LIVE UPDATES
Bota

Pjesë edhe flamuri shqiptar, miliarderi amerikan planifikon të zhytet drejt Titanikut

Larry Connor, një manjat i pasurive të paluajtshme nga Dejtoni, synon të zhytet më shumë se 3779 metra deri në vendin e mbytjes së Titanikut.

28 Maj 2024, 15:51 Nga S.B
Pjesë edhe flamuri shqiptar, miliarderi amerikan planifikon të zhytet
Triton

SHBA- Një miliarder nga Ohaio po planifikon një ekspeditë në thellësitë e Titanikut, duke synuar të rivendosë besimin në sigurinë e sipërmarrjeve të tilla pas incidentit tragjik të vitit të kaluar në OceanGate. Larry Connor, një manjat i pasurive të paluajtshme nga Dejtoni, synon të zhytet më shumë se 3779 metra deri në vendin e mbytjes së Titanikut.

Një detaj që ka rënë në sy në nëndetësen Triton është se krahas flamujve të Kombeve të Bashkuara, SHBA-së, Teksasit dhe Klubit të Eksploruesëve, ndodhet edhe flamuri shqiptar. Bëhet me dije se flamuri ynë përmes Triton, ka arritur në pikën më të thellë të tokës, në shpellën Mariano.

Pjesë edhe flamuri shqiptar, miliarderi amerikan planifikon të zhytet
Triton

Në webin e fivedeeps.com shpjegohet qartë arsyeja e vendosjes së flamujve tek Triton. Mësohet se: flamuri shqiptar është vendosur në nder për këmbënguljen dhe historinë e jashtëzakonshme të popullit të madh shqiptar dhe në veçanti të një gruaje shqiptare Monica Beu që është partnerja afatgjatë e sponsorit të ekspeditës e cila mbetet një mbështetëse e fortë.

Pjesë edhe flamuri shqiptar, miliarderi amerikan planifikon të zhytet
Flamujt

Connor do të shoqërohet nga Patrick Lahey, bashkëthemelues i Triton Submarines, i cili ka projektuar një anije prej 20 milionë dollarësh të quajtur Triton 4000/2 Abyssal Explorer. Kjo zhytëse për dy persona është projektuar për të ndërmarrë misione të shumta në det të thellë në mënyrë të sigurt dhe të besueshme.

Objektivi i ekspeditës së tyre është të demonstrojnë se eksplorimet në det të thellë mund të kryhen pa rrezik, edhe pas shpërthimit katastrofik të zhytësit Titan në qershor, i cili rezultoi në vdekjen e të pesë pasagjerëve, duke përfshirë CEO-n e OceanGate, Stockton Rush.

"Dua t'u tregoj njerëzve në mbarë botën se ndërsa oqeani është jashtëzakonisht i fuqishëm, ai mund të jetë i mrekullueshëm dhe i këndshëm dhe me të vërtetë një lloj ndryshimi i jetës nëse ecni në mënyrën e duhur," i tha Connor Wall Street Journal.

"Patrick ka menduar dhe projektuar këtë për më shumë se një dekadë. Por ne nuk i kishim materialet dhe teknologjinë. Ne nuk mund ta ndërtonim këtë pesë vjet më parë."

Pjesë edhe flamuri shqiptar, miliarderi amerikan planifikon të zhytet
Ocean Gate

Titani ishte rrugës për në vendin e Titanikut kur pësoi një dështim katastrofik më 18 qershor, duke çuar në vdekjen e menjëhershme të Rush, aventurierit miliarder Hamish Harding, autoritetit francez të Titanikut Paul-Henri Nargeolet dhe biznesmenit pakistanez Shahzada Dawood së bashku me djalin e tij.

submarine titanik

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme