LIVE UPDATES
Sport

Katër “dështimet” e mëdha të Barcelonës, edhe këtë sezon bosh…

15 Prill 2022, 05:40 Nga DOSJA
Katër “dështimet” e mëdha të Barcelonës,

SPANJE – Përveç surprizës monumentale, Barcelona do të shtojë edhe një vit bosh. Skuadra katalane mori një mësim të rëndësishëm dje nga Eintracht në fushën e tyre, këtë herë të pushtuar nga tifozët rivalë.

Askush nuk e priste diçka të tillë. Barcelona ishte në momentin më të mirë të sezonit me një seri prej 15 ndeshjesh pa humbje. Mund të eliminoheshin, por jo ashtu siç ndodhi.

Arsyet për të mos marrë asnjë titull vijnë nga larg. Në gusht, tashmë ishte e mundur të parashikohej, se sezoni do të ishte i vështirë dhe shanset për të mos fituar asnjë titull ishin shumë të larta. Barcelona kishte humbur Leo Messin dhe Antoine Griezmann, me numrin e golave ​​që sillin këta dy futbollistë. Ata nuk kishin mundur të dilnin në treg me garanci të plota, sepse nuk kishin asnjë euro në kasafortë. Të gjithë ata që erdhën ishin me parametra zero.

Për më tepër, marrëdhëniet midis Laporta dhe Koeman ishin të tmerrshme. Presidenti tashmë u përpoq ta largonte holandezin në fund të sezonit të kaluar, por nuk e bëri këtë sepse nuk gjeti një zëvendësues që i pëlqente. Por kjo nuk mund të rregullohej, ishte çështje kohe dhe në skuadër binte në sy mungesa e besimit te trajneri. Sikur të mos mjaftonte kjo, dëmtimet e dëmtuan skuadrën. Në këtë kuadër, Barcelona u largua nga Champions League në ndeshjet në grup nga Bayern dhe Benfica.

Xavi mori komandën e ekipit. Laporta i dha katër nënshkrime, por Superkupa dhe Copa del Rey erdhën shumë shpejt. Trajneri i ri sapo u ul dhe u takua me Madridin në gjysmëfinalen e Superkupës. Është e vërtetë që konkurruan kundër ‘los blancos’, por jo aq sa për të fituar. Më pas erdhi ndeshja në “San Mamés” në ‘Copa del Rey’. Laporta nuk e lejoi Dembélé të luante atë ndeshje si masë ndëshkuese, për të pranuar rinovimin ose të largohej në merkaton e dimrit. Skuadra humbi dhe askush nuk e di se çfarë do të kishte ndodhur me Dembélé në fushë.

Por këtu nis ‘epoka’ Xavi. Nga këtu përmirësimi i ekipit ishte i dukshëm. Erdhën rezultate të mira dhe disa ndeshje mbetën të paharrueshme. Sidomos 0-4 në “Bernabéu”. Ndjesitë e transmetuara nga skuadra ishin shumë të mira dhe seria e fitoreve ftoi optimizëm për La Ligën pavarësisht distancës dhe Europa League.

Por gjithçka u prish dje. Edhe një herë i goditur nga dëmtimet, Xavi nuk mund të llogariste Pique, Frenkie de Jong ishte i sëmurë dhe Pedri u dëmtua para pushimit, këto bënë të vetën. Barcelona luajti ndeshjen më të keqe, në një kohë të gjatë dhe la ‘titullin’ e katërt të sezonit.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport barcelona drejt falimentimit barcelona ka lëshuar një deklaratë për mediat largimit të lionel messit nga barcelona barcelona drejt falimentimit barcelona ka lëshuar një deklaratë për mediat largimit të lionel messit nga barcelona

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë