LIVE UPDATES
Aktualitet

Eurodeputetët ekstremistë grekë kërkojnë përsëritjen e zgjedhjeve në Shqipëri

18 Maj 2021, 11:32 Nga DOSJA
Eurodeputetët ekstremistë grekë kërkojnë

GREQI– Eurodeputetët e ekstremit të djathtë grek i kërkojnë Komisionit Europian që të shqyrtojë mundësinë për të kushtëzuar hapjen e negociatave për Shqipërinë me zhvillimin e zgjedhjeve të reja parlamentare të parakohshme brenda këtij viti.

Emmanouil Fragkos, eurodeputeti i Zgjidhjes Greke, një parti e ekstremit të djathtë në Athinë thotë se një numër zhvillimesh të pashpjegueshme kanë ndodhur gjatë kësaj periudhe në Shqipëri. Duke iu referuar pretendimeve dhe akuzave të opozitës shqiptare, Fragkos citon votat e pavlefshme të 25 qershorit, vendimin për karantinë para zgjedhje për votuesit që mund të vinin nga Greqia dhe ndalimi i së drejtës për të votuar për personat e infektuar me Covid.

Pavarësisht përjashtimit të banorëve jorezidentë, pjesëmarrja ishte rreth 46 për qind, po aq sa në zgjedhjet e 2017-ës. Partia e minoritetit grek, si shembull, humbi 30 për qind të mbështetjes së saj në Bashkinë e Dropullit. Kandidatët e opozitës u ankuan për fotografim të votës nga mbështetësit e qeverisë në këmbim të shpërblimit dhe 25 mijë të sëmurëve me Covid iu ndalua pjesëmarrja në zgjedhje”, thotë Fragkos.

Eurodeputeti grek qorton qëndrimin e Komisionit Europian që njohu këto zgjedhje dhe thotë se zgjedhjet e fundit përforcojnë interesat turke në Shqipëri falë aleancës Rama-Erdogan.

Sipas artikujve të Tageszeitung dhe Deutsche Welle, Qeveria shqiptare është shndërruar në një shtojcë të korrupsionit dhe stanjacionit që u shërben gjithnjë e më shumë interesave turke në Shqipëri”, – shton eurodeputeti grek.

Duke kujtuar se Presidenti turk, Erdogan ishte i pari që uroi Ramën për fitoren, eurodeputeti grek cilëson si të “shfrenuar” dhe të “papërmbajtur” edhe deklaratën e përbashkët të përfaqësuesit të lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, që sipas tij, nuk ishin në dijeni të parregullsive të shumta që prekën procesin.

Në dritën e këtyre zhvillimeve a i mori në konsideratë Komisioni para se të lëshonte deklaratën dhe a konsideron mundësinë se ka vend për të menduar për një proces tjetër zgjedhor brenda këtij viti që do të çonte në një rezultat më përfaqësues?”, ngre shqetësimin e tij eurodeputeti ekstremist grek.

Marrë nga Gazeta SI.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet edi rama emmanouil fragko zgjedhjet 25 prill 2021 edi rama emmanouil fragko zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë