LIVE UPDATES
Bota

Carlos Lehder, aleati Pablo Escobarit lihet i lirë pas 33 vitesh burg

17 Qershor 2020, 12:40 Nga DOSJA
Carlos Lehder, aleati Pablo Escobarit lihet i lirë pas 33 vitesh burg

SHBA– Carlos Enrique Lehder Rivas i njohur ndryshe me emrin “djali i kokainës” është lënë i lirë pas 33-vitesh.  Prej  vitit 1987 Carlos Enrique Lehder Rivas,  u ekstradua pas shumë vështirësish në në SHBA, por ai gjithmonë ka refuzuar akuzat e hedhura mbi të.  Fillimisht ai u dënua me 137 vjet burg, por më pas dënimi i tij u ul në 55 vite kur vendosi të bashkëpunojë dhe të hyjë në Pogramin e Mbrotjes së Dëshmitarëve.

Sot ai është një 70-vjeçar dhe ka  mbërritur në Berlin, ku edhe ka vendosur të jetojë duke përfituar nga kombësia e fituar falë babait të tij gjerman, i cili ishte një sipërmarrës që emigroi në Kolumbi menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore ku u takua dhe u martua më pas me një vajzë të një familje të pasur.

Në fillim të viteve  ’70 ai  filloi karrierën e tij të gjatë me  kontrabandën e makinave dhe trafikimin e marijuanës, ndërkohë  që ishte në ShBA afër kufirit kanadez.

Por ai u arrestua ku më pas në burg u takua me George Jung, ku dhe  ky i fundit ishte në burg për shitje të lëndëve narkotike. Pas lirimit  Lehder shfrytëzoi aftësinë e Jungut i cili në të kaluarën kishtë transportuar marijuanë nga Meksika në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me aeroplan të vegjël.

Ndërkohë sipas mediave të huaja raportohet se Lehder vuri në praktikë të gjitha sekretet e shokut të tij të qelisë i cili i kishte marrë në shënim në një fletore si një nxënës i mirë.

Në bashkëpunim me Jung ai u përqëndrua në transportin e kokainës që kishte shpërthyer në atë kohë në tregun e drogës. Biznesi mes tyre ishte teje i suksesshëm, duke u mundësuar Lehder dhe Jung të blinin avion të tjerë më të cilët ngritën dhe flotën e parë të kontrabandës së drogës.

Kështu  emri i 70-vjeçarit u bë i famshëm në atë kohë dhe gjithashtu së bashku me Jung nga dy trafikant të vegjël droge arritën të ndryshonin botën e trafikut të drogës dhë të bënin histori. Në 1978 Lehder bleu një pronë në Cay të Norman një ishull i vogël që e transformoi në selinë e tij.

Ndërkohë më vonë ai u takua me Escobarin i cili u mahnit nga ajo çfarë kishte ndërtuar Lheder. Në këtë mënyrë u arrit partneriteti mes tyre që çoi në lindjen e kartelit Medellin.

Burimi: BBC

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota berlin carlos enrique lehder rivas pablo escobari berlin carlos enrique lehder rivas pablo escobari

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS