LIVE UPDATES
Bota

Ukraina: Rusët operacione sekrete brenda centralit bërthamor

Ukraina i cilësoi pohimet e Moskës si një përpjekje për të shkëputur vëmendjen nga planet e supozuara të Kremlinit për të hedhur një bombë, e cila përdor eksplozivë për të shpërndarë mbetje radioaktive në një përpjekje për të mbjellë terror.

25 Tetor 2022, 22:58 Nga I.A
Ukraina: Rusët operacione sekrete brenda centralit bërthamor
Sergei Shoigu

UKRAINË-  Operatori i energjisë bërthamore të Ukrainës tha të martën se forcat ruse po kryenin punë sekrete në centralin më të madh bërthamor në Evropë, aktivitet që mund të hedhë dritë mbi pretendimet e Rusisë se ushtria ukrainase po përgatit një "provokim" që përfshin një pajisje radioaktive.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu bëri një pretendim të pabazuar në fakte se Ukraina po përgatitej të lëshonte një të ashtuquajtur bombë me elementë radioaktivë. Zoti Shoigu e bëri akuzën gjatë fundjavës në telefonatat me homologët e tij britanikë, francezë, turq dhe amerikanë. Britania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara e hodhën poshtë këtë pretendim duke e quajtur si "tërësisht të rreme".

Ukraina i cilësoi pohimet e Moskës si një përpjekje për të shkëputur vëmendjen nga planet e supozuara të Kremlinit për të hedhur një bombë, e cila përdor eksplozivë për të shpërndarë mbetje radioaktive në një përpjekje për të mbjellë terror.

Energoatom, ndërmarrja shtetërore ukrainase që operon katër centralet bërthamore të vendit, tha se forcat ruse kanë kryer punë sekrete gjatë javës së fundit në centralin bërthamor të Zaporizhias në Ukrainë.

Oficerët rusë që kontrollojnë zonën nuk kanë pranuar t'i japin qasje personelit ukrainas që drejton uzinën ose monitoruesve nga mbikëqyrësi i energjisë atomike të OKB-së që të shohin se çfarë po ndodh aty, tha kompania Energoatom në një deklaratë të lëshuar të martën.

Energoatom tha se "dyshonte" se rusët "po përgatisin një akt terrorist duke përdorur materiale bërthamore dhe mbetje radioaktive të depozituara" në uzinë. Ai tha se në 174 kontenierë kishte lëndë radiaktive.

"Shkatërrimi i këtyre kontejnerëve si rezultat i një shpërthimi do të çojë në një aksident e ndotje radioaktive që mund të shtrihet në disa qindra kilometrave katrorë" tha kompania.

Ajo i bëri thirrje Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike të vlerësojë se çfarë po ndodh në central.

Kremlini ka këmbëngulur se paralajmërimi i tij për një plan të ukrainas për të përdorur një bombë me element bërthamorë duhet të merret seriozisht dhe kritikoi vendet perëndimore për mos marrjen parasysh të këtij shqetësim.

Hedhja poshtë e paralajmërimit të Moskës është “e papranueshme për shkak të seriozitetit të rrezikut për të cilin kemi folur”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Duke folur gjatë një konference me gazetarët, zoti Peskov shtoi: “Ne përsëri theksojmë rrezikun e madh që paraqesin planet e hartuara nga ukrainasit”.

Të hënën Shtëpia e Bardhë theksoi sërish se pretendimet ruse ishin të rreme.

“Thjesht nuk është e vërtetë. Ne e dimë se nuk është e vërtetë”, tha John Kirby, zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare. "Në të kaluarën, në disa raste, rusët kanë fajësuar të tjerët për gjërat që ata po planifikonin t’i bënin".

Bombat me elementë bërthamorë nuk kanë aftësitë shkatërruese të një bombe bërthamore, por mund të ekspozojnë një pjesë të gjerë territori ndaj ndotjes radioaktive.

Marrë nga VOA

sergei shoigu lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat