LIVE UPDATES
Politike

Bylykbashi: Qeveria po kushtëzon kohën e deputetëve të opozitës

25 Tetor 2021, 19:21 Nga DOSJA
Bylykbashi: Qeveria po kushtëzon kohën e deputetëve të

TIRANË- Deputeti i Partisë Demokratike Oerd Bylykbashi ka akuzuar qeverinë për kushtëzim të anëtarëve të opozitës në Komisionet Parlamentare. Teksa ka folur në Kuvend, Bylykbashki ka thënë se ky vendim është anti-kushtetues dhe se nuk lejon që opozitës ti dëgjohet zëri. Ai gjithashtu ka adresuar disa nga problemet ebamorëve të Durrësit, ku prej tyre ka theksuar se shumë qytetarë janë ende pa banesa që nga tërmeti që ra në vitin 2019.

“Vendimi i mazhorancës për të kufizuar kohën e fjalës së deputetëve në grupet parlamentare është antikushtetues. Përpara se të jem anëtar i një grupi, jam deputet i Republikës e përfaqësoj popullim. Kufizimi i fjalës është në themel kufizim i mandatit tim për të përfaqësuar qytetarët. Në legjislaturat e mëparshme më kërkohej të flisja edhe dy herë në seancë, ndërsa sot po flas sepse mu miratua e drejta e fjalës nga grupi im. Kjo sepse mazhoranca pasi pengon hetimin për mbylljen e një TV që na kushtoi 120 milionë euro, sot na ka kufizuar të drejtën e fjalës në emër të zgjedhësve. Opozita duhej të ankonte këtë vendim antikushtetues të parin në Gjykatë Kushtetuese. Vetëm disa deklarata nuk mjaftojnë!

Durrsakët po hyjnë në dimrin e tretë pas tërmetit. Deri në ditën e zgjedhjeve qeveria derdhi lumë paratë e dëmshpërblimeve dhe bonusin e qerasë. Por për tre muaj nga gushti, mijëra qytetarë nuk i morën bonuset dhe vetëm pas denoncimeve nga opozita dhe media sapo ka filluar shpërndarja dhe vetëm një muaj i prapambetur është paguar vetëm për një pjesë. Qytetarët janë në hall sepse qeradhënësit duan paratë që u takojnë. Nga 615 pallate me dëmtime DS1 – DS3, vetëm rreth 400 janë rikonstruktuar. 1/3 ende nuk është rikonstruktuar. Por askush nuk di nëse punimet e kryera nga vetë banorët janë sipas standarteve të sigurisë.

Nga rreth 120 pallate me dëmtime të rënda në gradën DS4, vetëm 10 pallate janë duke u përforcuar. Pra as 10% e tyre. Nga 22 pallate të shembur, vetëm 3 janë në rindërtim, dhe asnjë nuk është dorëzuar. Po hyjmë në dimrin e tretë post-tërmet. Ama shpenzimet për monstrën prej betoni e çeliku që e quani Veliera nuk ndalen. Ne vitin 2020, menjëherë pas tërmetit, Velierës iu dedikuan 850 milionë lekë. Në vitin 2021 ajo shëmti gëlltiti 2.5 miliardë lekë. Pra nga tërmeti e deri më sot, janë harxhuar 3.35 miliardë lekë për diçka që nuk I duhet askujt,pa llogaritur paratë e harxhuara që nga fillimi. Ama një pjesë e madhe e durrsakëve të goditur nga tërmeti nuk marrin bonuset e qerasë, nuk u rikontruktohen, apo rindërtohen banesat”, është shprehur Bylykbashi

LAJMI KRYESOR: VD-LIVE/ Mblidhet Kuvendi i Shqipërisë

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike oerd bylykbashi seance plenare 25 tetor 2021 oerd bylykbashi seance plenare 25 tetor 2021

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni