LIVE UPDATES
Aktualitet

Call center, tregu i punës po has konkurrencë nga platformat Forex dhe emigracioni

23 Janar 2022, 06:10 Nga DOSJA
Call center, tregu i punës po has konkurrencë nga platformat Forex dhe

TIRANË – Shpopullimi tashmë nuk është një fenomen shqetësues vetëm për zonat rurale apo të thella të banimit të Shqipërisë. Në vend emigrimi, kryesisht i të rinjve, po rritet nga viti në vit edhe në kryeqytet.

Emigracioni masiv i të rinjve po jep efekte në sektorin call center, që konsiderohet si oaz punësimi i tyre. Për këtë arsye, sektori call center, një ndër punëdhënësit më të mëdhenj të të rinjve në vend, nuk ka shpresa se për 2022 tregu ka potencial oferte për punësime të reja.

Lorenc Goga, administrator i “Facile.it” thekson se prej 2-3 vitesh, kompania po has vështirësi në gjetjen e punonjësve të rinj. Përveç emigracionit, faktor frenues për finalizimin e rekrutimeve të reja është edhe konkurrenca e pandershme nga lulëzimi i platformave të paligjshme Forex.

“Parashikojmë për vitin 2022 të rrisim numrin e punonjësve, nëse oferta e tregut për burime njerëzore do të arrijë të plotësojë kërkesën tonë, pasi prej 2-3 vitesh, sektori call center po vuan gjetjen e punonjësve të rinj. Nevojat e kompanisë nuk janë për punësime 2-3 punonjës në muaj, por për 20 rekrutime të reja.

Mungesa e punonjësve po ndihet fort në sektorin call center. Arsyeja kryesore e mungesës të tyre në treg është emigracioni. Vitet e fundit, shumë të rinj janë larguar nga Shqipëria. Një tjetër arsye është se shumica e të rinjve që intervistojmë nuk njohin gjuhën italiane, kur 90% e tregut call center kërkon domosdoshmërisht njohjen e kësaj gjuhe. Në Shqipëri, tashmë mungon gjenerata e të rinjve siç ishin ata pas viteve ’90, që mësuan gjuhën italiane në mënyrë autodidakte nga televizioni.

Në anën tjetër, në vitet 2020-2021 në vend pati një bum të hapjes së platformave Forex. Funksionimi i paligjshëm i tyre deformoi parametrat e tregut të punës. Këto kompani ofrojnë paga shumë herë më të larta se tregu dhe për këtë arsye, shumë të punësuar në call center u larguan për t’u punësuar në Forex.

Platformat Forex në mbarë botën aktualisht janë në vështirësi për shkak të kontrollit ndaj tyre. Kjo situatë pritet të favorizojë sektorin call center, pasi një numër i konsiderueshëm i punonjësve do të rikthehen në kompanitë normale. Tendenca pritet të përforcohet në vitin 2022”.

Edhe administratori i kompanisë më të madhe call center në vend, “Teleperfomanca”, Diego Pisa, pohon se tregu shqiptar i punësimit në sektorin call center është në fazë transformimi. Përfaqësuesi i kompanisë “Albanian Marketing Service” (AMS) shpjegon se kompanitë që në pandemi nuk mundën të diferenconin portofolin e tyre, do të falimentojnë, por në kushtet e eksodit e punonjësve, bëhet i pamundur aksesi i burimeve njerëzore të tregut edhe për kompanitë që janë në rritje.

“Tregu shqiptar i call center po kalon një transformim të fortë që sheh kompanitë që nuk kanë mundur të diferencojnë portofolat e klientëve të tyre, të tkurren apo edhe të falimentojnë. Efekti neto është tkurrja e vendeve të punës, e cila favorizon kompanitë që janë në rritje, sepse ato mund të kenë ende akses në një grup burimesh potenciale. Nga ana tjetër, janë shqetësuese dy tendenca që po bëhen gjithnjë e më me ndikim. E para është mosinteresimi i brezave të rinj për studimin e italishtes.

Të rinjtë shqiptarë janë të specializuar në gjuhën angleze e cila, megjithatë, nuk gjen të njëjtën hapësirë në industrinë tonë si italishtja, sepse për aktivitetet e mbështetjes së klientit ka konkurrencë nga Egjipti, India dhe Filipinet ku kostoja e punës është dukshëm më e ulët.

E dyta është eksodi jashtë vendit, veçanërisht i personelit, i cili e bën gjithnjë e më të vështirë investimin në trajnimin e burimeve. Kjo po çon në një humbje të aftësive menaxheriale që kompanitë dhe vendi, kanë nevojë për të ofruar shërbim cilësor”, veçon z. Pisa. Sipas tij, tek “Teleperfomance”, përveç faktorëve të zakonshëm sezonalë, nuk pritet ulje e numrit të punonjësve për vitin 2022.

Në sektorin call center, në vitin 2022, pritet të rritet volumi i kontratave të punës për shërbimet e blerjes online, që njohën hov zhvillimi në pandeminë e COVID-19.

“Shërbimet e asistencës ndaj klientit po evoluojnë fuqishëm, sepse shtytja drejt dixhitalizimit po i zhvendos vëllimet drejt vetëkujdesit. Ky është një trend që do të çojë në ulje të vëllimeve pavarësisht sektorëve. Nga ana tjetër, pandemia ka larguar qytetarët nga kanalet fizike, duke rritur ndjeshëm blerjet online në të gjithë sektorët: kjo ka sjellë rritje të fortë të aktiviteteve që do të stabilizohen në muajt në vijim”, nënvizon z. Pisa nga kompania AMS.

Rritje të volumit të punës në 2022 pritet të ketë edhe te shërbimet e tregut të siguracionit të makinave. “Në muajin prill të 2022 pritet të ketë bum kërkesash, pasi kjo është periudha e fillimit të ofrimit të shërbimit edhe për motorët. Për të përballuar fluksin e punës është e domosdoshme të rrisim numrin e punonjësve, nëse tregu do të arrijë të plotësojë kërkesat për punësime.

Rekrutimet e reja nisin që në muajin janar deri në prill për të përballuar fluksin e punës. Përveç punësimeve për kontratat e reja është e nevojshme që çdo muaj të rekrutojmë punonjës të tjerë për të zëvendësuar të larguarit. Lëvizjet paralele të punonjësve në sektorin call center janë të shpeshta”, veçon administratori i “Facile.it”, Lorenc Goga. (monitor)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet call center kriza e call center call center kriza e call center

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!