LIVE UPDATES
Bota

Shqiptarët në Britani, Braverman mbështet politikën e ashpër për të trajtuar emigrantët e paligjshëm

I publikuar të hënën, raporti mbron "zbërthimin e shpejtë" të të gjithë emigrantëve të paligjshëm në Ruandë dhe ligje të reja që do ta bënin të pamundur kërkesën për azil në MB pas udhëtimit nga një vend i sigurt.

5 Dhjetor 2022, 16:15 Nga d.a.
Shqiptarët në Britani, Braverman mbështet politikën e
Suella Braverman

BRITANI- Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe Suella Braverman ka thënë se Mbretëria e Bashkuar do të sjellë ndryshime operacionale dhe legjislative për të ndaluar migrantët e paligjshëm që të abuzojnë me sistemin e azilit.

“Ne po e finalizojmë planin tonë”, tha ajo pa specifika në parathënien e saj të një raporti të Qendrës për Studime Politike (CPS) i cili propozon “ndalim të pacaktuar” të të gjithë azilkërkuesve që hyjnë ilegalisht në vend.

Sipas mediave vendase, i publikuar të hënën, raporti mbron "zbërthimin e shpejtë" të të gjithë emigrantëve të paligjshëm në Ruandë dhe ligje të reja që do ta bënin të pamundur kërkesën për azil në MB pas udhëtimit nga një vend i sigurt.

Ai gjithashtu bën thirrje për ndalimin e migrantëve të paligjshëm që të vendosen në Britani dhe kërkon ndryshime në ligjet e të drejtave të njeriut për të lejuar ndalimin dhe largimin, duke përfshirë, "tërheqjen e Britanisë nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut" nëse është e nevojshme.

Raporti, i autorizuar nga ish-shefi i shtabit të Joint Downing Street, Nick Timothy, thotë se Akti i Skllavërisë Moderne duhet të forcohet dhe duhet të ketë një kufi ligjor prej 20,000 në vit për numrin e njerëzve që vijnë në MB përmes rrugëve të zhvendosjes.

Ligjet aktuale të Britanisë i lejojnë të huajt të kërkojnë të drejtën për të jetuar në MB nëse janë viktima të shfrytëzimit ose trafikimit.

Ndërsa Braverman tha se nuk ishte dakord me gjithçka që propozohej në raport, ajo e mirëpriti atë si një "kontribut jetik dhe të domosdoshëm" në debatin e politikave rreth asaj se çfarë mund të bënte Mbretëria e Bashkuar për të trajtuar kalimet e paligjshme të Kanalit Anglez.

Ajo tha se britanikët me mendje të drejtë dhe tolerantë dhe bujarë ishin të ngopur me shkeljen e vazhdueshme të rregullave të emigracionit të vendit për të luajtur sistemin tonë të azilit.

"Na mjaftoi abuzimi i vazhdueshëm i ligjeve të të drejtave të njeriut për të penguar largimin e atyre që nuk kanë të drejtë të jenë në MB," tha konservatorja e vijës së ashpër, duke shtuar "kjo duhet të marrë fund".

Sekretarja e Brendshme tha se ajo dhe kryeministri Rishi Sunak do të "paraqisnin ndryshimet operacionale dhe legjislative" të nevojshme për të trajtuar në mënyrë gjithëpërfshirëse krizën.

Më shumë se 40,000 njerëz kanë kaluar tashmë Kanalin për në Mbretërinë e Bashkuar me varka të vogla deri më tani këtë vit dhe numri pritet të arrijë në 50,000 deri në fund të dhjetorit. Ka pasur një rritje të numrit të shqiptarëve që zbarkojnë në brigjet e Britanisë së Madhe. Kishte më shumë se 72,00 kërkesa për azil në MB në vitin që përfundoi më 30 shtator.

suella braverman emigrantet shqiptar ne angli nick timothy

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS