LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTO+ DETAJE/ I dënuar me tetë vite burg, kush është Gjekson Pusi që i bëri atentat Fatjon Harushës në Shkodër, ishte s

30 Qershor 2020, 08:59 Nga DOSJA
FOTO+ DETAJE/ I dënuar me tetë vite burg, kush është Gjekson

TIRANË– Gjekson Pusi, 33 vjeç nga Shkodra, i cili u vu në pranga sot pasi qëlloi me armë zjarri drejt djalit të xhaxhait të deputetit të Partisë Socialiste, Luan Harusha, Fatjonit, nuk është një person i panjohur për Policinë e Shtetit.

Sipas njoftimit zyrtar nga Policia e Shkodrës, 33-vjeçari rezulton të jetë i përfshirë edhe në atentatin ku mbeti i vrarë Hekuran Billa. Mësohet se Pusi është pikërisht personi që drejtonte mjetin nga ku dolën plumbat që vërshuan mbi trupin e Billës, ngjarje e ndodhur më 11 qershor.

Më pas, Pusi ka qenë sërish në drejtim të mjetit ku mendohet se ndodhej edhe Viktor Marku, tashmë në pranga, dhe janë larguar nga vendi i ngjarjes, që ishte pikërisht Komuna e Parisit, pranë Kristal Center.

Por Gjekson Pusi është arrestuar edhe një vit më parë. Në muajin tetor të vitit 2019, Pusi u vu në pranga pasi u pikas teksa lëvizte me një armë zjarri të llojit “Zastava” me dy krehra me fishekë, në Shkodër. Gjekson Pusi ishte pikasur nga kalimtarë të rastit se në brez kishte armë zjarri, dhe të trembur këta të fundit lajmëruan policinë. Brenda pak minutash, 33-vjeçari ra në prangat e policisë në kushtet e flagrancës, teksa ecte në lagjen “Vasil Shanto” në Shkodër.

Momentet e arrestimit të Pusit:

Ai u akuzua për veprën penale “mbajtja pa leje e armëve dhe municionit luftarak”. Më herët, Gjekson Pusi ka qenë i dënuar me tetë vite burg për ‘Vjedhja me armë’. Por edhe pse i arrestuar për armëmbajtje pa leje, nën masën “arrest shtëpie”, Pusi ka qenë sërish i lirë në Shkodër, për të vijuar me ‘aktivitetin’ e tij.

Një ditë më parë, në orën 12:30, 33-vjeçari, i hipur me një motor të lojit “Papaq”, bashkë me një grua që ishte veshur me bluzë të bardhë, qëlloi me armë zjarri drejt makinës, në të cilën po udhëtonte Fatjon Harusha. Ky i fundit, djali i xhaxhait të deputetit të Partisë Socialiste, Luan Harusha, po udhëtonte me një mjet “Hyundai”, me targa ‘AA207SV’ dhe shpëtoi pa e kapur plumbat.

Ky mjet rezultoi të ishte në pronësi të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor dhe sipas ish-kryeministrit Sali Berisha në mjet me Harushën po udhëtonte edhe drejtoresha e transportit rrugor Shkodër, Egla Mirashi. Berisha shtoi se një muaj më parë të njëtës makinë i është vendosur tritoli, ndërkohë që motivet e atentatit të djeshëm nuk dihen ende.

Përsa i përket ngjarjes së Hekuran Billës, tashmë janë në pranga katër persona: Viktor Marku që akuzohet si ekzekutor, Sebastian Mali, bashkëpunëtor, Adiola Lakra, bashkëpunëtore dhe Gjekson Pusi.

Por arrestimi i 33-vjeçarit Pusi na bën të dyshojmë se Harusha dhe Billa kanë pasur një ‘armik’ të përbashkët, ç’lidhje ka pasur mes tyre? A njihej Harusha me Billën? Apo siç ka përdorur Adiola Lakra si alibi se krejt rastësisht njihte Sebastian Malin dhe Hekuran Billën (të dy në gjak me njëri-tjetrin), edhe Gjekson Pusi, krejt rastësisht kishte konfliktem e Harushën dhe Billën?

Hetimet e metejshme pritet të zbardhin detaje nëse Pusi kishte vërtet konflikt me të dyja palët, apo është thjesht një ‘vegël’ për t’i sulmuar ata.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet atentat ne shkoder fatjon harusha gjekson pusi atentat ne shkoder fatjon harusha gjekson pusi

Sondazh

Poll
Aktualitet 30 Qershor 2020, 13:36

TIRANW-Antidroga italiane në bashkëpunim me autoritetet shqiptare finalizuan ditën e sotme një operacion i cili çoi në arrestimin e 37 personave. Kreu i ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni