LIVE UPDATES
Bota

COVID-19 dhe problemet e shëndetit mendor tek qytetarët në Ulqin

29 Mars 2021, 20:38 Nga DOSJA
COVID-19 dhe problemet e shëndetit mendor tek qytetarët në Ulqin

MAL I ZI- Në Mal të Zi një pjesë e popullatës po përjeton probleme të dukshme me shëndetin mendor si pasojë e pandemisë.

Një problem në vete është edhe mungesa e psikologëve dhe trajtimi i pacientëve në gjuhën shqipe, gjë që e bën më të vështirë trajtimin e persona që vuajnë nga këto probleme.

Sipas psikologes së Qendrës së Shëndetit Mendor në Ulqin, zonja Linda Kurt, problemet e shëndetit mendor janë tejet të pranishme në qytetin bregdetar të Ulqinit, ku turizmi është burimi kryesor i të ardhurave të tyre.

Prej një viti nga ndryshimi që shkaktoi pandemia në një vend turistik siç është Ulqini, mbyllja e shkollave, situata ekonomike ku shumë njerëz kanë mbetur pa punë dhe pa të ardhura ka ndikuar në rritjen e faktorëve që shkaktojnë shqetësime të shëndetit mendor, siç është rritja e ankthit dhe frikës dhe stresi bëhet dominues”.

Kjo situatë sipas saj ka shkaktuar pasiguri dhe frikë të madhe tek popullata, shumica e të cilëve po kërkojnë ekspertizë psikologjike për t’i trajtuar problemet e tyre.

Tek popullata jonë vërehet një frikë për të ardhmen dhe kësisoj shtohet numri i pacientëve që kërkojnë ndihmë psikologjike duke marrë pjesë në seanca psikoterapie. Këto janë raste që paraqiten për herë të parë tek një pjesë e popullatës dhe nuk kanë qenë aq të pranishme më parë”, vë në dukje psikologia Kurt.

Një problem në vete, sipas saj është mungesa e psikologëve dhe trajtimi i pacientëve në gjuhën shqipe.

Nga prilli i vitit të kaluar është vënë në funksion linja ku qytetarët mund të kontaktojnë dhe të marrin një mbështetje psikologjike dhe një konsultë profesionale nga të angazhuarit në këtë profesion. Problem në vete është trajtimi psikologjik i popullatës shqiptare në gjuhën amtare. Sipas të dhënave në tërë Malin e Zi janë dy psikologë që punojnë në këtë gjuhë dhe veprojnë vetëm në Ulqin,” tha zonja Kurt.

Njohësit e kësaj problematike mendojnë se institucionet duhet të angazhohen dhe t’i japin më shumë rëndësi shëndetit mendor dhe veçanërisht profesionit të psikologut, i cili shihet si i domosdoshëm në fazat e ardhshme të pandemisë.

Marrë nga; VOA 

(a.k.dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

rajoni rajoni koronavirusi në mal të zi koronavirusi në mal të zi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët