LIVE UPDATES
Sport

FIFA nis hetimet ndaj “Capellos” së Gabonit, akuzohet për “përdhunimin e të miturve”

11 Janar 2022, 15:53 Nga DOSJA
FIFA nis hetimet ndaj “Capellos” së Gabonit, akuzohet për

ZVICER – FIFA ka hapur një hetim, pas akuzave për sulme seksuale të supozuara ndaj qindra fëmijëve nga disa trajnerë futbolli në Gabon, tha FIFA për AFP të martën.

“Duke pasur parasysh seriozitetin e akuzave, ne mund të konfirmojmë se Komiteti i pavarur i Etikës i FIFA-s ka hapur një hetim”,- tha një zëdhënës i FIFA-s, duke konfirmuar informacionin nga e përditshmja britanike “The Guardian”.

Patrick Assoumou Eyi, ish-trajneri i futbollit i ekipit kombëtar U-17 të Gabonit, akuzohet për sulme seksual të dyshuar ndaj qindra fëmijëve. Ai u arrestua nga autoritetet gaboneze më 20 dhjetor dhe u akuzua për “përdhunim të të miturve”.

Dy trajnerë të tjerë të klubit, Orphée Mickala dhe Triphel Mabicka, u paditën gjithashtu për të njëjtat arsye. Të tre trajnerët përballen me 30 vite burgim penal.

I njohur në qarqet e futbollit, ndryshe edhe si “Capello” i Gabonit, Patrick Assoumou Eyi, emri i të cilit u bë publik nga “The Guardian” në dhjetor, ka qenë trajner i kombëtares së nën 17-vjeçarëve deri në vitin 2017 dhe që atëherë ka qenë drejtor teknik i ligës së futbollit Estuaire, provincës së kryeqytetit, Libreville. Presidenti i Gabonit, Ali Bongo Ondimba, foli për një aferë “shumë serioze dhe të papranueshme”.

Futbolli nuk është i vetmi sport i prekur nga pedofilia javët e fundit në këtë vend afrikan. Martin Avera, i njohur në Gabon me pseudonimin “Mjeshtri Chacka”, trajner taekwondo, u arrestua më 29 dhjetor nga policia e Gabonit, për gjoja “pedofili” mbi “viktima të shumta”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport arrestohet zv presidenti i fifas disa problemeve me fifa-n fifa ka hapur një hetim ish-trajneri i futbollit i ekipit kombëtar u-17 të gabonit patrick assoumou eyi për sulme seksuale të supozuara ndaj qindra fëmijëve trajnerë futbolli në gabon arrestohet zv presidenti i fifas disa problemeve me fifa-n fifa ka hapur një hetim ish-trajneri i futbollit i ekipit kombëtar u-17 të gabonit patrick assoumou eyi për sulme seksuale të supozuara ndaj qindra fëmijëve trajnerë futbolli në gabon

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren