LIVE UPDATES
Sport

Investimet në infrastrukturë, FSHF: “Bashkia Tiranës injoroi projektin ‘100 fushat’”

22 Janar 2022, 14:25 Nga DOSJA

TIRANE Në konferencën e djeshme për shtyp, Federata Shqiptare e Futbollit i ka kthyer përgjigje edhe kryetarit të Bashkisë Tiranë për mungesën e fushave dhe investimet në infrastrukturën sportive në kryeqytet.

Drejtori i Komunikimit në FSHF, Andi Verçani, duke marrë fjalë në këtë konferencë ka sqaruar pretendimet e kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, sipas të cilit FSHF është përgjegjëse për mungesën e investimeve në infrastrukturë sportive në kryeqytet.

Ndërkohë që në fakt është krejt e kundërta, teksa Verçani u shpreh se ndjen keqardhje që Bashkia e Tiranës nuk njeh territorin e vet dhe nuk shikon zhvillimet që po ndodhin përmes asistencës së vyer të FSHF-së. Ai ka publikuar edhe shkresat që vërtetojnë kërkesat e vazhdueshme të Federatës për të bashkëpunuar në kuadër të projektit të 100 fushave me Bashkinë e Tiranës dhe Ministrinë e Arsimit dhe Sportit e që nuk kanë marrë përgjigje në asnjë rast, duke u injoruar.

“Kompleksi i Partizanit është rasti më konkret, ku ne e ftojmë edhe Bashkinë e Tiranës ta ndihmojë këtë klub, ku FSHF po investon një shumë të konsiderueshme të projektit. Tre fushat e reja që janë në pronësi të Bashkisë së Tiranës, në kompleksin ‘Skënder Halili’ janë investim i FSHF-së si edhe fusha e katërt me bar natyral që shumë shpejt fillon procesin e rinovimit. Janë marrë vendime për ndërtimin e tre fushave të reja dhe një prej përfituesve është një anëtar i Këshillit Bashkiak të Tiranës.

Ne po shohim se fushat e kompleksit Dajti në mes të Tiranës po tjetërsohen e po ndërtohen pallate. Jemi përballë një situate, ku FSHF i është drejtuar me një shkresë zyrtare me datë 10.7.2020 Bashkisë së Tiranës, ku i kërkon bashkëpunim për rivitalizimin e futbollit në Shqipëri.

E njëjta kërkesë për bashkëpunim i është dërguar 61 bashkive të vendit. I është dërguar edhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, e cila ka dhënë një përgjigje refuzuese për këtë projekt. Duke mos marrë një përgjigje nga Bashkia Tiranë në mënyrë të vazhdueshme, unë si përfaqësues i FSHF-së kam pasur një takim më 7 nëntor me zv.kryetarin e Bashkisë, Arbjan Mazniku, duke i shprehur shqetësimin e FSHF-së për ndërtimin e fushave të reja në qytetin e Tiranës, rikonstruksionin e tre fushave te Qyteti Studenti, që janë të braktisura dhe FSHF është e gatshme të investojë”, tha Verçani, duke e ftuar edhe një herë tjetër Bashkinë e Tiranës që të bashkëpunojë me FSHF për ndërtimin e fushave të reja dhe për rikonstruksionin e fushave të mbetura në harresë nga pushteti lokal.

“Kompleksi Dajti ku po ndërtohen pallate, për çdo fushë në Tiranë që bashkia ka në inventar, Federata është e gatshme të investojë dhe kërkon vetëm një përgjigje pozitive nga Veliaj. Jemi të hapur që të rikonstruktojmë dhe të bëjmë fusha të reja në gjithë territorin e Bashkisë së Tiranës. Presim që ato miliona euro të marra nga taksat për ndërtimin e stadiumit të investohen për infrastrukturën sportive të Tiranës. FSHF është e gatshme të financojë 50 me 50, në raste ekstreme dhe 100% të vlerës. Thjesht kërkojmë bashkëpunim, gjë që ka munguar dhe nuk ka përgjigje zyrtare. Kjo ndodh vetëm në Tiranë, pasi në Bashki të tjera ka ndodhur e kundërta, kemi gjetur mbështetje. Në Lushnje dhe në Kukës ka nisur puna për ndërtimin dhe rikonstruksionin e disa fushave, në Gjirokastër po firmosim marrëveshje për të ndërtuar fusha të reja dhe për të investuar”, – tha Verçani.

Më poshtë, edhe shkresat që FSHF i ka drejtuar Bashkisë së Tiranës dhe Ministrisë së Arsimit dhe Sportit shumë muaj më parë për bashkëpunim në drejtim të infrastrukturës sportiv.

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport andi verçani anëtari i komitetit ekzekutiv të fshf-së asambleje e pergjithshme e jashtezakonshme e fshf-se drejtori i komunikimit në fshf komiteti ekzekutiv i fshf-se andi verçani anëtari i komitetit ekzekutiv të fshf-së asambleje e pergjithshme e jashtezakonshme e fshf-se drejtori i komunikimit në fshf komiteti ekzekutiv i fshf-se

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave