LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Dasma madhështore po vjen! 500 të ftuar do këndojnë dhe kërcejnë Kuq e Zi, por jo në stadium…

14 Qershor 2019, 09:41 Nga DOSJA
Dasma madhështore po vjen! 500 të ftuar do këndojnë dhe

Është një dashuri përrallash ajo mes Fiorenzës dhe Elseidit. Nga dashuria e tyre e madhe ka lindur një djalë, emri i të cilit është Elis (jo shumë larg nga ai i babait). Vogëlushi 3-vjeçar do të bëjë atë që jo shumë fëmijë e kanë fatin ta bëjnë: të çojë unazat në altar, në ceremoninë e martesës së prindërve të tij. Pra, Elisi fruti i dashurisë së Fiorenzës dhe Elseidit, do të jetë dëshmitar në dasmën e prindërve të tij.

Ylli i futbollit shqiptar që luan për Napolin; një ndër më të kërkuarit e klubeve më të njohura të Evropës, ka vendosur të kurorëzojë zyrtarisht martesën në vendlindjen e tij në Shkodër. Nusja do të jetë patjetër një nga ato princesha që do t’i çuditë të gjithë me elegancën e saj. Një hijeshi natyrale dhe një fizik elegant që të lë mbresa. Me një portret ujë dhe sapun dhe fizik perfekt, Miss-i me kurorën e më të bukurës shqiptare do të shkojë në altar pas pak ditësh.

U aluduan shumë emra, por shumë pak lakuan emrin e tij. Elseid Hysaj (që përflitet se do të jetë blerja ambicioze e Interit apo Chelsea), një djalë me këmbë të artë, ashtu siç do ta ketë edhe martesën, në tokën që e lindi dhe e bekoi: në Shqipëri. Në dasmën e tij, do të këndohet edhe për Napolin që e ka nderuar në këto vite, do të ketë edhe miq të Italisë, megjithatë dasma do të jetë 100 për qind shqiptare.

Mirëpo nusja, Miss Shqipëria 2013, çfarë zgjedhje fustanesh ka bërë për ditën e madhe? Fiorenza ka zgjedhur 4 fustane, një nga Class by Alketa Vejsiu dhe 3 ‘custom made’ nga Valdrin Sahiri.

Napoli Magazine ka zbuluar sot organizatorët e eventit Class AV Events, që është kompania lider në Shqipëri për martesat dhe eventet e kësaj natyre. Do të jetë një dasmë mediatike në të dyja anët e detit, me shumë interes edhe në mediat italiane. Është mbajtur sekret, por po e zbulojmë ekskluzivisht! Dasma e vitit dhe e gjithë këtyre viteve i takon Fiorenzës dhe Elseid Hysajt.

Karriera e yllit të fubollit shqiptar

Shkodra ka lindur shumë talente në fusha të ndryshme të artit, por edhe të futbollit. Edhe Elseid Hysaj ka lindur në Shkodër në vitin 1994. 25-vjeçari, një talent me T të madhe, luan aktualisht me skuadrën italiane të Napolit në Serinë A dhe me Kombëtaren Shqiptare. Që në moshën 14-vjeçare, Elseidi u vlerësua nga agjenti i futbollit Marco Piccioli. Babai i tij, Gëzimi, ka luajtur rol të madh në realizimin e ëndrrës së Elseidit, për t’u bërë futbollist. Duke qenë emigrant në Itali, ai punoi në shtëpinë e Piccioli-t dhe aty i tregoi edhe për talentin e të birit. Në moshën 14-vjeçare, Piccioli e vlerësoi, por ai mori pjesë edhe në gjykimet e shumë klubeve të ndryshme, përfshirë edhe Fiorentinën përpara se të transferohej përfundimisht tek akademia e Empolit. Hysaj bëri debutimin e tij me skuadrën e parë më 24 nëntor 2011, në ndeshjen e Kupës së Italisë me Fiorentinën.

Ndërsa debutimin për Shqipërinë ai e ka bërë në një ndeshje miqësore kundër Gjeorgjisë, më 6 shkurt 2013, në moshën 18-vjeçare, duke u bërë kështu lojtari i tretë më i ri pas Blendi Nallbanit dhe Iljaz Çeços.

Hysaj ka arritur një tjetër rekord në Kombëtaren Shqiptare duke u bërë kapiteni me moshën më të re që prej vitit 1946, kur Shqipëria ka nisur të zhvillojë ndeshje ndërkombëtare. Në miqësoren me Katarin, pas largimit të Lorik Canës, shiritin e kapitenit e mori mbrojtësi shkodran. Vetëm 22 vjeç në atë kohë dhe arriti të bëhet kapiteni i kuqezinjve.

Shumë shpejt, emrin e tij do ta dëgjojmë me siguri tek Chelsea ose Interi!

Marrë nga revista: Class

(R.L/Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

showbiz showbiz dasme elseid hysaj futbollist dasme elseid hysaj futbollist

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra