LIVE UPDATES
Aktualitet

Gratë që sapo kanë lindur nxirren nga materniteti, shkak rikonstruksioni i godinës

12 Tetor 2021, 19:37 Nga DOSJA
Gratë që sapo kanë lindur nxirren nga materniteti, shkak

TIRANË– Një skandal po ndodh këto ditë në maternitetin e ri “Koço Gliozheni”. Për shkak të rikonstruksionit të maternitetit, gratë që sapo kanë lindur janë nxjerrë jashtë, pasi nuk kanë se ku të rrinë.

Emisioni Stop në Tv Klan denoncon këtë situatë absurde përmes kamerave të fshehta. Disa prej tyre thonë se janë ende me qepje por kthehen në maternitet për të parë vogëlushët e për t’u dhënë gji.

Roja – Ti je ktu?

Qytetarja – Po jemi që të gjithë. A mundem?

Qytetarja 1 – Unë jam motra.

Roja – Jo, jo automatikisht nuk lejohet! Kanë dhënë urdhër sot, që nuk lejohet asnji.

Qytetarja 1 – Po nuk jam në gjëndje të mirë shëndetësore.

Roja – Më vjen keq! Ka dhënë urdhër drejtori, nuk lejohet asnjë brenda. Këtë mëngjes ka dhënë urdhër, automatikisht asnji.

Qytetarja 1 – Po për çfarë arsye nuk lejohet?

Roja – E kanë dhënë ekspertët e teknikës. Ata merren, që merren me këtë punë, a lejohet, a s’lejohet.

Qytetarja – U ky është nipi jot, mo!

Qytetari – Ky është nipi im.

Infermierja – Kshu s’hyhet dot.

Qytetari – Po ça të them unë tashi? Ato janë kot.

Infermierja – Thuaj harrova, s’e mbaj mënd unë, pastaj foli njëçikë dhe thuaj, se s’kemi ça të bëjmë, se erdhi mesazhi dhe ty besoj, hë hajt…

Qytetari – Unë hyj në Kryeministri pa maskë, s’po futem dot ktu.

Infermierja – Ylli!

Qytetari – Ik tashi!

Infermierja – Vër maskën, se të griva!

Qytetari – Ik se na çau.., çuni, që thotë të ik babi, të lër mamin! Si të ikërka babi, të lërë mamin?

Infermierja – Ej, është bërë dje mbledhje qeverie, nuk e di. Ti duhet ta dish!

Qytetari – Eh, isha unë s’më tha gjë njeri, njëri lart, njëri poshtë.

Infermierja – Thanë…

Qytetari – Nuk thanë.

Qytetarja – Ç’i kanë këto urdhra, mor aman?

Qytetari – Njëri lart, njëri poshtë.

Infermierja – Te katra jeni?

Qytetari – Te pesa!

Infermierja – Uhh, je ti!

Qytetarja – Jemi ne, që rrijmë lart e poshtë, lart e poshtë.

Infermierja – Ça të bësh, më nona?!

Qytetari – Nuk lejohet lart e poshtë.

Qytetarja – Kemi bebin aty.

Qytetarja 1 – Na nxorrën kshtu, a mund të na nxjerrin në mes të rrugës kështu?

Qytetarja 2 – Ti je nana, që e ke lind?

Qytetarja 1 – Po!

Qytetari – Edhe ty të nxorrën?

Qytetarja – Na nxorrën, se s’ka vënde. Nuk rrini ktu, ikni në shpi, jo të rrinim.

Qytetari – Po bebi?

Qytetarja – Bebi lihet në korridor.

Qytetarja – Më nxorrën jashtë. S’kisha heq penjtë akoma, ja sot heq penjtë. Ik, ik!

Qytetari – Edhe ti? Të dy jeni ju?

Qytetarja – Po!

Qytetari – Të dy i keni lënë bebat ktu e keni ik?

Qytetarja – Po, pse vetëm ne? Sa nëna ka…

Qytetarja 1 – Kanë dalë të gjitha.

Qytetarja – Jemi te katra.

Qytetari – Ciao! Mirupafshim!

Të tjera gra që sapo janë bërë nëna shprehen se janë detyruar të marrin edhe shtëpi me qira, pasi vijnë nga rrethet.

Infermierja – Edhe ti je për ktu?

Qytetarja 1 – Te doktoresha! Vijmë përditë poshtë e lart. Pse na nxjerrin?

Infermierja – Më kupton? Trego ….(Nuk kuptohet) Ktu kanë ik të gjitha gratë, që vijnë për bebin e ikin, se do mbyllet pavioni. Unë ça të bëj?

Qytetarja 1 – Jo, jo dakord! Po ne kujt t’i drejtohemi, që ta pyes? Ku të ankohemi?

Qytetarja 1 – Pse do mbyllet pavioni?

Infermierja – Do të rregullohet. Më kupton?

Qytetarja 1 – I gjithë kati ktu?

Infermierja – I gjithë, ok!

Qytetarja 1 – Nuk të dëgjova.

Infermierja – Obstretika do kaloj lart dhe gjysma e pavionit te obstetrika dhe gjysma zbret poshtë në operacion.

Qytetarja 1 – Oo unë kam dalë jashtë, hë…

Qytetarja – Ne na nxorrën jashtë.

Infermierja 1 – Goca jeni ktu?

Qytetarja – Pse na nxorrën kështu, moj?

Infermierja 1 – Ku di unë e shkreta!

Qytetarja – Bebat, mos të vijë babai të shohi bebin..!

Infermierja 1 – E kuptoni ça do..?

Qytetarja – Do të shohi.

Infermierja 1 – Se un fola me doktoreshë Alketën.

Qytetarja – Po. kur e dhanë ktë urdhër, që…?

Infermierja 1 – Mbrëmë në darkë.

Infermierja 1 – Tashi fola me doktoreshë Alketën dhe më tha, “si s’do ta shohi babi bebin? Do ta shohi”.

Qytetarja – Po!

Infermierja 1 – Do t’i pajis unë tha me fletëhyrje të gjithë babat, që kemi bebat lart me fletëhyrje dhe me vulën e doktoreshës, sapo fola, kam folur me doktoreshën,

Qytetarja – Po mirë!

Infermierja 1 – Dhe ne kemi hall, nuk keni vetëm ju, se ai vjen zihet me mu.

Qytetarja 1 – Po ne, që vijmë nga larg për ditë, a vihet për ta ushqyher me qumësht?

Infermierja 1 – Ajo është tjetër histori, këtë nuk e rregullojmë dot.

Infermierja 2 – Unë s’e di fare, që nga ty e mora vesh, pastaj po më thoshin ato gocat, që të gjitha gratë, që presin, ngaqë po rikonstruktohet materniteti, s’ka vënde dhe të gjitha gratë, që presin bebat, që janë kot domethënë, që nuk kanë probleme, do ikin jashtë maternitetit, se është bërë gjysma e katit të katërt dhe ajo gjysma andej, ku ke qenë ti.

Qytetarja – Po!

Infermierja 2 – Është bërë bllok lindjeje nga kati i dytë, po shkatërrohet komplet është në rikonstruksion edheee kshu situata.., megjithatë ça, si e gjete zgjidhjen ke nanjë njeri ku rri?

Qytetarja – Kam.

Infermierja 2 – Ku po rri?

Qytetarja – Kam marrë shpi me qera, se nuk dihet 20- 30 mijë lekë nata paguhet?

Infermierja 2 – Hë, hë, kuptoj, kuptoj.

Qytetarja – Me thënë të drejtën, kemi ngel shumë keq, s’e përballon dot.

Infermierja 2 – XXXXX tashi, unë nuk e dija fare ktë muhabet. Është urdhër drejtori edhe kto fjalë shko, ja ku e ke, drejt në krye të shkallëve ke drejtorin dhe shko ankohu atje, sepse kjo nuk është punë, që më përket mua dhe s’është, që kam unë gjë në dorë. E kupton? S’ka lidhje me mua fare kjo. Është urdhër drejtori dhe tani nuk ka vënde për gratë, që po lindin, e kupton? Jo më për juve, kshuqë paguaj aq e aq, që atij s’i intereson fare. Ai thotë ti s’ke gjë thotë, mirë që po të mbajmë bebin, se bebi, që rri atje, ka kosto, në kosto bebi, e kupton? Thotë “mirë po të mbaj bebin, po ty thotë, po të mbaja, kur kisha mundësi, të mbaja. Tani s’kam mundësi, thotë. Shko, gjej zgjidhjen, ku të duash! Ja në fund fare e ke drejtorin edhe shko fol me drejtorin, s’është, se e bëra unë! Unë s’dija gjë fare.

Qytetarja – Jo, jo!

Infermierja 2 – Unë nga ty e mora vesh.

Marrë nga TVKlan

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet koco gliozheni materniteti koco gliozheni skandali tek materniteti koco gliozheni materniteti koco gliozheni skandali tek materniteti

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta