LIVE UPDATES
Sport

Keq? Dikur… Tani Theo është ar për Milanin, “Djalli” duhet ta ‘blindojë’

9 Tetor 2021, 14:13 Nga DOSJA
Keq? Dikur… Tani Theo është ar për Milanin,

ITALI – Theo është ndryshe. Ai është i ri dhe në të njëjtën kohë i njëjtë, një lojtar që ka turbo në këmbë, lojëra të bukura që nuk do të jenë prej kadifeje, por jo me shkëlqim. Theo Hernandez është ai që mbërriti në Milano me shumë histori pas tij dhe ishte pak më shumë se njëzet vjeç, që dukej shumë i vështirë për t’u menaxhuar.

Në vend të kësaj, Theo arriti dhe bëri shumë më tepër: ai arriti të përmbushë ëndrrën për të luajtur në ekipin kombëtar francez me vëllain e tij Lucas dhe vulosi dhe zbukuroi praninë e tij të dytë me një gol të rëndësishëm. Sigurisht, Nations League nuk është një Kupë Bote, apo edhe një Europian, por një gol që e çoi Francën në finalen e “San Siros”, e cila është në thelb nuk është një sipërmarrje e parëndësishme.

Trajneri Deschamps mendoi shumë për cilësitë e tij para se ta thërriste me Francën. Pastaj papritmas, por jo në një mënyrë krejtësisht të papritur, duke pasur parasysh rezultatet e marra me Milanin, Theo e gjeti veten të katapultuar në ekipin kombëtar, së pari pa vëllain e tij, pastaj me Lucas dhe nuk u frikësua nga prania e atyre që dinin më shumë se ai. “Turbo” Theo tani është një siguri e Milanit: Pioli e lë atë të jetë një mbrojtës i vetëm për të sulmuar, Deschamps ka shpikur variantin e një mesfushori, për një lojtar i cili prej kohësh është kritikuar, harruar.

Tani Franca e ka zbuluar atë: “Merci Theo”, ishte titulli i “L’Equipe”. Kombëtarja ‘blu’ kishte nevojë për një tronditje. Ajo e gjeti atë falë mbrojtësit të Milanit, të zbuluar nga skautistët kuqezinj në mes të një mijë të rinjve, për të kaluar në një realitet të panjohur për Theo pas një jete në Spanjë, por joshëse. Ndodhi në verën e vitit 2019.

Jo i pa të metë në një nivel taktik kur mbërriti, ai u disiplinua nga Stefano Pioli dhe është përmirësuar shumë në fazën mbrojtëse. Theo mbetet një sulmues anësor proaktiv, që e do sulmin më shumë sesa mbrojtjen. Por niveli i tij në fazën mbrojtëse është përmirësuar shumë dhe ndoshta kjo pjekuri taktike e bindi Deschamps ta thërriste atë në ekipin kombëtar… Në nivel europian, Theo është ende në kërkim të rrugës së tij dhe Milani do të duhet të jetë i kujdesshëm për të mos e humbur atë në një transferim falas.

Paga e Theo Hernandez është mjaft e ulët: ai fiton një milion e gjysmë euro dhe me këtë shifër ai është një nga më pak të paguarit te Milani. Njëzet milionë janë investuar për kartonin e tij. Tani vlen rreth 50 dhe është e qartë se këto janë vlerësime që mund të luhaten, por në këto ditë, parandalimi dhe nënshkrimi, është gjithmonë më mirë sesa t’i lini lojtarëve zgjedhjen e qetë për të arritur fundin e kontratës. Theo ka një vëlla në Bundesliga, ku gjërat funksionojnë në një mënyrë tjetër.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport “san siros” “turbo” theo francën l'equipe pioli theo theo hernandez trajneri deschamps “san siros” “turbo” theo francën l'equipe pioli theo theo hernandez trajneri deschamps

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh