LIVE UPDATES
Politike

“Dvorani ka bërë veprime mafioze”, Meta akuza maxhorancës për emërimet në Kushtetuese: Vepruan gabim, Xhaferllari kand

13 Nëntor 2019, 14:47 Nga DOSJA
“Dvorani ka bërë veprime mafioze”, Meta akuza

TIRANË- Pas emërimit të anëtares së gjashtë të Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllari, Presidenti Ilir Meta ka dalë në një konferencë për mediat ku ka treguar pse ka marrë këtë vendim. Meta si rrallë herë në konferencë ka dalë disa minuta me vonesë nga koha e paracaktuar, por për këtë nuk dha shpjegime.

Shpjegime Meta dha për vendimin e tij duke dekretuar Marsida Xhaferllarin si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Në fjalën e tij ai tha se Xhaferllari ka qenë një kandidaturë e goditur politikisht, pasi në relacionin që i ishte dërguar nga KED ajo kishte marrë 0 pikë. Kreu i Shtetit u shpreh i bindur për zgjedhjen e tij dhe shtoi se Xhaferllari ka kualifikimin e nevojshëm dhe ka qenë një ndër më të mirat nga kandidaturat e propozura.

Më tej ai ka hedhur akzua të forta kundër kryetarit të Këshillit të Emërimve në Drejtësi, Ardian Dvorani, për të cilin tha se ka bërë veprime të dyshimta, të cilat i ka cilësuar si mafioze. Kreu i Shtetit shtoi se sipas tij Dvorani ka bërë lojëra me listat dhe ka vepruar kundër kushtetutës.

Kritika të forta kishte dhe për diplomatët, ku një pjesë të tyre i quajti të korruptuar dhe tha se kanë shkelur marrëveshjen duke e lënë vendin tonë ka Gjykatë Kushtetuese për më shumë se dy vite. Akuzat Meta nuk i kurseu as për maxhorancën duke thënë se kishte vepruar në kundërshtim me Kushtetutën në emërimin e dy kandidateve njëherësh, dhe sipas tij kanë dashur që shkelje të bënte dhe Presidenti.

Ndërkohë, i pyetur nëse kishte frikë se mund të shkarkohej nga Gjykata Kushtetuese për shkelje të Kushtetutës, u tregua i bindur se do të vijonte punën deri në 24 korrik 2022. Por nuk preferoi të përgjigjen në lidhje me datën e re të zgjedhjeve në Vorë dhe Shkodër, duke thënë se tani ka punë më të rëndësishme.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike ardian dvorani ilir meta marsida xhaferllari meta konference 13 nentor 2019 meta konference me gazetaret ardian dvorani ilir meta marsida xhaferllari meta konference 13 nentor 2019 meta konference me gazetaret

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat