Aktualitet

Shuhet nga Covid-19 mjeku Drini Dobi, bluzat e bardha dhe Manastirliu në lot: Menduam se do ia dilje mik

Dobi ishte dërguar në Itali për mjekim më të specializuar, por nuk ka mundur dot që t'i mbijetojë Covid-19, duke ndërruar jetë mbrëmjen e sotme, duke shënuar një tjetër humbje për bluzat e bardha në Shqipëri. 
Featured image of article: Shuhet nga Covid-19 mjeku Drini Dobi, bluzat e bardha dhe Manastirliu në lot: Menduam se do ia dilje mik Drini Dobi

TIRANË– Mjeku i njohur neurolog, Drini Dobi ka humbur jetën për shkak të koronavirusit. Dobi ishte dërguar në Itali për mjekim më të specializuar, por nuk ka mundur dot që t’i mbijetojë Covid-19, duke ndërruar jetë mbrëmjen e sotme, duke shënuar një tjetër humbje për bluzat e bardha në Shqipëri.

Drini Dobi u nis me urgjencë disa ditë më parë drejt Italisë për të marrë një mjekim më të specializuar, pasi gjendja e tij pas infektimit me COVID-19 u rëndua. Për dërgimin e tij në Itali që të marrë mjekim më të specializuar të afërmit e ndihmuan finaciarisht, duke qenë se gjendja e tij ekonomike nuk e përballonte udhëtimin në Itali për të marrë mjekimin që i nevojitej.

Ata hapën dhe një llogari bankare për të bërë bashkë një shumë që të mbulojë shpenzimet e qëndrimit në spitalin italian dhe mbulimin e plotë të kurës së tij, por për fat të keq mjeku nuk ia ka doli mbandë. Dy ditë më parë, Ministria e Shëndetësisë, deklaroi se qeveria shqiptare do të paguantë të gjithë kurën e mjektu Dobi në Itali, por tashmë, asnjë pagesë nuk mund ta kthejë pas Dobin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas këtij lajmi të hidhur, mjekët dhe kolegët e Dobit janë përlotur. Edhe ministrja Ogerta Manastirliu ka reaguar e pikëlluar pas vdekjes së Dobit, teksa në një reagim në rrjetet sociale shkruan se mendonte se ai do t’ja dilte mbanë si gjithmonë. Por nuk ndodhi…

(a.k;f.m/dosja.al)

 • 21:51

  Manastirliu në lot pas humbjes së Dobit: Mendova se do ia dilje si gjithmonë, jam pranë familjes dhe kolegëve në këto momente të trishtueshme

  Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka reaguar e pikëlluar pas vdekjes së mjekur Drini Dobi. Në një status në rrjetet sociale, Manastirliu shkruan se kishte shpresuar shumë që gjendja e tij shëndetësore të përmirësohej por kjo gjë, fatkeqësisht nuk ndodhi. Ministrja shton se është pranë familjes së Dobit e gruas së tij për shumë gjëra që ata mund të kenë nevojë. “Jam tej mase e pikëlluar për ndarjen nga jeta të një miku të mirë dhe një profesionisti të shkëlqyer, doktor Drini Dobit. Kishim shpresuar shumë, deri në çastet e fundit, se Doktor Drini do t’ia dilte ta fitonte këtë betejë për jetën, ashtu siç ia kishte dalë me mijëra herë të fitonte betejat për pacientët e tij. Jam pranë Floridës, familjes dhe kolegëve të Drini Dobit në këto momente të trishtueshme për të gjithë. Dhimbja është e madhe në këto momente kaq të hidhura për të gjithë. U prehsh në paqe Doktor Drini,”- shkruan Manastirliu.

  Ogerta Manastirliu
 • 21:38

  Vdekja e Drini Dobit nga Covid-19/ Mjekët përloten në studio, Skënder Bratajt nuk i dalin fjalët: E kisha shok shkolle…

  Lajmi për vdekjen e neorologut të njohur Drini Dobi, ka përlotur mjekët. Të ftuar në emisionin “Arena” mjekët Arben Pilaca, Genc Sulçebe dhe drejtori i Urgjencës Skënder Brataj, janë përlotur në momentin që kanë marrë lajmin e trishtë nga moderatori i emisionit. Ndërkohë, Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj me lot në sy ka thënë se me Drinin ishin shok shkolle. “Morëm një lajm shumë të hidhur, unë e kam patur shok shkolle. U munduam të bënim…Jeta…”- tha Brataj por fjalët nuk i dilnin nga lotët.

Një Koment në “Shuhet nga Covid-19 mjeku Drini Dobi, bluzat e bardha dhe Manastirliu në lot: Menduam se do ia dilje mik

 1. Ngushellime familjes! Njeri i mire, i papertuar dhe fjale pak. Nuk duhet ta kishit mbajtur kaq gjate ne QSUT per mjekim

Shto Koment