LIVE UPDATES
Bota

Brown letër liderëve të G20: Shpërndani vaksinat e tepërta te vendet e varfëra

29 Tetor 2021, 11:30 Nga DOSJA
Brown letër liderëve të G20: Shpërndani vaksinat e

BRITANI– Ish-udhëheqësi i partisë laburiste, Gordon Brown i ka bërë thirrje qeverisë britanike dhe vendeve të tjera të G20 që të organizojnë urgjentisht një transport ushtarak të vaksinave të tepërta ndaj Covid në vendet më të varfra përpara se të skadojnë, duke thënë se është “përgjegjësia e tyre morale” për ta bërë këtë.

Sipas Guardian, ish-kryeministri ka shkruar një letër nga më shumë se 160 ish-liderë botërorë dhe figura globale, duke u bërë thirrje vendeve më të pasura që të dërgojnë 240 milionë vaksina të ruajtura në SHBA, Evropë dhe Kanada në vendet që luftojnë për të vaksinuar popullsinë e tyre.

Letra i drejtohet kryeministrit italian, Mario Draghi, i cili po pret samitin e G20 të kësaj fundjave në Romë, dhe bën thirrje për veprim urgjent.

Brown, i cili është ambasadori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për financimin global të shëndetit, tha se rreth 100 milionë nga vaksinat e mbajtura në Mbretërinë e Bashkuar dhe vende të tjera perëndimore do të kalojnë datat e tyre të skadencës deri në Krishtlindje dhe rrezikojnë të mos përdoren fare.

Nëse nuk i largoni shpejt, do t’i humbisni fare. Dhe unë mendoj se ajo që njerëzit urrejnë më shumë nga të gjitha janë mbeturinat. Nëse mund të shpëtoni jetë duke nxjerrë këto vaksina, është një përgjegjësi morale për ta bërë këtë, si dhe për të qenë në interesin tonë për të parandaluar shpërthimet e mëtejshme të varianteve të reja.”-tha ai.

Brown tha se 2% e vendeve me të ardhura të ulëta ishin vaksinuar dhe 5% e Afrikës, ku vetëm 10% e punonjësve shëndetësorë ishin vaksinuar. Më shumë se 5 milionë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë. Brown paralajmëroi se 5 milionë njerëz të tjerë do të vdisnin nga virusi nëse nuk do të shpërndaheshin vaksinat.

Ai tha se nuk ishte faji i Covax, iniciativa globale e shpërndarjes së vaksinave, por se i takon udhëheqësve të G20, të cilët kanë kontrollin e asaj që ndodh me vaksinat e papërdorura që ai pretendonte se zakonisht ishin të mbi-porositura. Ai tha se dhurimi i 100 milion vaksinave nga Covax i Mbretërisë së Bashkuar po shpërndahej shumë ngadalë dhe se qeverisë i mungonte urgjenca.

(d.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota cop26 ne glasgow gordon brown mario draghi samiti i g20 cop26 ne glasgow gordon brown mario draghi samiti i g20

Sondazh

Poll
Bota 29 Tetor 2021, 09:54

Po e le të ngrijë Moldavinë Putini?

RUSI– Europa është në krizë për shkak të furnizimit me gaz. Kudo politikanë dhe opinioni publik debatojnë, nëse Rusia në muajt e ardhshëm do të ofrojë në ...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh