LIVE UPDATES
Bota

Elon Musk e-mail për punonjësit e Tesla-s: Ulni koston e dërgesave të automjeteve

28 Nëntor 2021, 16:41 Nga DOSJA
Elon Musk e-mail për punonjësit e Tesla-s: Ulni koston e

SHBA- Kompania Tesla duket se po përballet me disa probleme. Tesla ka mungesë të pjesëve të këmbimit, probleme në portet komerciale dhe kosto të larta të transportit.

Si pasojë e radhëve të mëdha në portet ndërkombëtare, Elon Musk të premten u kërkoi punonjësve mënyra për të ulur koston e dërgimit të automjeteve elektrike te klientët , në vend që të nxitonin porositë në mënyrë që të arrinin objektivat e shitjeve për tremujorin.

Musk këtë herë ka zgjedhur që t’iu drejtohet punonjësve me një e-mail.

E-maili i plotë që Elon Musk u dërgoi punëtorëve:

Nga: Elon Musk

Për: Për të gjithë

Tema: Dërgesat e tremujorit të katërt kundrejt efektivitetit të kostos

Data: 26 nëntor 2021

Sipas e-mailit tim disa javë më parë, fokusi ynë këtë tremujor duhet të jetë në minimizimin e kostos së dërgesave në vend që të shpenzojmë shumë për orët jashtë orarit vetëm për t’i futur makinat në tremujorin e 4-të.

Ajo që ndodh me kalimin e kohës është se ne përpiqemi si të çmendur në fund të tremujorit për të rritur dërgesat, por më pas dërgesat bien masivisht në javët e para të tremujorit të ardhshëm. Në fakt, në një periudhë gjashtëmujore nuk do të kemi dorëzuar makina shtesë, por do të kemi shpenzuar shumë para dhe “djeg” dërgesat në dy javët e fundit të çdo tremujori.

Do të kemi ende një valë mjaft të madhe dërgesash në javët e fundit të dhjetorit, pasi nuk kemi ende vëllime të larta prodhimi as në Evropë, as në Teksas, që do të thotë se shumë makina në anijet kineze të destinuara për në Evropë dhe në kamionë apo trena nga Kalifornia në Bregun Lindor do të mbërrijë në fund të tremujorit, megjithatë është koha për të filluar uljen e kostos së dërgesave në favor të një norme më të qëndrueshme dhe efikase të ofrimit. Parimi i duhur është të ndërmarrim veprime efektive sikur të mos ishim një kompani e listuar dhe sikur të mos ekzistonte koncepti i “fundit të tremujorit”.

Këtë vit, Tesla e pati të vështirë t’u dorëzonte në kohë makinat e reja klientëve të saj në SHBA. Madje disa prej klientëve të Tesla-s iu vonuan porosit me muaj.

Burimi: CNBC

(f.i/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Elon Musk kompania Tesla Elon Musk kompania Tesla

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën