LIVE UPDATES
Bota

Zelenskyy paralajmëron kundër 'iluzionit' se Rusia nuk do të pengojë eksportet e Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e përshkroi dërgesën si "sinjalin e parë pozitiv se ekziston një shans për të ndaluar zhvillimin e një krize botërore të ushqimit", ndërsa Kremlini e quajti largimin "shumë pozitiv".

2 Gusht 2022, 10:03 Nga d.a.
Zelenskyy paralajmëron kundër 'iluzionit' se Rusia nuk do
Zelenskyy

UKRAINË- Një anije që transportonte grurë ukrainas u largua nga porti i Odesa -s për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus të hënën, nën një marrëveshje të ndërmjetësuar ndërkombëtarisht për të zhbllokuar eksportet bujqësore të Ukrainës dhe për të lehtësuar krizën globale të ushqimit në rritje.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e përshkroi dërgesën si "sinjalin e parë pozitiv se ekziston një shans për të ndaluar zhvillimin e një krize botërore të ushqimit", ndërsa Kremlini e quajti largimin "shumë pozitiv".

"Zbatimi i nismës për eksportin e drithit dhe produkteve të tjera bujqësore nga portet tona në Detin e Zi filloi sot. Anija e parë me 26,000 ton misër u largua nga porti i Odesës. Deri më tani, është shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim dhe për të parashikuar ngjarje të mëtejshme. Por porti filloi të punojë, filloi trafiku i eksporteve dhe ky mund të quhet sinjali i parë pozitiv se ka një shans për të ndaluar përhapjen e krizës ushqimore në botë."-tha Zelenskyy.

Zelenskyy tha se ndërsa është shumë herët për të nxjerrë ndonjë përfundim, dërgesa ishte sinjali i parë pozitiv për të frenuar një krizë globale ushqimore në fjalimin e tij të fundit kombëtar.

"Aktualisht, gjithçka varet nga zbatimi i parametrave të sigurisë së nismës, përgjegjësi e cila është e partnerëve, në radhë të parë e Kombeve të Bashkuara dhe Turqisë. Nuk mund të kemi iluzione se Rusia thjesht do të përmbahet nga përpjekjet për të penguar eksportet e Ukrainës."-shtoi ai.

volodymyr zelenskyy lufta ukrain-rusi marreveshja ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.