LIVE UPDATES
Bota

Kompania ajrore ‘WestJet’ anulon fluturimin për shkak të mosmarrëveshjes me pasagjerët: Fëmijët nuk mbanin maska

11 Shtator 2020, 10:23 Nga DOSJA
Kompania ajrore ‘WestJet’ anulon fluturimin për shkak të

KANADA–  Një avion i kompanisës ajrore kanadeze, “WestJet” është anuluar dhe policia u thirr sepse një fëmijë nuk kishte mbajtur maskë. Safwan Choudhry thotë se WestJet dëshironte që fëmija i tij 19 muajsh të mbante një maskë, por vajza nuk ndalonte së qari.

Linja ajrore thotë se problemi  nuk ishte me foshnjën, e cila ishte nën moshën e kërkuar për të mbajtur maskë, por me 3-vjeçaren e Z. Choudhry.

Të martën në mëngjes, Fluturimi 652 nga Calgary për në Toronto u ndalua dhe të gjithë udhëtarët u urdhëruan të zbresin.

“Unlikeshtë ndryshe nga çdo gjë që kam parë ndonjëherë, e lëre më me përvojë.”-ka thënë Z. Choudhry për BBC.

Choudhry i tha BBC se vajza e tij më e madhe, e cila është tre vjeçe ishte duke ngrënë një vakt të lehtë para nisjes kur stjuardezet iu afruan duke kërkuar që të dy fëmijët e tyre të mbanin maskë kundër koronavirusit. Por shton se ai dhe gruaja e tij po mbanin një maskë mbrojtëse.

Ai thotë se tre-vjeçarja vendosi maskë pas disa debateve të forta. Ai thotë se punonjësit e linjës ajrore u kishin thënë atyre se nëse nuk largoheshin, mund të arrestoheshin të akuzoheshin dhe të përfundonin në burg.  Choudhry shpjegon se më pas ata ranë dakord të largoheshin.

Çfarë thotë WestJet? 

WestJet kundërshton që tre-vjeçari të vendosë një maskë.

Kompania ajrore tha në një deklaratë: Për shkak të mosrespektimit të prindërve për të vendosur një maskë tek fëmija i tyre i madh i cili është mbi moshën dy vjeç, ekuipazhi ynë informoi të rriturit për rregulloret që ne duhet të ndjekim. Ekuipazhi ynë kërkoi praninë e autoriteteve pasi pasagjerët refuzuan të respektojnë urdhrin e përkohshëm të “Transport Canada” dhe më pas refuzuan të vendosnin avionin.

Një video e realizuar me telefonin e Z. Choudhry shfaqet vajza e tij më e madhe e cila mbante maskë në aeroplan, pasi policia mbërriti në bord.

“Për shkak të përshkallëzimit të shpejtë të situatës në bord, ekuipazhi ynë ndihej i pakëndshëm për të operuar dhe fluturimi u anulua më pas,” tha WestJet.

Pas kësaj situatë të vështirë disa pasagjerë dëgjohen në video të incidentit duke goditur policinë dhe ekuipazhin e linjës ajrore. Zyrtari më vonë konfirmon se kur ai arriti, fëmija më i madh i kësaj familje  kishte një maskë. Policia nuk ngriti asnjë akuzë.

Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota kanada koronavirusi ne bote safwan choudhry westjet kanada koronavirusi ne bote safwan choudhry westjet

Sondazh

Poll

Bota 11 Shtator 2020, 09:50

SHBA- Oregon në Shtetet e Bashkuara është përfshirë nga flakët dhe më shumë se gjysmë milioni njerëz janë evakuuar. Janë disa vatra zjarri të përhapura dhe flak...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE