LIVE UPDATES
Bota

James Blunt flet përsëri për Kosovën: Parandalova Luftën e Tretë Botërore

22 Nëntor 2021, 14:29 Nga DOSJA
James Blunt flet përsëri për Kosovën: Parandalova

SHBA- Këngëtari i njohur  me famë ndërkombëtare James Blunt ka qënë i ftuar mëngjesin e së dielës në orën 9:30 në Channel 4.

Sipas Express.uk, para se James të prekte suksesin ndërkombëtar me publikimin e albumit të tij “Back to Bedlam” në 2004, ai ishte një oficer zbulimi në regjimentin e rojeve të Ushtrisë Britanike. Ai shërbeu nën NATO gjatë Luftës së Kosovës në vitin 1999. Në një intervistë në vitin 2010, këngëtari zbuloi se një herë ishte urdhëruar të pushtonte një aeroport ndërsa ishte në Kosovë, por rusët kishin arritur atje të parët.

“Më është dhënë komanda e drejtpërdrejtë për të mposhtur rreth 200 rusë që ishin atje. Unë isha oficeri kryesor me trupën time pas nesh. Ushtarët pas meje ishin nga Regjimenti i Parashutave, kështu që ata padyshim donin luftë. Urdhëri i drejtpërdrejtë që erdhi nga gjenerali Uesli Klark ishte për t’i mposhtur ata. U përdorën fjalë të ndryshme që na dukeshin të pazakonta. Fjalë të tilla si ‘shkatërroj’ dolën në radio“, tha ai.

Konfuzioni rreth marrjes së aeroportit të Prishtinës u raportua gjerësisht në atë kohë, ndërsa që atëherë është shkruar edhe në kujtimet politike të Blunt. James, i cili drejtonte një kolonë prej 30,000 trupash të NATO-s me njësinë e tij, tha se ishte një “situatë e çmendur”.

Ne kishim 200 rusë të rreshtuar duke na drejtuar armët e tyre në mënyrë agresive, që ishte… ju e dini që na kishin thënë të arrinim në aeroport dhe t’i shkatërronim ata. Dhe nëse do të kishim një pikëmbështetje atje, atëherë do ta bënte shumë më të lehtë jetën për forcat e NATO-s në Prishtinë. Pra, kishte një arsye politike për ta zbatuar këtë. Dhe pasojat praktike të atij vendimi politik do të ishin agresioni kundër rusëve”, u shpreh ai.

Kur James u pyet nëse ndjekja e urdhrit do të rrezikonte Luftën e Tretë Botërore, James u përgjigj se do të ishte absolutisht e pashmangshme.

“Absolutisht. Dhe kjo është arsyeja pse ne po kërkonim udhëzimin tonë nga një gjeneral amerikan Fatmirësisht në radio doli gjenerali Mike Jackson, fjalët e sakta të të cilit në atë kohë ishin: Unë nuk do t’i bëj ushtarët e mi përgjegjës për fillimin e Luftës së Tretë Botërore dhe na tha pse nuk duhet të hiqnim dorë nga rruga dhe në vend të kësaj të rrethonim aeroportin. Dhe pas disa ditësh, rusët atje thanë: Ne nuk kemi ushqim dhe ujë. A mund ta ndajmë aeroportin me ju?”, ka treguar ai.

James tha se nëse gjenerali Jackson nuk do ta kishte bllokuar urdhrin, ai do të kishte refuzuar ta zbatonte atë edhe nëse rrezikote të shkonte në një gjykate ushtarake. Ai u largua nga ushtria tre vjet më vonë për të ndjekur një karrierë në muzikë dhe shënoi një hit mbarëbotëror me ‘You’re Beautiful’.

Blunt ka qënë aty për të promovuar albumin e tij “The Stars Beneath My Feet”, i cili u publikua të premten. Koleksioni prej 30 këngësh përfshin hite si “You’re Beautiful” dhe “Cold”. Albumi përmban gjithashtu katër këngë të reja, si dhe katër performanca ekskluzive të drejtpërdrejta nga e gjithë bota, duke përfshirë ato  në Glastonbury Festival.

(m.k/dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota james blunt konflikti kosove-sebi lufta në kosovë nato james blunt konflikti kosove-sebi lufta në kosovë nato

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!