LIVE UPDATES
Sport

“Kartolina” e Ligës Profesioniste: “Le të shpresojmë! Një fillim tjetër? Le të besojmë!”

18 Dhjetor 2020, 19:18 Nga DOSJA
“Kartolina” e Ligës Profesioniste: “Le të

TIRANE – Kështu e titullon Liga Profesioniste e Futbollit postimin e bërë në faqen e saj zyrtare në Facebook. Ajo, edhe pse para kohe, ka nxituar t’u urojë të gjithë protagonistëve të futbollit shqiptar festat e fundvitit, duke shpresuar për një vit të ri ndryshe nga 2020. Ja çfarë shkruhet në këtë kartolinë:

“Kanë mbetur vetëm pak orë për mbyllur fazën e parë të Kategorisë Superiore. Do të luhen edhe tre javë nga faza e dytë për të mbyllur vitin 2020, mbase vitin më të vështirë në historinë e futbollit.

I vështirë, i komplikuar, plot me të papritura. Një vit plot sfida, një vit i çuditshëm, nga çdo pikëpamje, dhe tani, në fund të tij, i mjegullt për të parashikuar ndonjë përfundim. E megjithatë, futbolli, te ne dhe gjetkë, ka rezistuar, ka vazhduar të paraqitet konkurrues dhe argëtues. Për herë të parë, të gjitha klubet shqiptare pjesëmarrëse në Kupat e Europës kaluan turin e parë paraeleminator.

Çfarë mund të thuhet më shumë tani, kur të gjithë kemi përjetuar një situatë të paprecedentë, pothuajse pa e kuptuar që koha është kundërshtari ynë më shumë sesa aleati ynë? Mirë që po ikën, apo sa mirë është që kemi arritur t’i rezistojmë kushteve të tilla?! Për fat të keq, nuk mund të themi, se gjithçka që përcaktoi këtë vit ka mbaruar.

Pandemia nuk ka kaluar, problemet e shkaktuara nga ajo janë të njëjta ose pothuajse të njëjta. Pamundësia e të pasurit spektatorë në tribuna, ngjeshja e Kampionatit, krizat e personelit administrativ apo sportiv, të shkaktuara nga infeksionet për fat të keq, mund të vazhdojnë.

Si shkoi? Si rezistoi futbolli? Ajo që të vjen në mënd duhet të ishte, “në solidaritet”. Bota e futbollit është bërë, në shumë raste, familja e futbollit. A nuk u solidarizuan të gjithë në periudhën e bojkotit si asnjëherë më parë me kërkesat drejtuar Qeverisë? Ulja e siparit, pra, një vazhdim i dukshëm që ekziston, duke pritur kohë më të mira, duke pritur që njerëzit të kthehen në stadiume dhe shfaqjet që, dikur, jo shumë kohë më parë, ne patëm vërtet.

Çfarë do të kemi në vitin 2021? Nuk është aq e lehtë të parashikohet, duke marrë parasysh që tani gjithçka duket se shtrihet përtej kufirit midis viteve. Kriza e koronavirusit, shkallët e zbrazura të stadiumeve, situata e përkeqësuar ekonomike, frika, e panjohura po shfaqen si një ushtrim mbijetese.

Deri atëherë, Gëzuar Festat e fundvitit, që këtë radhë si asnjëherë tjetër do t’i festojmë së bashku edhe nga fushat e futbollit pa bërë thuajse asnjë ditë pushim. Është e vështirë. Shumë kufizime, pak gjëra të sigurta për t’u mbështetur. Ulja e siparit? Le të shpresojmë! Një fillim tjetër? Le të besojmë!”, shkruhen në kartolinën e LPF.

B.T (Dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport futbolli shqiptar gezuar vitin e ri 2021 kartolina e liges profesioniste e futbollit pandemia sfidat futbolli shqiptar gezuar vitin e ri 2021 kartolina e liges profesioniste e futbollit pandemia sfidat

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!