LIVE UPDATES
Aktualitet

“Vetëm përsëriste nga gëzimi O zot, o Zot”, Gjesti human i trajnerit shqiptar, i kthen çantën me para të zotit: I nx

16 Qershor 2020, 12:35 Nga DOSJA
“Vetëm përsëriste nga gëzimi O zot, o

SHKUP– Ish-kampioni i boksit dhe njëkohësisht sot trajner i këtij sporti, Naser Haruni ka bërë një gjest shumë të bukur dhe mjaft human. Ai është një emër i njohur në komunitetin shqiptar të Maqedonisë së Veriut, por dhe më i famshëm pas këtij  veprimit të fundit që ka bërë.

Haruni ka gjetur një çantë me rreth 800 euro brenda dhe disa dokumente personale. Ai është munduar të gjejë pronarin e çantës së humbur dhe i ka dorëzuar paratë dhe dokumentet që gjendeshin në të. Ky veprim human i shqiptarit nga Shkupi ka mahnitur shumë njerëz, pasi  jo çdo kush mund ta bëjë diçka të tillë.

Rastësisht edhe pronari i çantës ishte një ish-sportist, i cili quhet Gjokica Stojanovski dhe ka luajtur si portier me skuadrën e Vardarit në hendboll. Haruni ka treguar gjithçka në një postim në rrjetin social Facebook.

Isha në Ramstor dhe sa dola në parking, mu para makinës time, gjeta një çantë. Nga kurioziteti e hapa dhe pashë se në çantë kishte portofol me dokumentacion: letërnjoftim, patentë shoferi, kartelë të bankës dhe një zarf. Në zarf kishte 675 euro dhe 9000 dinarë. Sipas letërnjoftimit e pashë që adresa ishte në Kisella Voda, rruga ‘Vera Jocic’. U nisa menjëherë ta gjej pronarin e çantës. Kur mbërrina në adresën e duhur, ai nuk ishte në shtëpi. Bisedova me fqinjët që e njihnin, ata e thirrën pronarin në telefon dhe erdhi për 10 minuta. E pyeta nëse kishte humbur diçka. ‘Po, po, një çantë‘, më tha. Nuk dinte çfarë të thoshte nga gëzimi, iu mbushën sytë me lot. Quhej Gjokica, djalë i ri, familjar, ishte me fëmijë të vegjël në karrocë. Më tha: ‘Nuk po mund të besoj që edhe në shtëpi ma ke sjellë çantën e humbur‘. Me pyeti se nga je dhe si quhesha. I thashë se quhem Naser dhe jam nga Çairi. Vetëm përsëriste nga gëzimi: ‘O zot, o Zot‘. I nxori 100 euro dhe tha: “I ke bakshish prej meje‘. I thashë se nuk është nevoja, por ai m’u lut shumë herë: ‘Të lutem, të lutem, merri për një drekë me familjen tuaj‘. Desha te them se njerëzit duhen të ndahen në të mirë dhe të këqij, kurse me Gjokicen do të takohemi prapë të pimë ndonjë kafe, sepse edhe ai kishte qenë sportist hendbolli.”- ka shkruar Naser Haruni.

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet naser haruni. naser haruni.

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve