LIVE UPDATES
Politike

Kleçkat që fshihen pas listave, Hoxha: Të fundit, u rroftë vota

9 Mars 2021, 22:25 Nga DOSJA
Kleçkat që fshihen pas listave, Hoxha: Të fundit, u rroftë

TIRANË– Këto zgjedhje do të kenë një ndryshim sa i përket listave pasi ato do të jenë të hapura. Megjithatë edhe brenda këtyre listave që u miratuan në Kuvend vitin e kaluar pas debateve të shumta, fshihen disa kleçka që këtë të martë i shpjegoi në studion e “Opinion” analisti Artan Hoxha.

Ai mori si shembull listën e Partisë Socialiste dhe tha se nëse gjysma e dytë e kandidatëve merr më shumë vota për mandat për që ka fituar si parti prapë se prapë nuk mund të hyjnë si deputetë. Sipas tij, ata duhet që të marrin herësin e votave plus 1 votë.

“Supozojmë që deri tek Eduart Shalsi kanë marrë zero vota. Asnjeri, s’ka vënë asnjë votë tek 18 vetat dhe të gjitha votat janë marrë tek 18 të tjerët në mënyrë të barabartë. Pra nga Pandeliu deri tek i fundit kanë marrë votat e partisë në mënyrë të barabartë. Asnjë nga këta 18 e dytë nuk mund të kualifikohen sepse duhet të kishin 1 të 18 plus 1, por kanë fiks 1 të 18. Nëse Majko merr 10 mijë e 2 vota, do të mundë më të dobëtin. Që do të thotë Pandeli Majko, Plarent Ndreca, Mimi Kodheli e të tjerë me radhë duhet të marrin herësin plus 1 votë. Nëse 18 të parët kanë marrë zero vota individuale dhe të tjerët kanë marrë baras sa herësi, i rroftë që kanë marrë 10 mijë e kusur vota sepse kualifikohen 18 të parët. Pra lista është e hapur, por shih sa pak e hapur. Ka rëndësi votat që marrin individët, por ata që janë tek gjysma e listës ose tek pjesa jo kualifikuese duhet të marrë herësin, pra mesataren e votave për mandat që ka fituar ajo parti plus 1 votë që të futet në garën mes individëve”, tha Hoxha.

Mirëpo, sfida bëhet e vështirë për kandidatët që gjenden në fundin e listave. Kjo pasi kandidatët në vendet e para janë të avantazhuar sepse edhe ata mund të fitojnë vota, duke i bërë të fundit që të mos arrijnë të kalojnë herësin.

“Këta tek pjesa fillestare e listës, mjafton të lodhen ca dhe të marrin ca vota. Sa më shumë vota të kenë marrë këta, aq më pak mbeten për këtë tjerët që të mundin herësin. Me zero vota fitonin këta, po sikur këta të marrin nga 1 mijë vota. Le të marrin këta pastaj nga 8 mijë, ose 9 mijë. Lista e parë, pjesa kualifikuese e listës është shumë e avantazhuar dhe ata mbrapa duhet të bëjnë sforco të madhe”, tha Hoxha.

Marrë nga tvklan.al

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike artan hoxha artan hoxha

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit