LIVE UPDATES
Bota

“ISIS-K do të vriste vajzat afgane”/ Gazetarja e BBC: Operacioni nisi kohë më parë!

30 Gusht 2021, 18:28 Nga DOSJA
“ISIS-K do të vriste vajzat afgane”/ Gazetarja e BBC:

TIRANË- Gazetarja dhe prezantuesja e BBC World News, Yalda Hakim, e cila përmes fondacionit që mban emrin e saj, mundi të nxjerrë nga Afganistani e sjellë në Shqipëri 59 persona. Kësaj here në rolin e të intervistuarës dhe jo intervistueses, Yalda, në një intervistë ekskluzive, tregon për gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu si e arriti këtë.

Yalda Hakim: Muhamed, ky operacion ishte diçka shumë personale për mua. Në dy vitet e fundit më është dashur të njihem me këto vajza të reja nga fondacioni im, duke i parë atyre rezultatet e provimeve por situata e sigurisë së tyre po përkeqësohej. Ato ishin vajza të reja dhe e ndjeva se kisha përgjegjësi për to. Kur isha në Afganistan pak javë pasi ra Kabuli, u tregova se nuk duhet të largoheshin nga shtëpitë pasi po bëheshin gati sulme kamikaze. Disa prej vajzave që tani ka mbërritur në Shqipëri janë prej minoritetit Hazara, që i përket sektit SHIA të fesë islame. ISIS-K kishte nisur sulme të pamëshirshme për këtë komunitet duke mos kursyer maternitetin. Për shembull vranë nënat e reja me foshnjat e tyre. Sikurse sulmuan një shkollë ku 19 vajza u vranë. Ky është rajoni prej nga ku kanë ardhur këto vajza. Isha shumë e shqetësuar për to pasi pak përpara rënies së Kabulit me kontaktonin dhe i sigurova se do të bëja gjithçka mundesha për ti nxjerrë nga atje me ndihmën e miqve që njoh. Vendosëm ta bëjmë këtë duke përdorur shumë miq, shumë kohë përpara rënies së Kabulit. Siç e shikoni gjithçka është drejt mbylljes tani në aeroport. Ne ia dolëm ti nxjerrim brenda kohës së mundshme.

Muhamed Veliu: Mund të na tregoni diçka më shumë se kush janë 59 personat e ndihmuar prej fondacionit tuaj?

Yalda Hakim: Janë disa prej studentëve të Universitetit Amerikan të Afganistanit por shumë prej tyre mbetën atje duke u përballur me kërcënimet e talibanëve. Disa njerëz të talibanëve shkuan tek universiteti dje, dhe i quajtën ata “ujqër të trajnuar prej amerikanëve”. Janë shumë prej tyre në gjendje të dëshpëruar për të lënë vendin. Mes këtij grupi prej 59 personash krahas studentëve dhe familjeve të tyre ia dolëm të nxjerrim edhe disa gazetarë. Ata janë nga TOLO TV netuorku më i madh televiziv atje. Janë gazetarë, prezantues, komedianë, drejtues programesh radiofonikë. Show-t argëtuese dhe muzikore janë mbyllur dhe njerëzit e lidhur me to janë në rrezik. Gazetarët ishin shumë kritikë me Talibanët dhe ishin në mënyrë të dëshpëruar në nevojë të largoheshin. Këta janë shumica e njerëzve që ishin në aeroplanin tonë.

Muhamed Veliu: Yalda, çfarë rreziku u kanosej këtyre personave nëse vijonin të qëndronin në Afganistan?

Yalda Hakim: Ne po e shikojmë tani se grupe të caktuara gazetarësh apo të shoqërisë civile janë duke u përballur me kërcënime prej talibanëve apo grupimit ISIS-K. Situata është duke u agravuar dhe shumë e rrezikshme në kryeqytet, ku nuk ka qeveri pasi talibanët nuk kanë ndërtuar plotësisht qeverinë. Pra kërcënime pafund nga talibanët dhe ISIS-K. Të gjithë njerëzit që kanë ardhur në Shqipëri ishin në rrezik për jetën.

Muhamed Veliu: Planifikoni që përmes fondacionit tuaj të sillni të tjerë persona?

Yalda Hakim: Për momentin është e vështirë nxjerrja e njerëzve. Talibanët kontrollojnë aeroportin dhe sigurinë duke e vështirësuar për qytetarët të largohen. Edhe shumë pika kufitare janë të mbyllura. Marr çdo ditë me qindra kërkesa e lutje nga njerëz që janë të dëshpëruar të cilët më luten ti ndihmoj. Nuk mund tu jap asnjë garanci pasi nuk e di çdo të sjellë e ardhmja pasi ka shumë pasiguri çdo të ndodhë më tej. Talibanët kanë thënë se kush do të largohet do të kenë kalim të sigurt, por njerëzit janë të frikësuar dhe nuk e dinë çdo të ndodhë pas tërheqjes të amerikane pas ditës së nesërme.

Muhamed Veliu: Si e shikoni gadishmërinë e kryeministrit Edi Rama për të strehuar 4.000 afganë në nevojë.

Yalda Hakim: Flet vetë e gjitha kjo apo jo? Kur një vend i vogël që nuk ka një ekonomi të fortë kthehet në tejet bujar. Përmes udhëheqjes së kryeministrit Edi Rama i cili ka thënë se “Ne ishim më parë Afganët duke pasur kohë të vështira dhe kapituj të errët në histori”. Ma ka thënë edhe mua për vuajtjet e shqiptarëve duke i krahasuar me vuajtjet e sotme të afganëve. Udhëheqja e tij, lidershipi dhe bujaria flasin vetë përmes atyre pamjeve që kam parë të fëmijëve që kanë lënë luftën dhe ju është dhënë mikpritje, miqësi dhe çdo gjë e mirë nga populli shqiptarë. Afganët që janë aty kurrë nuk do ta harrojnë këtë në të gjithë jetën e tyre.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota muhamed veliu Yalda Hakim muhamed veliu Yalda Hakim

Sondazh

Poll

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për genocidin serb në Srebrenicë, Shehu: Mohoni realitetin, jeni 5 hapa pas rezolutës së PE

Rezoluta për Srebenicën, Shehi: Duhet ta votojmë të gjithë, Shqipëria të ndjekë proçesin e Berlinit

Gjenocidi në Srebrenicë, Boçi: Në rezolutë titulli është gabim, kamufloheni dhe fshihni të vërtetën

Çollaku: Rezoluta është hartuar për të mos mërzitur Vuçiç

Debati në Kuvend/ Spiropali: Shko në protestë shko. Tabaku: Çfarë bëj unë e di vetë

Rezoluta për gjenocidin në Srebrenicë,Basha:Akti i sotëm është i vonuar,duhet të jemi zëri i Kosovës

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten