LIVE UPDATES
Ekonomi

Yield-et e bonove 12-mujore bien sërish, gjithnjë e më afër normës bazë të interesit

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, yield-i mesatar i ponderuar i këtyre instrumenteve zbriti më tej në 3.29%, nga 3.44% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm. Ky është yield-i më i ulët i bonove 12-mujore të thesarit që prej gushtit të vitit të kaluar.

14 Qershor 2023, 07:13 Nga A.B

Yield-et e bonove 12-mujore bien sërish, gjithnjë e më afër

Yield-et e bonove 12-mujore të thesarit kanë pësuar një rënie të mëtejshme në ankandin e kësaj jave, duke shënuar një minimum të ri për 10 muajt e fundit.

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, yield-i mesatar i ponderuar i këtyre instrumenteve zbriti më tej në 3.29%, nga 3.44% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm. Ky është yield-i më i ulët i bonove 12-mujore të thesarit që prej gushtit të vitit të kaluar.

Në ankandin e ditës së martë, vlera totale e kërkesave arriti në më shumë se 12.2 miliardë lekë, nga 7.5 miliardë lekë që ishte shuma e shpallur për financim nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë. Pro rata e ofertave konkurruese pësoi rënie të ndjeshme në nivelin 27.16%, nga 63.45% që kishte qenë në ankandin e mëparshëm.

Një ndikim në uljen e pro rata-s ka pasur edhe fakti që pothuajse gjysma e shumës së bonove të emetuara në këtë ankand ishin të rezervuara nga Banka e Shqipërisë. Sipas rregullave të ankandit, shuma e rezervuar për Bankën e Shqipërisë blihet me yield-in mesatar të kërkesave konkurruese të pranuara. Në këtë mënyrë Banka e Shqipërisë nuk merr pjesë në ankand me kërkesa konkurruese dhe nuk e ndikon në mënyrë direkte yield-in, por fakti që një pjesë e konsiderueshme e shumës rezervohet për të e rrit konkurrencën mes pjesëmarrësve të tjerë, duke ndikuara në uljen e pro-rata-s dhe të yield-it mesatar.

Yield-i mesatar i bonove 12-mujore ka rënë me pothuajse 2.2 pikë përqindje që nga fillimi i vitit dhe me më shumë se 2.5 pikë përqindje që nga nëntori 2022, kur preku edhe nivelin më të lartë të dekadës së fundit.

Yield-et bonove 12-mujore po bien prej afërsisht prej shtatë muajsh radhazi. Rënia e yield-eve ishte pjesërisht një korrigjim i rritjes shumë të lartë që u regjistrua vitin e kaluar, sidomos në periudhën mes muajve gusht dhe nëntor. Kjo tendencë u ndikua ndjeshëm nga rënia e inflacionit dhe frenimi i rritjes së normave të interesit nga Banka e Shqipërisë.

Këtë vit Banka e Shqipërisë e ka rritur vetëm njëherë normën bazë të interesit, nga 2.75% në 3%, në muajin mars. Megjithatë, as rritja e normës bazë nuk e ka ndikuar shumë tregun e instrumenteve të borxhit të qeverisë shqiptare dhe yield-et kanë vazhduar të bien.

Likuiditeti i lartë në treg dhe alternativat e pakta të investimit financiar po e mbajnë të lartë kërkesën në tregun primar të bonove dhe obligacioneve. Kjo ka krijuar një situatë të volitshme për qeverinë shqiptare, duke ulur ndjeshëm koston e huamarrjes së brendshme në pjesën e parë të këtij viti. Madje, Ministria e Financave në tremujorin e parë shfrytëzoi kushtet e favorshme për të marrë hua edhe më të mëdha se parashikimet.

Edhe këtë vit afërsisht gjysma e deficitit buxhetor të planifikuar do të financohet nëpërmjet huamarrjes së jashtme. Për këtë qëllim, në muajin qershor qeveria shqiptare siguroi një huamarrje prej 600 milionë eurosh, nëpërmjet emetimit të Eurobondeve 5-vjeçare.

Lëvizjet e mësipërme pritet ta mbajnë të ulët kërkesën për hua në gjysmën e dytë të vitit dhe të rrisin më tej likuiditetin e lirë në treg. Ky faktor mund t’i mbajë sërish të ulëta presionet për rritjen e yield-eve gjatë javëve në vazhdim, duke zbutur sinjalet e reja që mund të vijnë nga politika monetare e Bankës së Shqipërisë.

Është e pritshme që Banka e Shqipërisë të vazhdojë me rritjen e normës bazë të interesit, me shumë të ngjarë qysh në mbledhjen e ardhshme, të datës 3 korrik, duke parë nivelet e larta të inflacionit bazë dhe presionet e larta inflacioniste nga ekonomia e brendshme.

Rënia e yield-eve të instrumenteve të borxhit të qeverisë këtë vit e ka frenuar disi mekanizmin e transmetimit të politikës monetare. Aktualisht, marzhi i bonove 12-mujore është vetëm 0.29 pikë mbi normën bazë të interesit, pranë niveleve më të ulëta historike. Në një vit, yield-i mesatar i bonove 12-mujore është rritur me vetëm 0.79 pikë përqindje, ndërsa për të njëjtën periudhë norma bazë e interesit është rritur me 2 pikë përqindje.

Rënia e yield-eve të bonove ka ulur ndjeshëm presionet për rritjen e normave të interesit të depozitave dhe të kredive, duke mos dhënë efektin e synuar në frenimin e kërkesës në ekonomi, në funksion të objektivit për uljen e inflacionit. /MONITOR

bono

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni