LIVE UPDATES
Aktualitet

Wagner, ushtritë mercenare ruse që përdoren në Lindjen e Mesme (Foto)

18 Janar 2020, 10:04 Nga DOSJA

SHBA– Sot, hibridizimi në ndryshimin e natyrës së luftërave dhe konflikteve dhe në këtë kontekst i ashtuquajturi privatizimi i sigurisë dhe mbrojtjes dhe ndërthurja e tyre me tregun, formojnë luftëra të stilit të ri. Shfaqja e kompanive private ushtarake dhe përdorimi i tyre nga shumë vende të zhvilluara dhe në zhvillim janë rezultat i këtij procesi. Ndërsa shtetet kanë nisur të veprojnë së bashku me sektorin privat, ndërmarrjet private ushtarake filluan të marrin pjesë në luftëra dhe të përdoren në politikat e sigurisë dhe mbrojtjes. Përhapja e përdorimit të kompanive private ushtarake dhe të sigurisë ruse përveç ShBA-së dhe aktivitetet e tyre në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut kanë tërhequr vëmendjen ndërkombëtare. Më e spikatur nga këto kompani është “Wagner Group”. Si një organizatë jo-shtetërore e armatosur, kompania ishte përfshirë në mënyrë aktive në luftëra civile në Siri dhe Libi.

Pronari i kompanisë “Wagner Group” mendohet të jetë biznesmeni i famshëm Yevgeny Prigojin, i ashtuquajturi “kuzhinieri i Putinit” për shkak të shërbimit të ushqimit që ofron kompania “Concord Food Catering” në Kremlin, që është pronë e tij, dhe për marrëdhëniet e tij të ngushta me Kremlinin. Mund të themi se profili ushtarak i grupit përbëhet nga ish-ushtarë të moshës 35-50-vjeç, kryesisht nga Azia Qendrore, Ballkani dhe Kaukazi. Studimet tregojnë se shumica e stafit të saj ushtarak ka luftuar në Çeçeni, Gjeorgji dhe rajone të tjera dhe kanë përjetuar konflikte të nxehta, ndërsa janë persona me vështirësi financiare dhe nuk mund të adaptohen me jetën civile. Edhe pse kompania “Wagner Group” nuk ka një staf të rregullt, numri i përgjithshëm i ushtarëve vlerësohet të jetë rreth 5000.

Dihet se “Wagner Group”, për të cilin mendohet të ketë marrë rol në terren pas përfshirjes ushtarake të Rusisë në Siri në shtator 2015, është angazhuar në aktivitete të ndryshme në fushën siriane. Përveç mbrojtjes së objekteve strategjike si fushat e gazit dhe naftës, gjithashtu në shtyp u pasqyrua se ata luftuan në shumë pika të Sirisë si luftëtarë. Rusia dëshironte të vazhdonte fitimet e saj në fushën Siriane në Mesdheun Lindor dhe Afrikë dhe në këtë kontekst, duke shfrytëzuar mirë hendekun në frontin e Haftarit, ajo u bë një nga aktorët me ndikim në luftën në vazhdim në Libi. Në fakt në vitin 2020, Rusia doli si pionier i armëpushimit midis Qeverisë së Pajtimit Kombëtar dhe Haftarit në Libi. Si rezultat i kësaj Rusia në një kohë kur natyra e luftërave dhe dinamika e konflikteve kanë ndryshuar, përpiqet të përshtatet me procesin e ri dhe të fitojë hapësirë operative përmes kompanive si ajo “Wagner Group”.

Autor: Can ACUN, ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe politikave të jashtme pranë Fondacionit për Kërkime Politike, Ekonomike dhe Sociale (SETA)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Aktualitet Aktualitet lindje e mesme Rusi shba ushtritë mercenare ruse Wagner lindje e mesme Rusi shba ushtritë mercenare ruse Wagner

Sondazh

Poll

Aktualitet 18 Janar 2020, 07:17

Ministrja e Brendshme italiane Luciana Lamorgese, ka prezantuar sot në Dhomën e Deputetëve në Parlamentin Italian raportin me të dhënat e gjashtëmujorit të parë...

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen

Iu gjet magazina me drogë në Fier, arrestohet 47-vjeçari në Dibër

'Shqiptarëve po u ngushtohet laku'/ Berisha: Qeveria ka ulur me 2% ndihmën ekonomike

POROSIA/ Protesta e 7 korrikut, Berisha: Kërkoj intensifikim maksimal

Edi Rama flet vonesën e satelitëve, do i përdorë për fermerët: Do të vijnë brenda këtij viti!

Shifrat e INSTAT flisnin për rënie,Rama i kundërshton: Mbulojmë 97%të konsumit vendas.Ku ikën lopët?

Gruri problem për t'u shitur, Rama mburret: Na është rritur prodhimi

Rama ngre alarmin: Do të kemi një dimër të ashpër dhe mungesa të mëdha

Rama me charter privat në mes të krizës ekonomike/ Peleshi: Ka lidhje me dinjitetin e shtetit

“Ju s’menaxhoni dot dy mikrofonë”/ Salianji ironizon Peleshi: Na jepni dhe ne nga një lopatë

Peleshi: S'kemi avionë për shuarjen e zjarrit, s'na leverdis. Ka kosto shumë, e kam dhimbje koke

Helmim masiv në Kukës, Gjici: S’ka probleme me ujin e pijshëm, u përzie me atë të vaditjes

Sherr tek 'Siguria Kombëtare', Peleshi: Zjarre do kemi! Xhaferaj: Të kemi helikopterë në punë

Del VD-Ka momenti kur makina me nënë dhe djalin thyen kangjellat dhe përfundon në lumë

Mjeti me nënën e fëmijën në ujë, dalin pamjet nga Berati

Avionët për shuarjen e flakëve, Peleshi: Do blejmë orë tek NSPA. Noka: E provova unë, nuk ia vlen

Zjarri në Sazan, Peleshi: S'u shua vetë, uji vetëm do e 'eksitonte'. Duhet ndërhyrje nga terreni

Informacion "TOP SECRET"/ Kuvendi futet pa dashje LIVE, gjenerali ndërhyn me urgjencë

KAOS në komision/ Denaj hedh në votim shtyrjen, Duma: Atë e bej unë! (Pyet sekretariatin)

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat