LIVE UPDATES
Sport

Globe Soccer Awards/ Italia dominon në Dubai, Lewandowski fiton dy trofe

27 Dhjetor 2021, 20:52 Nga DOSJA
Globe Soccer Awards/ Italia dominon në Dubai, Lewandowski fiton dy trofe

DUBAI-Çmimet Globe Soccer Awards janë të ngjyrosura me ngjyrë blu: Leonardo Bonucci fitoi çmimin si mbrojtësi më i mirë i vitit 2021, Gigio Donnarumma fitoi çmimin si portieri më i mirë i vitit dhe Roberto Mancini si trajneri më i mirë i vitit 2021.

Bonucci fiton çmimin e mbrojtësit më të mirë
“I njohur për aftësitë e tij të jashtëzakonshme në goditje dhe aftësinë e tij për të fituar duele ajrore, Leonardo Bonucci është aktualisht një nga lojtarët më të fortë të Juventusit, si dhe ishte i rëndësishëm në suksesin e Italisë në UEFA Euro 2020”, me këto fjalë organizatorët e Globe Soccer Aëards njoftuan se Leonardo Bonucci është shpallur mbrojtësi më i mirë i vitit 2021. Qendërmbrojtësi i Juventusit ka mundur Chiellinin, Ruben Dias të Manchester Cityt, Alexander-Arnold të Liverpool, Azpilicueta dhe Rudiger të Chelsea-t.

Donnarumma është portieri më i mirë i vitit 2021
Një tjetër kampion europian me Italinë u shpërblye: Gigio Donarumma u zgjodh portieri më i mirë i vitit 2021, duke mposhtur konkurrencën e Courtois, Martinez, Mendy dhe Neuer.

Italia kampione e Europës është kombëtarja më e mirë
Italia e Roberto Mancinit fitoi çmimin si Kombëtarja më e mirë: përveç trajnerit, trofeun e prekën edhe Gianluca Vialli, Gabriele Gravina dhe Leonardo Bonucci.

Lojtari më i mirë i vitit është Mbappé
Kylian Mbappé është lojtari i vitit. Sulmuesi francez mposhti konkurrencën e Lewandowskit, Salah, Ronaldo, Benzema dhe Messit. “Falënderoj PSG-në që besoi te mua në këto pesë vite. Falenderoj Francën, falenderoj ata që punojnë me mua, familjen time që janë këtu.Dua të shkruaj historinë e futbollit, tani jam ndër më të mirët dhe dua të bëj gjithnjë e më mirë”.

Pastorello është agjenti më i mirë i vitit
Federico Pastorello është agjenti më i mirë i vitit. Italiani mposhti konkurrencën e Mendes, Raiolës dhe Zahavit: “Është bukur të jesh këtu, zakonisht jemi prapa skenave. Dua të falënderoj Globe Soccer dhe Këshillin Sportiv të Dubait: Dua të falënderoj familjen, lojtarët e mi dhe klubet që më lejojnë të jem këtu”.

Chelsea skuadra më e mirë e klubit, çmimi CR7 për golat
Skuadra më e mirë për klube të vitit 2021 është Chelsea, ndërsa Cristiano Ronaldo ka marrë një vlerësim të veçantë për numrin e golave ​​të shënuar. “Faleminderit për këtë çmim, jam i lumtur dhe krenar, shpresoj të jem atje vitin e ardhshëm”, ka komentuar portugezi.

Çmimi fituar nga Lewandowski
Sulmuesi polak fitoi çmimin Diego Maradona si golashënuesi i vitit 2021 dhe më pas çmimin e tifozëve, i dhënë përmes votave të mbështetësve dhe spektatorëve të Globe Soccer.

Çmimet e tjera të ditës
Ronaldinho mori çmimin e karrierës, ndërsa Barça triumfoi në kategorinë e ekipit të vitit për femra.

E.Ç (Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sport Sport Globe Soccer Awards Italia mbappe Globe Soccer Awards Italia mbappe

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje