LIVE UPDATES
Sport

Ibrahimovic, Cavani, Thiago Silva… yjet që u lanë të lirë nga Paris SG

19 Shkurt 2022, 11:36 Nga DOSJA

FRANCE Nëse PSG shpenzoi miliona për yjet e saj, ai nuk i rikuperoi blerjet kur ata u larguan. Ky është veçanërisht rasti me Edinson Cavanin, i blerë për 64.5 milionë euro në korrik 2013. Golashënuesi më i mirë në historinë e Paris Saint-Germain (200 gola),

“El Matador”, u largua pas shtatë viteve të tij nga Parisi. Uruguajani nuk ishte kurrë në gjendje t’i thoshte lamtumirë “Parc des Princes”, për shkak të coronavirusit dhe një zgjatje kontrate, që nuk ndodhi kurrë. Pas dështimit të largimit të tij te Atlético në dimrin e 2020, Cavani ishte gati të qëndronte, i bindur nga agjenti i tij se historia e tij ishte ende e shkruar në PSG.

Leonardo vendosi ndryshe. Madje Cavani vendosi të mos e vazhdojë kontratën në verën e vitit 2020 edhe pse mund të luante në Final 8 të Champions League. Pa uruguajanin e tyre, PSG do të humbiste nga Bayern Munich (0-1).

Thiago Silva, në fund të kontratës po atë vit, ishte pjesë e afatit kalimtar të parë të madh të Parisit në verën e vitit 2012. Kur mbërriti në Paris, Nasser Al-Khelaifi e quajti atë “qendërmbrojtësi më i mirë në botë”. Kapiteni i klubit për tetë sezone, braziliani donte të vazhdonte aventurën në Paris, ku ai dhe familja e tij ndiheshin mirë (ata kishin marrë nënshtetësinë franceze një vit më parë). Por një telefonate e Leonardos e bëri Thiago Silvën të mësonte se klubi nuk dëshironte ta zgjaste atë. Sot, ai është një nga lojtarët titularë të Chelseas, fitues i Champions League sezonin e kaluar.

Ai e futi PSG-në në një dimension të ri, një galaktikë të re. Pas 4 sezoneve, 180 ndeshjeve, 156 golave, 61 asistimeve dhe 12 trofeve, Zlatan Ibrahimovic njoftoi largimin e tij nga Paris Saint-Germain në verën e vitit 2016, me një postim në Twitter: “Arrita si mbret, largohem si legjendë”. Një postim që të jepte ndjesinë se ishte vendimi i tij, kur e vërteta ishte krejt ndryshe. Suedezi thjesht kishte bërë publik një vendim të marrë nga drejtuesit e tij, pas humbjes nga Manchester City (1-0) në prill të vitit 2016, që rezultoi me eliminimin e PSG-së në çerekfinale të Champions League.

Salvatore Sirigu (2011-2017) gjithashtu nuk e pa kontratën e tij të zgjatej nga PSG. I vënë në garë kundër Kevin Trapp nga sezoni 2015-2016, portieri Italian, pas një huazimi të dytë te Osasuna (pas një të parë në Seville), do të ndërpreste kontratën e tij një vit para afatit të saj, në mënyrë që të bashkohet me Torinon.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport drejtuesit e skuadrës franceze paris sg edinson cavanin ku zlatan ibrahimovic ka një pjesë të aksioneve tiago silva drejtuesit e skuadrës franceze paris sg edinson cavanin ku zlatan ibrahimovic ka një pjesë të aksioneve tiago silva

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!