LIVE UPDATES
Sport

Kupa e Afrikës: Frikë nga terrorizmi, kudo forca speciale dhe autoblinda në rrugë…

12 Janar 2022, 17:11 Nga DOSJA
Kupa e Afrikës: Frikë nga terrorizmi, kudo forca speciale dhe

KAMERUN – Lufta e përgjakshme civile midis trupave qeveritare dhe rebelëve ka shkatërruar Kamerunin për katër vjet dhe i ka kushtuar jetën e mbi 3.000 njerëzve, duke detyruar 70.000 të tjerë të largohen, ndërkohë që ka pasoja edhe në Kupën së Afrikës.

Frika nga sulmet e mundshme, në fakt, i ka shtyrë organizatorët të forcojnë masat e sigurisë ndaj lojtarëve, të mbrojtur nga rojet e armatosura, të vendosura si përballë hoteleve të skuadrave dhe fushave stërvitore, ashtu edhe në stadiume. Automjete të blinduara patrullojnë rrugët çdo natë, për të garantuar respektimin e një shtetrrethimi, të vendosur për të mbrojtur lojtarët dhe tifozët.

“Lojtarët janë të shqetësuar, mbi të gjitha për kërcënimet që kanë mbërritur,- ka zbuluar një lojtar i Premier League për “Mirror,”- por ata janë siguruar se do të bëhet gjithçka për t’i mbrojtur, me përdorimin e forcave speciale, të gatshme për të ndërhyrë në këtë ngjarje të një kërcënimi real ose një sulmi”.

Këtë vit, 40 yje të ligës angleze, duke përfshirë edhe Mo Salah dhe Sadio Mané të Liverpoolit, Ryad Mahrez të Manchester Cityt dhe Pierre-Emerick Aubameyang të Arsenalit, janë përfshirë në Kupën e Afrikës me ekipet e tyre kombëtare përkatëse. “Shumë lojtarë vinë nga zona të Afrikës, ku tashmë ka pasur probleme sigurie, si Nigeria apo Bregu i Fildishtë, ndaj janë mësuar me këtë situatë. Përveç kësaj, ata janë krenarë që luajnë për vendet e tyre, kështu që nuk do t’i kishin zhgënjyer kurrë tifozët e tyre”,- përfundoi burimi i “Mirror”.

Kujtimi i sulmit të tmerrshëm terrorist në autobusin e Togos, që ndodhi në Angola në vitin 2010 dhe që u kushtoi jetën dy personave, përfshirë një gazetar, rëndon rëndë mbarëvajtjen e demonstratës. “Janë marrë masa shumë të rrepta për të siguruar që Kupa e Afrikës do të shkojë pa probleme”,- siguroi tabloidin Engamba Ledoux, komandanti i rojeve të sigurisë, ndërsa ekspertja e të drejtave të njeriut, Rebecca Tinsley, e quajti situatën “të tmerrshme”, duke paralajmëruar se kërcënimet sulmet nga rebelët janë serioze dhe shqetësuese.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sport Sport 40 yje të ligës angleze Automjete të blinduara patrullojnë rrugët Egjiptiani Mohamed Salah federata gjermane e futbollit Lojtarët janë të shqetësuar një lojtar i Premier League rojet e armatosura sulmuesi Mohamed Salah të vendosura si përballë hoteleve të skuadrave dhe fushave stërvitore 40 yje të ligës angleze Automjete të blinduara patrullojnë rrugët Egjiptiani Mohamed Salah federata gjermane e futbollit Lojtarët janë të shqetësuar një lojtar i Premier League rojet e armatosura sulmuesi Mohamed Salah të vendosura si përballë hoteleve të skuadrave dhe fushave stërvitore

Sondazh

Poll

Sport 12 Janar 2022, 14:01

Lewis Hamilton drejt tërheqjes nga Formula 1

ANGLI – Piloti i Mercedes, Lewis Hamilton, është shprehur se nuk do të garojë më në Formula 1 nëse nuk përfundon hetimi i garës së fundit në Abu Dhabi, që...

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm