LIVE UPDATES
Bota

Rreziku i një tjetër pandemie globale, OBSH mban takimin mbi linë e majmunit

Komiteti që do të takohet është Grupi Këshillimor Strategjik dhe Teknik për Rreziqet Pandemike Infektive dhe Epidemike (STAG-IH), i cili këshillon OBSH-në për rreziqet e kontaminimit që mund të përbëjnë një kërcënim global.

20 Maj 2022, 17:36 Nga DOSJA
Rreziku i një tjetër pandemie globale, OBSH mban takimin mbi linë
lija e majmunit

GJENEVË- Organizata Botërore e Shëndetësisë do të mbajë një takim urgjent ditën e sotme për të diskutuar mbi linë e majmunëve sipas burimeve pranë OKB-së.

Komiteti që do të takohet është Grupi Këshillimor Strategjik dhe Teknik për Rreziqet Pandemike Infektive dhe Epidemike (STAG-IH), i cili këshillon OBSH-në për rreziqet e kontaminimit që mund të përbëjnë një kërcënim global.

Më shumë se 100 raste të infeksionit viral, i cili përhapet përmes kontaktit të ngushtë dhe zakonisht është i lehtë, janë raportuar kohët e fundit jashtë vendeve afrikane ku është endemik. Dhjetra raste të dyshuara dhe të konfirmuara të lisë së majmunëve janë identifikuar që nga fillimi i majit në Evropë dhe Amerikën e Veriut, duke rritur frikën për përhapjen e sëmundjes.

Dhjetëra raste janë raportuar tashmë në Spanjë dhe Portugali, të ndjekur nga Britania, Kanadaja dhe vendet e Amerikës së Jugut. Italia gjithashtu njoftoi një rast. Rasti i parë i sëmundjes u konstatua në  Shtetet e Bashkuara të Amerikës të mërkurën dhe më konkretisht në Massachusetts. Burri që doli pozitiv për virusin kishte udhëtuar në Kanada.

Lija e majmunit është një sëmundje e rrallë, infektive, e ngjashme me linë e njeriut që u zhduk në vitin 1980. Edhe pse është më e lehtë dhe shumica e pacientëve shërohen brenda pak javësh, në raste të rralla mund të jetë fatale. Simptomat përfshijnë ethe, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, ënjtje të nyjeve limfatike, të dridhura dhe lodhje. Pacientët gjithashtu mund të zhvillojnë skuqje të lëkurës, të cilat shpesh fillojnë në fytyrë dhe përhapen në pjesë të tjera të trupit, duke përfshirë organet gjenitale. Nuk ka shërim për linë e majmunit, i cili transmetohet përmes kontaktit me një pacient të infektuar ose lëngjeve trupore, përfshirë pështymë.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se po shqyrton me kujdes faktin se disa nga rastet në Britani, vendi i parë në Evropë ku u shfaq sëmundja, duket se janë transmetuar brenda komunitetit gay.

Ne jemi dëshmitarë të transmetimeve mes meshkujve që kanë bërë seks me meshkuj. Çdokush, pavarësisht nga orientimi seksual, mund të transmetojë linë e majmunit", thanë Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara.

(d.a/doja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet