LIVE UPDATES
Aktualitet

I biri nga Franca la nusen nga Kukësi/ Sherr me krushqve në Kamëz, e vjehrra shkon në Polici: Vajza nuk punonte, na kërcën

31 Tetor 2019, 11:37 Nga DOSJA
I biri nga Franca la nusen nga Kukësi/ Sherr me krushqve në

Tiranë- Një 58 vjeçare ka trokitur në policinë e Kamzës menjëherë pasi I biri ka prishur fejesën me një vajzë. Gruaja është ndjerë e kanosur nga ish krushqit pasi sipas saj menjëherë sapo miqësia ka marrë fund ajo është kërcënuar. R. Ferra nga Kaçaniku prej vitesh jeton në Laknas . Nënë e tre fëmijëve, njëri prej të cilëve ndjek studimet në Francë , gruaja u bë vjehërr .

Ajo tregon “ im bir u lidh me një vajzë nga Kukësi e cila quhet Jeta. Pas njëfarë kohe ata u fejuan. Por fejesa zgjati veç një muaj. Por ata kishin probleme si çift pasi vajza nuk punonte dhe as pranonte të punonte. Arsyetimi I saj ishte : nga anët tona kështu e kanë punojnë burrat ! Kur djali im u nda, Jeta e kërcënoi , i tha : ti nuk më lë dot mua, pasi nga anët tona e kemi zakon e ke kokën e prerë.”

Gruaja ka treguar më pas pranë policisë së Kamzës se edhe pse historia e krushqisë është mbyllur, i biri më pas është telefonuar nga ish kunati që edhe ai e ka kërcënuar

R. Ferra : I tha ti e ke jetën e humbur, ne ty do të zhdukim, nuk e ke jetën e gjatë

Më tej familja është kërcënuar me radhë secili nga anëtarët duke u paralajmëruar “ do të vrasim djalin, ai nuk do dalë I pa lagur nga kjo punë”

Efektivët e policisë kanë thirrur edhe palën tjetër të krushqve kuksianë të cilët kanë mohuar kategorikisht me justifikimin se “ nuk e kemi një kulturë të tillë , nuk përdorim shprehje të tilla”.

Babai I vajzës hodhi më tepër dritë për ndarjen e çiftit duke sqaruar “çifti ka pasur problemet e veta, me sa më ka thënë edhe vajza ish I fejuari I kërkonte të shkonin të punonin si emigrant, por vajza nuk ka pranuar pasi nuk ishin të martuar bashkë”. Edhe kunati I kuksianes është treguar shumë matur në polici dhe ka shtuar se ditën që kishte përfunduar marrëdhënia e çiftit ata ishin mbledhur për të diskutuar se si I vihet kapaku krushqisë në mënyrë paqësore . “ Ne nuk kemi sharë askënd dhe as kërcënuar askënd “ e ka mbyllur fjalën e tij në polici kunati

Dhe ndërsa janë pyetur të gjithë një më një, çështjen e ka mbyllur vetë dhëndëri. Ai shkurtimisht pohoi para inspektorëve të zonës se “ mamaja ime është nxituar dhe keqkuptuar, nuk na kërcënuar askush”

Por edhe pse çdokush nga të dyja palët e krushqisë janë përpjekur të qeshin para policisë, fakt është shton një burim policor se “ jo pak herë kur historitë mbyllen në zonën e Bathores, Kamzës , Laknasit dhe Paskuqanit, familjarët hyjnë në sherre të cilat ndonjëherë përfundojnë jo vetëm në polici por edhe në spitale. Rasti tipik është ai I Valiasit kur të dyja palët e krushqisë u përleshën me sende të forta pas një divorci dhe ku babai së bashku me të bijtë përfunduan në burg. Ndërsa ish dhëndëri dhe I vëllai me gjymtyrë të thyera në spital”

Por pse ndodhin  konfliktet mes krushqve ? Psikologia Arjana Muçaj e lidh gjithçka që ndodh pas ndarjes së dy të dashuruarve, dy të fejuarve apo edhe më tej akoma të dy të martuarve me mentalitetin. E pyetur nga gazeta “Si” psikologia  flet për fenomenin e sherreve tipike mes krushqve

“Në shumicën e rasteve duke qenë se pjesa më e madhe e këtyre  njohjeve vazhdojnë të bëhen me formën e mblesërive, shkesi bëhet një person I afërt që I njeh të dyja palët. Në momentin që lind një konflikt kjo e gjitha përçohet tek familjarët. Këtu fillon marrëdhënia se kush  kishte fajin dhe vihen në kërkim të fajit, ndaj në konflikt hyjnë familjarët”.

Por ky është vetëm një nga faktorët. “Faktori I dytë hyn tek pjesa e të ardhurave ekonomike, sidomos tek njohjet e  çifteve të reja. Në shumicën e rasteve, mirëqenia tregon se njëra palë është më e fortë se tjetra dhe në këtë moment ndarja shikohet si marrëdhënie interesi dhe kjo shtyn më tej konfliktin”-thotë Muçaj

Një element I rëndësishëm mbetet   tradita kulturore , sa të emancipuar janë familjarët për mos u përfshirë në marrëdhënien e çiftit. Të dyja palët përfshihet në problematikat e çiftit që në fillim dhe në vazhdim. Gjithmonë është krijuar imazhi që çiftet e reja e zgjedhin njëri tjetrin , por në zonat që  imigrojnë ata sjellin me vete edhe kulturën e tyre. “Secili duhet të kuptojë se marrëdhënia ndërtohet mbi bazat reale, pra çfarë ndjejnë ata për njëri tjetrin.  Ne nuk duhet të imponojmë tek të rinjtë se kur duhet të hyjnë në një marrëdhënie, pasi   në Shqipëri është ende mentaliteti sa vjeç je, dhe po qe se ke kaluar të 30 të gjithë , fisi e të afërmit vihen në kërkim. Ndaj krushqit  kur merr fund lidha, përplasen”

Marrë nga Gazeta Si

J.V/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet sherr mes krushqve në kamzës sherr mes krushqve në kamzës

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!