LIVE UPDATES
Bota

Gjenocidi në Mianmar, refugjatët Rohingya padisin Facebook për 150 miliardë paund

6 Dhjetor 2021, 18:18 Nga DOSJA
Gjenocidi në Mianmar, refugjatët Rohingya padisin Facebook për

MIANMAR- Neglizhenca e Facebook-ut lehtësoi gjenocidin e myslimanëve Rohingya në Mianmar pasi algoritmet e rrjetit të mediave sociale përforcuan gjuhën e urrejtjes dhe platforma nuk arriti të heqë postimet nxitëse, sipas veprimeve ligjore të nisura në SHBA dhe Mbretwrinw e Bashkuar.

Sipas The Gaurdian, platforma përballet me pretendime kompensimi me vlerë më shumë se 150 miliardë paund nën lëvizjen e koordinuar në të dy anët e Atlantikut. Një ankesë grupore e paraqitur në gjykatën e qarkut verior në San Francisko thotë se Facebook ishte i gatshëm të tregtonte jetët e popullit Rohingya për një depërtim më të mirë në treg në një vend të vogël në Azinë Juglindore.

“Në fund, Facebook kishte kaq pak për të fituar nga prania e vazhdueshme në Burma dhe pasojat për popullin Rohingya nuk mund të ishin më të tmerrshme. Megjithatë, përballë kësaj njohurie dhe duke zotëruar mjetet për ta ndaluar atë, ajo thjesht vazhdoi të marshonte përpara.”

Një letër e dorëzuar nga avokatët në zyrën e Facebook në Mbretërinë e Bashkuar të hënën thotë se klientët dhe anëtarët e familjeve të tyre i janë nënshtruar akteve të dhunës së rëndë, vrasjeve dhe/ose abuzimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut si pjesë e një fushate gjenocidi të kryer nga regjimi në pushtet dhe ekstremistët civilë në Mianmar.

Në letër thuhet se platforma e mediave sociale, e cila u lançua në Myanmar në 2011 dhe u bë shpejt e kudogjendur, ndihmoi procesin. Avokatët në Britani presin të paraqesin një kërkesë në gjykatën e lartë, duke përfaqësuar Rohingya në Britani dhe refugjatët në kampet në Bangladesh, në vitin e ri.

“Siç është njohur dhe raportuar gjerësisht, kjo fushatë u nxit nga materiale të shumta të publikuara dhe të përforcuara nga platforma Facebook”, thuhet në letrën nga firma ligjore McCue Jury & Partners.

Facebook pranoi në vitin 2018 se nuk kishte bërë mjaftueshëm për të parandaluar nxitjen e dhunës dhe gjuhës së urrejtjes kundër Rohingya, pakicës myslimane në Mianmar. Një raport i pavarur i porositur nga kompania zbuloi se Facebook është bërë një mjet për ata që kërkojnë të përhapin urrejtje dhe të shkaktojnë dëm, dhe postimet janë lidhur me dhunën.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota facebook marc zuckerberg mianmar padi kunder facebook facebook marc zuckerberg mianmar padi kunder facebook

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!