LIVE UPDATES
Politike

Kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi takim elektoral në Vlorë, prezanton kandidatin për deputet, Gëzim Ademaj

7 Prill 2021, 08:29 Nga DOSJA
Kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi takim elektoral në Vlorë,

VLORË – Kryetari i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi ka vijuar në Vlorë turin e takimeve elektorale, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ai ka prezanuar kandidatin për deputet nga radhët e PDIU, pjesë e koalicionit opozitar, PD-Aleanca për Ndryshim, Gëzim Ademaj.

Idrizi analizoi qeverisjen 8-vjeçare të kryeministrit Edi Rama, duke  u shprehur se sipas tij, qytetarët kanë qenë të braktisur. Ai ka sjellë në vëmendje fatkeqësinë e tërmetit, ku institucionet nuk kishin pajisje kërkim-shpëtimi, reshjet e borës që bllokojnë rrugët për dy orë dhe shiu që përmbyt qytetet sa herë bie.

Ku ishte shteti shqiptar ku për dy orë borë, u bllokuan rrugët? Ku ishte shteti shqiptar kur për dy orë shi bëhet Vlora, Durrësi dhe veriu i Shqipërisë si Venecia? Ku ishte shteti kur ra tërmeti, ku nuk kishin as edhe një kazmë, ndërsa qenve iu kishin ngrënë edhe ushqimin, ndërsa ne duhet të prisnim që të na vinin ushtarët nga Kosova që të na ndihmonin? Njeriu i cili në shtator kur ra tërmeti, s’duhet t’i linte në banesa qytetarët në shtëpitë e tyre. Kanë 1 vit e 4 muaj që harxhojnë 600 mln euro nga të Europës, dhe sot që i ka mbaj çadra, ka filluar të hedhë lekë elektorale”, u shpreh Idrizi.

Mungesa e shtetit, vuri në dukje Idrizi, vihet re edhe në Vlorë, ndërsa akuzon kryeministrin se ka diskriminuar lagjet ku jetojnë çamët si Kume dhe Çole, të cilat vuajnë mungesën e investimeve.

Është për të ardhur keq sesi në Kume, Çole dhe shume zona të tjera ku jetojnë shqiptarë të Çamërisë, janë sikur ndodhen me mijëra kilometra larg Vlorës. Kjo është arsyeja që kemi bërë gjithçka, që kemi bërë rezolutë, por ne duhet të jemi krenar që shqiptarët e Çamërisë që vdiqën sapo kaluan kufirin shqiptar nga etja, uria, bëmë një varrezë monumentale, pikë kujtese të historisë tonë por edhe detyrim njerëzor, në Kllogjer. Ne mundësuam që sot të jetë Bashkia e Çamërisë. Unë e di që ata për 1 mijë arsye nuk e votojnë PDIU-në, por padyshim i drejtohem si vëllai jonë, po, po deputetët çamë të PDIU-së mundësuan që sot të jetë Bashkia e Çamërisë. Asnjëherë të mos na e japin votën, një mijë herë ne do ta bëjmë që të jetë Bashkia e Çamërisë sepse ne e bëjmë për vokacionin tonë dhe jo për interesa të çastit”.

Deklaratën e Ramës se po u ndërrua pushteti s’do ketë vaksina, kreu i PDIU e quan kërcënim, ndërsa garanton se do të ketë edhe më shumë vaksina pas 25 prillit.

Sigurisht që sot po na kërcënon edhe me vaksinat, ku thotë se po ika unë s’do ketë vaksina. Më shumë vaksina do të kenë shqiptarët. Kishte shumë kohë dhe mundësi, që të na tregojë se ky po na shpëton dhe po na sjell mrekulli”, theksoi ai.

25 prilli, shtoi kreu i PDIU, do të jetë dita kur shqiptarët do të ndahen nga tranzicioni 30-vjeçar. Sipas tij, Rama ka 23 vite në pushtet, 8 nga të cilat si kryeministër dhe ka ardhur momenti që ai të largohet, për t’i hapur rrugë atyre që duan të shërbejën dhe jo të sillen si sundues.

Jemi një vend demokratik dhe ekonomia s’mund të jetë në duart e 5 oligarkëve dhe 5 shokëve të tij. Kjo është arsyeja pse 25 prilli është ditë shumë e rëndësishme për ne, për t’u ndarë nga tranzicioni i tejzgjatur i këtyre i 30 viteve. Por nuk shuhet Shqipëria që njëri pasi ka 23 vjet në pushtet dhe ka 8 vjet kryeministër, mendon se mund të rrijë akoma këtu. Jemi në kohën e demokracisë ku elitat duhet të ndërrohen ku të vijnë njerëz që shërbejnë në këtë vend, dhe jo të vijnë si sundues në këtë vend”.

Në Vlorë, kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi akuzoi socialistin Damian Gjiknuri, se lëviz natën dhe premton vende pune, për të deformuar vullnetin e zgjedhësve.

Nuk besoj që ka shqiptarë të Çamërisë që të pranojë skuthllikun e Damian Gjiknurit që shkon natën andej duke i kapur me premtime hajde se do të të fus në punë, hajde se do të të bëj drejtor. Është dhe Ballaban Pasha këtu, por asnjë nuk mundet dot të na nëpërkëmbë amanetin dhe dinjitetin tonë. Ne do t’i dalim për zot vetes tonë. Partia e katër parlamentare, Bashkë me Gëzimin do të jemi minimumi 4 deputetë çamë në Parlamentin e Shqipërisë. Dhe jo si ata deputetë që kane qenë deri dje. I keni pasur edhe tre të tjerë atje, i keni dëgjuar këto 4 vjet? Keni pasur tre! Kurrë nuk e hapën gojën për Çamërinë”, shtoi Idrizi.

Kreu i PDIU akuzon gjithashtu kryeministrin Edi Rama se prej vitesh tenton të përçajë komunitetin çam, sikurse edhe në këto zgjedhje. “Dikur kam qenë këtu me PS, kam respekt për shumë njerëz, burra, gra të cilët besojnë, por i drejtohem dhe atyre se, s’ka nevojë PS-ja që të marrë një numër 8 nga ne. Nuk ka nevojë PS, se ka djem dhe vajza plot që të marrë, Leonidhën apo Nikolinin, e shumë e shumë të tjerë. Ju drejtohem atyre prap që, nuk i kanë marrë se i vlerësojnë, se i duan, por i kanë marrë dhe i kanë vlerësuar pikërisht për të përçarë dhe shkatërruar shtëpinë e tyre”, deklaroi ndër të tjera, kryetari i PDIU, Shpëtim Idrizi.

Nga ana e tij, kandidati i koalicionit opozitar, PD-Aleanca për Ndryshim, për deputet në Qarkun e Vlorës, Gëzim Ademaj u shpreh se zgjedhjet e 25 prillit janë mision historik, një “luftë”, e mira kundër të keqes, duke shuar se Vlora do t’i ndëshkojë ata që për 8 vite e diskriminuan.

(kle.mu./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike shpetim idrizi ne vlore zgjedhjet 25 prill 2021 shpetim idrizi ne vlore zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët