LIVE UPDATES
Sport

“Euro2020” / Deschamps nën akuzë, Zinedin Zidan gati të realizojë ëndrrën e tij

29 Qershor 2021, 14:57 Nga DOSJA
“Euro2020” / Deschamps nën akuzë, Zinedin Zidan gati

FRANCE – Dita më pas, ndonjëherë dhemb më shumë, mëndja është më e freskët dhe e kupton më mirë atë që ke bërë. Eliminimi i Francës nga “Euro2020” në fazën e 1/8-ave është një dështuim nga çdo këndvështrim.

Një humbje që nuk e pranon askush nga francezët, kampionët e botës në fuqi dhe pretendentët kryesor për këtë aktivitet me disa nga yjet e momentit në kontinent, si Mbappe, Benzema apo Kante e Varan.

Shumë talent në një skuadër të vetme, për të menduar që mund të shkërmoqet në këtë formë. Një humbje që vjen nga Zvicra e vogël, më pak e talentuar, por shumë më e organizuar si skuadër. Dhe pikërisht tani fillon gjyqi.

Deshamp është i akuzuari i parë, duke lënë mënjanë penalltitë, Franca e këtij Europiani nuk ishte aspak brilante. E vërtetë, ndodhej në grupin e ashtuquajtur të “Ferrit”, nga ku doli e pathyeshme, por me njollën e barazimit 1-1 me Hungarinë, apo barazimit të vuajtur 2-2 me Portugalinë.

I tmerrshëm ishte dhe barazimi 3-3 me Zvicrën, pasi loja e tyre në 10 mintuat e fundit ishte e tmerrshme. Pikërisht për të gjitha këto, Didie Deshamp është nën akuzë, i cili që në shpalljen e listës së të grumbulluarëve, pati dyshime. “Marr përsipër përgjegjësitë e mija,”– tha në konferencën për shtyp Didie.

Po tani çfarë ndodh?!

Ndodh ajo që në Francë po fillojnë të flasin që sot për një Zinedin Zida në krye të pankinës së “gjelave”. Po a do të dorëhiqet Deshamp përpara Botërorit të Katarit? Kontrata e tij është deri në vitin 2022. Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit u shpreh i zhgënjyer në deklaratën e tij, duke e konsideruar zhgënjim eliminimin e “Bluve” përpara fazës çerekfinale. “Me Deschamp nuk kam folur ende, por nuk ka nevojë për konfirmime për atë çka pamë, na duhet të flasim, – përfundoi presidenti Noel Le Grat.

Për momentin Zinedin Zidan është pushim, pas largimit nga Reali i Madridit, por ajo çka përsëriste shpesh presidenti madrilen Florentino Perez tashmë merr më tepër kuptim: “Zinedin Zidan e ka ëndërr të drejtojë përfaqësuesen e Francës.” Një ëndërr që ndoshta ka ardhur momenti të bëhet realitet.
B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme