 të urdhrit nr.633, datë 17.11.2020 të Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Detyrimin e organit kompetent të rishikojë kohëzgjatjen e kufizimeve, brenda një jave nga shpallja e këtij vendimi”, citohet në vendimin e Kushtetueses.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment