LIVE UPDATES
Bota

E FORTË/ Shtëpia e Bardhë: Rusia mund të përdorë armë kimike ose biologjike në Ukrainë

10 Mars 2022, 09:56 Nga DOSJA
E FORTË/ Shtëpia e Bardhë: Rusia mund të përdorë

UASHINGTON– Shtëpia e Bardhë paralajmëron se Rusia është duke “krijuar” mundësitë për të përdorur armë kimike dhe biologjike ndaj civilëve në Ukrainë. Sekretarja e shtypit Jen Psaki komentoi në përgjigje të Rusisë se Ukraina po drejtonte laboratorë të armëve kimike dhe biologjike me mbështetjen e SHBA.

Zonja Psaki e quajti pretendimin “të çmendur” dhe tha se një akuzë e tillë mund të jetë një përpjekje e Moskës për të justifikuar qysh tani përdorimin e armëve të tilla për të shkatërruar në masë në Ukrainë. “Kjo është e gjitha një dredhi e dukshme e Rusisë për të justifikuar sulmin e saj të mëtejshëm të paramenduar, të paprovokuar dhe të pajustifikuar ndaj Ukrainës”, shkroi zonja Psaki në Tëitter. “Tani që Rusia ka bërë këto pretendime të rreme dhe Kina në dukje e ka mbështetur këtë propagandë, ne të gjithë duhet të jemi vigjilent pasi Rusia të përdorë ndoshta armë kimike ose biologjike në Ukrainë, ose të krijojë një operacion të rremë duke përdorur ato.”.

We took note of Russia’s false claims about alleged U.S. biological weapons labs and chemical weapons development in Ukraine. We’ve also seen Chinese officials echo these conspiracy theories.

— Jen Psaki (@PressSec) March 9, 2022


Komentet erdhën si një përgjigje ndaj zëdhënëses së ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova, e cila akuzoi pa prova se SHBA po punonte me laboratorët ukrainas për të zhvilluar armë biologjike. Komuniteti ndërkombëtar ka paralajmëruar prej kohësh se Rusia ka përdorur armë kimike në kryerjen e tentativave për vrasje kundër armiqve të Vladimir Putin si Alexei Navalny dhe ish-spiunit Sergei Skripal. Moska gjithashtu mbështet qeverinë e Bashar al-Assad në Siri, e cila ka përdorur armë kimike kundër popullit të saj gjatë luftës së saj civile dhjetëvjeçare. Nga ana tjetër, Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar deklaron se Rusia ka konfirmuar përdorimin e armëve termobarike në Ukrainë, në një bisedë me ministrin rus të Mbrojtjes. Ministria e Mbrojtjes tha se homologu i saj rus tha se sistemi i armëve TOS-1A ishte vendosur. Sistemi përdor raketa termobarike, duke krijuar efekte ndezëse dhe shpërthimi, shtoi Ministria e Mbrojtjes.

Por çfarë janë armët termobarike? Armët termobarike thithin oksigjen nga zona përreth për të gjeneruar një shpërthim me temperaturë të lartë, duke prodhuar zakonisht një valë shpërthimi me kohëzgjatje dukshëm më të gjatë se ajo e një eksplozivi konvencional. Këto armë arrijnë të avullojnë trupin e njeriut.

Një kontekst: Teoritë konspirative: Në prag të pushtimit rus të Ukrainës, media shtetërore ruse përhapi teori rreth laboratorëve të rrezikshëm kërkimor në vend. Teoria e konspiracionit u kap nga mediat e kontrolluara nga shteti kinez dhe që atëherë ka qarkulluar në tabelat e mesazheve në internet të njohura me teoricienët e konspiracionit COVID-19 dhe grupet e ekstremit të djathtë në SHBA.

Lajmi kryesor: Dita 15! Sulmohen tre spitale në Ukrainë, Zelenskyy: Gjenocid! Sot takohen Lavrov-Kuleba

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota jen psaki lufta ukraine-rusi jen psaki lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!