LIVE UPDATES
Politike

Kryemadhi takim me të rinjtë në Korçë: Votuesit për herë të parë janë të LSI!

14 Shkurt 2021, 13:22 Nga DOSJA
Kryemadhi takim me të rinjtë në Korçë: Votuesit

KORÇË– Kryetarja e Lëvisjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi zhvilloi ditën e sotme një takim me disa të rinj në Korçë, që votojnë për herë të parë.

Gjatë bashkëbisedimit me të rinjtë, Kryemadhi tha se LSI është partia që rritet në çdo zgjedhje për shkak të votuesve të rinj. Ajo nuk i kurseu as batutat, teksa kujtoi faktin se ajo nuk është votuese për herë të parë e LSI-së.

Kryemadhi tha se rruget gjithandej janë të mbuluara me dëborë, dhe ishte shumë e vështirë lëvizja.

Pjesë nga fjala e Kryemadhit:

Edhe pse vështirësitë e kohës, ne prap ja ku jemi. Në Korçë ndihesh mirë edhe me këtë dëborë kaq të madhe, me këtë peisazh kaq të bukur dhe kaq të pastër, brenda saj ka një zjarr të jashtëzakonshëm, i ndryshimit. Unë dje deri në orët e vona isha në Maliq, shpi më shpi dhe ajo që më bënte përshtypje ishte se nje njerëzit ndiheshin të harruar, sepse mendonin se njeri nuk i takon, bora do i bllokojë rrugët, do e kenë shumë të vështirë për të lëvizur, por do shikojmë që nuk do të ketë vëmendjen fare ndaj nesh, nuk do të ketë ndihma, ushqime, ndihma për ndonjë të sëmurë etj. Në fakt dje kam qenë në kontakt të vazhdueshëm me një shokun tim, Nikolin Shtjefni i cili donte të ikte në shtëpi, por ka ngelur me orë të tëra në rrugën nacionale të Lezhës.

E njëjta gjë ka ndodhur edhe në Qafë Thanë e në të gjitha rrugët. Në këtu jemi për të biseduar se pavarësisht vështirësive që kemi gjatë gjithë kohës, qoftë ju që jeni studentë me provime, maturantët që kanë provimet, ne që merremi me fushata, jemi të gjithë në një pikë të përbashkët, për të sensibilizuar njerëzit shpi më shpi, për ti dërguar në 25 prill në kutitëve e votimit. Nuk na ndal asgjë, bora na jep frymëzim.

Më shumë ju falënderoj juve, vajzave e djemve të rinj të Korçës, pasi duam që çdo gjë të shkojë në duart tuaja. Kur po vinim këtu rrugës pamë se si një njeri i lidhur me qeverinë, me kryetarin e bashkisë ka futur edhe pemët brenda. Ka bllokuar trotuarin, unë skam parë pemë të futur brenda në lokal. Ndodh edhe në Tiranë, ku Rama përballë ambasadës Amerikane një pallati i ka dhënë trotuarin dhe kalimtarët duhet të ngjisin shkallët që të ngjiten lart në pallat dhe më pas të kalojnë në anën tjetër të trotuarit. Absurditeti i keqqeverisjes.

Kjo qeverisjes, indeferenca jonë ka bërë që jo vetëm në arrogancë, por të kalojë në uzurpim të të drejtave të qytetarëve, prandaj edhe jam shumë e lumtur që shikoj sot listat e zgjedhësve mbi tavolinë. Para se të nismim bashkëbisedimin vërtetë evidentimi që keni bërë me votuesit për herë të parë, shokët, fqinjët, etj., është një punë e mrekullueshme dhe ne e kemi nisur në të gjithë Shqipërinë sepse LSI rritet në çdo prag zgjedhje për shkak të votuesve për herë të parë, të cilët janë votuesit më të konsoliduar. Kthehemi në identitetin tonë, për të përfaqësuar të rinjtë dhe të rejat dhe ajo që mendoj unë që është shumë e rëndësishme është që ne ti bëjmë jo bllokadë, por të eleminojmë çdo lloj barriere që krijon hapësira dhe mundësi jo vetëm të vendimmarrjes. Unë besoj te të rinjtë dhe të reja, fuqia jonë si LSI qëndron tek të rinjtë. Ne jo pa qëllim kemi zgjedhur Petrikën për qytetin e Korçës, sepse përveç se është djalë i lindur dhe i rritur në Korçë, është edhe një njeri i identifikuar me kulturën dhe traditën e Korçës. Do të dëshiroja që në mandatin tjetër ne të mos kishim vetëm Petrikën, por të kishim të gjithë djemtë dhe vajzat nga Korça, nga Maliqi, Kolonja, Pogradeci, në mënyrë të tillë që ta drejtoni ju. Të mos drejtohet më nga oligarkë që janë më 4 klasë shkollë dhe janë oligarkë të emërtuar me paratë e buxhetit të shtetit, që më pas vijnë dhe drejtojnë jetën tuaj.

Kur po vija rrugës, pyeta kush e ka administrimin e qytetit për të pastruar rrugët. Sepse që të vish për 3 km dhe ta bësh për 1 orë e gjysëm është e tmerrshme. Pra këtu merren paratë, ju paguani taksa pastrimi, taksë gjelbërimi, paguani taksat e biznesit dhe kur vjen puna kompania që ka fituar tenderin përdor mjetet e bashkisë, merr paratë e bashkisë dhe prapë nuk e pastron. Dhe më e tmerrshmja ishte që pamë në mëngjes më Endritin, në vend që përfaqësuesit e bashkisë të dilnin dhe të thonin që ne po punojmë, po mundohemi e po marrim nga një lopatë që të pastrojmë rrugën, kishte postuar foto që i bënte reklamë biznesit të vet. Promovimi i biznesit është shumë i mirë, por promovo njëherë hallet dhe problemet që ka qyteti, për t’i zgjidhur çfarë kanë qytetarët, pastaj promovo bizneset e tua private.

Studentët duhet të punojnë, sepse edhe krijojnë lidhjen midis punës, profesionit, përgjegjshmërisë. Por është edhe një ndihmë ekonomike, jo vetëm për vetë studentët, por edhe për familjarët. Por kur studenti punon nga halli se është e gjithë familja e pa punë, ose e lë shkollën për të punuar, kjo pastaj është me të vërtetë shumë e dhimbshme.

Dhe kjo është një nga gjërat që ne fokusohemi te programi i arsimit, që ka të bëjë edhe me “Mëso dhe fito”, që të lidhësh shkollën me profesionin, në mënyrë të tillë që ndërkohë që rritesh profesionalisht, ke edhe një mundësi ekonomike për familjen. Por nga ana tjetër edhe taksa për arsimin që ne duam të vendosim, që është “Taksa e të ardhmes”, 1% për bizneset e mëdha, do të thotë që këto para do të shkojë drejtpërdrejtë në buxhetin e arsimit. Pse? Sepse një nga problemet më të mëdha që ka sot arsimi shqiptar është që nuk i ofron studentëve tanë jo vetëm cilësi, por edhe diplomë dinjitoze. Dhe ne universitetet i duam për të konkurruar me profesionistë të rinj jo vetëm në rajon, por edhe më gjerë. Ajo që është shumë e rëndësishme, është që Shqipëria ka mundësi dhe zhvillim jo vetëm në turizëm, por në shumë aspekte të tjera, qoftë në ekonomi, bujqësi, në naftënxjerrje dhe kudo, në mënyrë të tillë për të rritur ekonominë shqiptare.

Ne jemi fokusuar në krijimin e elitave profesionale të reja. Sepse çdo ditë e më shumë universitetet tona jo vetëm që po rrudhen, pot po shkojnë drejt mbylljes së degëve të ndryshme dhe ndërkohë po zhvillohet vetëm Fakulteti i Infermierisë, sepse çdo njeri që shkon për infermieri i bashkëngjitet kursit të gjermanishtes për t’u larguar drejt Gjermanisë. Dhe ndërkohë nga ana tjetër ne do të ngelemi pa mësues filloreje, do të ngelim pa infermierë, pa inxhinierë, pa kimistë.

Ajo që është sot më e rëndësishme, është që ne nuk kemi nevojë për njerëz që janë shërbëtorë të oligarkëve, por kemi nevojë për sfida të reja, për njerëz të rinj që duan të konkurrojnë në ekonomi, duan të konkurrojnë me idetë e tyre, me bizneset e tyre. Dhe po kështu programi “Garancia Rinore”, që nuk është ndonjë shpikje e jona, është një nga projektet që e ka bërë BE për të nxitur të rinjtë që të përfshihen në biznese, për të hapur bizneset e tyre me start up-e, në mënyrë të tillë që të krijojnë jo vetëm punësim, por edhe një konkurrencë midis bizneseve të mëdha, që nuk e konkurrojnë në sasi apo në treg, por e konkurron në cilësi, në risi e në gjëra të tjera të domosdoshme.

(kle.mu./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike monika kryemadhi ne korce monika kryemadhi ne korce

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni