LIVE UPDATES
Sport

“Katar 2022” në kolaps, shpenzimet e tifozëve për të ndjekur Botërorin, faraonike…

30 Dhjetor 2021, 10:40 Nga DOSJA
“Katar 2022” në kolaps, shpenzimet e tifozëve për

KATAR – Me më pak se një vit para fillimit të Kupës së Botës në Katar, i cili do të fillojë në nëntor 2022, agjencia amerikane e lajmeve “AP”, zbulon se vendi arab tani mund të ofrojë vetëm 90.000 dhoma hoteli, për 1.2 milionë tifozë, që priten në sheshe.

Katari shpreson të tërheqë 1.2 milionë tifozë për Kupën e Botës 2022, duke filluar nga nëntori i ardhshëm. Po ku do të qëndrojnë gjithë këta turistë? “AP” zbuloi të mërkurën se janë vetëm 90.000 dhoma hoteli, që do t’i kushtohen publikut dhe do të jenë të disponueshme për rezervime online.

Por ashtu siç është, Katari nuk është në gjendje të strehojë të gjithë tifozët, që duan të vijnë dhe të shikojnë ndeshjet. Për krahasim, gjatë Kupës së Botës “Rusia 2018”, 90.000 tifozë amerikanë bënë udhëtimin, më pas u shpërndanë në të gjithë territorin rus, shumë më i madh se Katari.

Sot, njëmbëdhjetë muaj nga fillimi i kompeticionit dhe ndërkohë, që të gjithë tifozët në mbarë botën nuk janë ende të sigurt, se e shohin ekipin e tyre të kualifikuar, është pothuajse e pamundur të rezervosh akomodimin.

Një udhëtim vajtje-ardhje në ditën e ndeshjes?

“AP” u përpoq të bënte simulimin. Për ditët e pritshme më të ngarkuara, në mes të fazës së grupeve, është e pamundur të gjesh një dhomë hoteli për më pak se 1000 dollarë nata.  “Ne mund të përfundojmë në një situate, ku për tifozët nga Europa dhe disa vende aziatike, alternativa më e mirë do të ishte të bënin vajtje-ardhje ditën e ndeshjes,”- tha Ronan Evain, drejtor ekzekutiv i grupit Football Supporters Europe për “AP”.

Një çmenduri, e cila përveç pyetjes ekologjike, do të kishte një kosto financiare faraonike. Sipas “AP”, biletat e avionit gjatë periudhës së Kupës së Botës nuk shiten më për më pak se 1000 dollarë (880 euro) nga Parisi, apo Londra. Nga Nju Jorku, është dyfish dhe nga Sao Paulo, edhe më keq.

Shqetësimi ekziston që nga viti 2010

Por Katari ka ide. Sipas “Reuters” (i cili njofton 130.000 dhoma në vend të 90.000 nga AP), organizata e të ndryshme dëshirojnë të inkurajojë vendasit të mirëpresin disa turistë, pastaj të mendojnë të krijojnë një lloj kampi në shkretëtirë, apo edhe të flenë tifozët nën  yjet. Të gjitha në një hapësirë mjaft të vogël, pasi tetë stadiumet e eventit ndodhen brenda një rrezeje prej 50 kilometrash, afër Dohas.

Në vitin 2010, “Reuters” tashmë informoi, se FIFA kishte inspektuar objektet në Katar dhe ishte e shqetësuar për kapacitetin pritës të vendit. Kjo është hera e parë që nga Uruguaji në vitin 1930, që një vend kaq i vogël organizon Kupën e Botës. Por në atë kohë, kishte vetëm 13 kombe të përfaqësuara dhe shumë më pak tifozë që bënin udhëtimin për të ndjekur ndeshjet. 92 vjet më vonë, shqetësimi është bërë realitet dhe kanë mbetur vetëm pak muaj për të gjetur zgjidhje.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport bayern munich suprizon tifozët i shoqëruar me duartrokitje të gjata nga tifozët e pranishëm në tribunë kupës së botës në katar tifozet bayern munich suprizon tifozët i shoqëruar me duartrokitje të gjata nga tifozët e pranishëm në tribunë kupës së botës në katar tifozet

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave