LIVE UPDATES
Bota

Kate Middleton rrëmbën vëmëndjen në funeralin e Princ Philip/Simbolika e veshjes së saj

18 Prill 2021, 10:24 Nga DOSJA
Kate Middleton rrëmbën vëmëndjen në funeralin e Princ

MBRETËRI E BASHKUAR- Dihet që Kate Middleton ka pasur një marrëdhënie të mirë me Princin Philip, ndaj në ditën e ceremeonisë mortore të këtij të fundit ajo ka zgjedhur ta repsektoi me simbolikat e veshjes së saj.

Ajo është shfaq e veshur me një fustan të gjatë të zi dhe kishte vendosur një gjerdan me perla e diamant, që thuhet se ka domethënie të veçantë.

Mediat a huaja shkruajnë se gjerdani i përket koleksionit personal të bizhuterive të Mbretëreshë Elizabeth, të cilës ia ka dhuruar dikur qeveria japoneze.Mbretëresha e ka vendosur atë për herë të parë në vitet ’80 dhe për ditëlindjen e 70 të ish-kryeministres Margaret Thatcher në vitin 1995.

Nga ana tjetër, Kate e vendosi gjerdanin për herë të parë në darkën e 70-vjetorit të martesës së Mbretëreshës me Princin Philip, katër vite më parë. Sipas mediave të huaja, Middleton ka bërë këtë zgjedhje, për të treguar pikërisht se sa pranë Mbretëreshës qëndron mes dhimbjes së saj për humbjen e bashkëshortit.

Gjithashtu kujtomë se gjerdani nuk është i panjohur, pasi atë e ka vendosur edhe Princeshë Diana, për një nga angazhimet e saj para mbretërore.

Fustan i zi i Dukeshës është stiluar nga Roland Mouret e i  kushtoi 1,605 paund. Duhet thënë se është i njëjti me atë që është veshur në Festivalin Mbretëror të Legjionit Mbretëror në vitin 2018, me një rëndësi të veçantë për familjen mbretërore. Ndërsa kapela prej kadifeje është stiluar nga Philip Treacy.

Kate e shoqëroi veshjen e saj me vëthët e diamantit Bahrain Pearl Diamond Drop të cilat gjithashtu i përkasin koleksionit të mbretëreshës. Vëthët janë punuar me perlat e dhuruara ndaj Mbretëreshës dhe Princit Philip nga sundimtari i Bahrejn-it në kohën e dasmës së në vitin 1947.

(o.l./dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota funerali i princ philip kate middleton funerali i princ philip kate middleton

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE