Aktualitet

Britma dhe ulërima tek sheshi “Skënderbej”/ Shpërndahet me dhunë protesta për Ditën e Europës, disa të shoqëruar

VIDEO
 • Basha reagon ashpër: Shkelje e të drejtave të njeriut, trajtim antiligjor
 • Meta: E papranueshme! Tubimet, edrejtë themelore që duhet respektuar në çdo kohë
 • Momenti kur tërhiqet zvarrë aktivisti Arben Kola, turma shpërthen në kor: Turp!
 • Shpërndahet me dhunë protesta për Ditën e Europës në sheshin "Skënderbej". Policia ka shoqëruar duke përdorur forcën, avokatin Altin Goxhaj, aktivistët Arben Kola dhe Ira Kurti.
  Featured image of article: Britma dhe ulërima tek sheshi “Skënderbej”/ Shpërndahet me dhunë protesta për Ditën e Europës, disa të shoqëruar Pamje nga protesta

  TIRANË– Dhunë dhe ulërima. Kështu ka shkuar edhe protesta e sotme e Shoqërisë Civile, e cila po protestonte në Ditën e Europës. Sapo qytetarët u mblodhën në sheshin “Skënderbej”, forca të shumëta policie kanë ndërhyrë dhe kanë shoqëruar disa persona me dhunë. 

  Fillimisht është marrë zvarrë, nismëtari i protestës, Altin Goxhaj dhe më pas është shoqëruar edhe aktivisti Arben Kola. Ata kanë kundërshtuar shoqërimin me pretendimin se nuk po shkelnin asnjë rregull të vendosur nga qeveria për parandalimin e koronavirusit, ndërsa Policia i ka dërguar me forcë në furgon për t’i dërguar në Drejtorinë e Tiranës. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Mes të shoqëruarve ka qënë edhe një zonjë. Bëhet fjalë për aktivisten Ira Kurti, e cila kishte ardhur nga Kanadaja disa muaj më parë në Shqipëri. Ajo është ulur në tokë dhe nuk ka pranuar urdhërin e efektivëve për t’u shoqëruar. Por gjithsesi është marrë me barelë dhe është futur në një ambulancë, për t’u nisur më pas në Komisariat. Gjatë kohës që ajo është zhvendosur nga efektivet femra, Kurti ka bërtitur gjithë kohës, duke u shprehur se po e merrnin kundër vullnetit të saj dhe se ajo ishte shtetase e huaj. 

  Por kjo nuk është protesta e parë që shpërndahet me dhunë, pasi disa ditë më parë edhe një tjetër protestë kundër masave të marra për parandalimin e koronavirusit u “zhduk” në të njëjtën mënyrë, duke shoqëruar disa nga aktivitet e pranishëm, mes tyre edhe avokatin, Zaçe Islami. 

  (k.m/dosja.al)

  • 16:45

   Altin Goxhaj flet nga brenda Komisariatit: Po na vrasin, jemi 15 veta në një dhomë. S’na është dhënë asnjë ndihmë shëndetësore

   Avokati Altin Goxhaj është një nga protestuesit që u shoqërua sot në Komisariat pas protestës. Ai ka folur nga qelia ku po e mbajnë në Komisariatin Nr. 1 dhe shprehet se janë 15 persona në një dhomë.

   Më tej ai dëgjohet teksa bërtet e shprehet se janë dhunuar nga Policia, e për të plagosurit nuk po ofrohet asnjë ndihmë shëndetësore.

   I kam kërkuar shefit të Policisë që të marrë masa urgjente, sepse nuk mund të qëndrojnë brenda 5 metrave 14 veta. Është tentativë për vrasje. Policët janë të gjithë pa numra, kanë goditur njerëz këtu, kanë goditur me grushta, as ndihmë shëndetësore asgjë”, dëgjohet të thotë Goxhaj.

  • 14:15:39

   Basha: U përdor dhunë fashiste ndaj qytetarëve, ky regjim do të grabisë Teatrin Kombëtar

   Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka reaguar për përplasjen e ndodhur sot në Tiranë, ku protestuesit u shoqërua në Komisariat. Në një reagim në mediat sociale, Basha shkruan se  sot është përdorur dhunë barbare dhe është përgjegjësi direkte e Ramës. Më tej ai shton se qeveria po përdor edhe pandemisë për grabitjen e Teatrit Kombëtar dhe po përdor dhunë fashiste ndaj qyetarëve.

   Fotot e publikuara nga Basha

   Pasi i vjedh përditë dhe i gënjen me premtime boshe, Rama përdor dhunë fashiste kundër qytetarëve edhe sot në #EuropeDay. Kjo dhunë barbare është përgjegjësi direkte e Ramës. Babëzia për të zhvatur TK është vepra e tij.

   Ky regjim po përdor edhe pandeminë për grabitjen e Teatrit Kombëtar dhe projektin e pastrimit të parave të krimit. Kalimi i TK në pronësi të kryebetonierit të mafias dhe dhuna fashiste ndaj protestuesve paqësorë është akt lufte i Ramës ndaj artit dhe qytetarëve shqiptarë”, shkruan Basha.

  • 15:22

   Avokati i Popullit: Kemi nisur hetimin për këtë rast, është përdorur dhunë

   Avokati i Popullit ka reaguar për përplasjen e sotme mes Policisë dhe qytetarëve. Në një deklaratë, Avokati i Popullit shkruan se e ka ndjekur me shqetësim këtë situatë, pasi protesta është shoqëruar dhe më dhunë. 

   Më tej shtohet se është nisur një hetim për rastit,  ndërkohë që 7 nga 12 personat e shoqëruar po procedohen në gjendje të lirë. “Gjithashtu, Avokati i Popullit ka nisur shqyrtimin edhe për rastin e dy të shoqëruarve Sazan Guri dhe Klajdi Bello” theskohet në deklaratë. 

   Foto nga protesta

   DEKLARATA E PLOTË

   Institucioni I Avokatit të Popullit ka mësuar me shqetësim rreth zhvillimeve të ditës së sotme në Sheshin Skënderbej në Tiranë, ku një grup qytetarësh protestues janë përballur me forcat e Policisë së Shtetit. Edhe pse Avokati I Popullit nuk ishte njoftuar dhe as thirrur për ta monitoruar këtë protestë, raportimet në media për zhvillimet të cilat kanë precipituar deri në përplasje të dhunshme të Policisë me qytetarët, nuk mund ta lënë indiferent institucionin më të madh të mbrojtjes së të drejtave të njeriut në vendin tonë.

   Gjatë gjithë periudhës së ndërmarrjes së masave të jashtëzakonshme me rastin e luftës kundër pandemisë globale të Covid-19, institucioni I Avokatit të Popullit ashtu si edhe institucionet më të mëdha ndërkombëtare ka bërë thirrje që autoritetet shtetërore të kenë kujdes për të kufizuar me proporcionalitet të drejtat civile të cilat preken gjatë masave të jashtëzakonshme. Në lidhje me ngjarjen në fjalë, Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur me iniciativë hetimin e rastit ndërkohë që 7 nga 12 personat e shoqëruar po procedohen në gjendje të lirë.

   Gjithashtu, Avokati i Popullit ka nisur shqyrtimin edhe për rastin e dy të shoqëruarve Sazan Guri dhe Klajdi Bello. Institucioni i Avokatit të Popullit gjen rastin t’u bëjë thirrje qytetarëve të respektojnë me durim dhe vetëpërmbajtje të gjithë rregullat e protokollit për kufizimin e përhapjes së COVID-19, duke zvogëluar në këtë mënyrë mundësinë e transmetimit të këtij infeksioni të rrezikshëm. Megjithatë, Avokati i Popullit fuqimisht u bën thirrje autoriteteve shtetërore, gjegjësisht strukturave të Policisë së Shtetit që të evitojnë reagimet ekstreme, të ruajnë proporcionalitetin dhe të marrin në konsideratë me respekt çdo formë të ligjshme të shprehjes së vullnetit të qytetarëve duke përfshirë edhe të drejtën e shprehjes së opinioneve të tyre apo të drejtës për të protestuar apo manifestuar pakënaqësitë e tyre.

  • 12:34

   ME VIDEO/ Momenti kur tërhiqet zvarrë aktivisti Arben Kola, turma shpërthen në kor: Turp, turp, turp…

   Shoqërohet në Polici edhe aktivisti i Shopërisë Civile, Arben Kola. Në momentin kur Policia i është afruar Kola ka qënë live në rrjetet e tij sociale. Ndërkohë që ka kundërshtuar shoqërimin, duke u shprehur se nuk dëshironte kontaktin me efektivët dhe se do të shkonte vetë në furgon.

   “Vij vetë more. Nuk iki askund. Ju po bëheni antishqiptar,”-është shprehur ai. Ndërsa turma e mbledhur rreth tyre ka shpërthyer në kor duke përsëritur fjalën “turp”.

  • 12:15

   Merret me barela për në Polici, protestesja ulëret gjithë kohës: Po më marrin kundër vullnetit tim. Jam shtetase e huaj!

   Policia ka marrë protestuesen Ira Kurti. Ajo është marrë me barelë dhe është futur në ambulancë. Ndërkohë që gjithë kohës ajo ka bërtitur dhe kundërshtuar shoqërimin e saj në Polici. Ira Kurti jeton kryesisht në Kanada dhe është aktiviste.

   “Po më marrin kundër vullnetit tim. Jam shtetase e huaj,”-tha ajo.

  • 12:11

   Britma dhe ulërima tek sheshi “Skënderbej”, policia shoqëron me forcë protestuesen: Hajde se e shohim në Komisariat. Zonja: Ke ligj që më merr ti mua?

   Pamje nga protesta

   Plas keq tek protesta në sheshin “Skënderbej”. Efektivët e Policisë kërkojnë që të shoqërojnë Ira Kurtin. Ajo është ulur në tokë për të parandaluar shoqërimin e saj. Në momentin që ajo është marrë nga Policia, ka nisur që të bërtasë me zë të lartë. Ira Kurti jeton kryesisht në Kanada dhe është aktiviste.

   PJESË NGA BISEDA ME POLICIN:

   Ines Kurti: Ke ligj që më merr ti mua

   Polici: Hajde me mua në Komisariat. Hajde dhe e shohim

   Ines Kurti: Hiqe dorën mos më prek mua

   Polici: Hape furgonin hape

   Një grua: Po ajo është zonjë morë, a keni gra? A keni motra ju?

   Polici: O djali hape furgonin

  • 12:04

   Nis me përplasje me Policinë protesta në Sheshin Skënderbej, shoqërohet Altin Goxhaj dhe aktivisti Arben Kola (FOTOT)

   Ka nisur me përplasje me Policinë e Shtetit protesta e organizuar mesditën e sotme në Sheshin Skënderbej. Janë shoqëruar në Polici deri më tani, avokati Altin Goxhaj, aktivisti Arben Kola dhe disa persona të tjerë.

  Shto Koment