LIVE UPDATES
Bota

Pfizer do të shesë ilaçe me çmim të ulët për vendet e varfra, Bourla:Do ndihmojmë dhe në dërgesa

Këtyre vendeve u mungon aksesi i mirë në trajtime inovative dhe mund të duhen katër deri në shtatë vjet më shumë që trajtimet e reja të bëhen të disponueshme në vendet me të ardhura të ulëta, sipas Fondacionit Bill & Melinda Gates, nëse ato bëhen të disponueshme.

25 Maj 2022, 15:57 Nga DOSJA
Pfizer do të shesë ilaçe me çmim të ulët
Pfizer

SHBA- Kompania prodhuese e vaksinave ndaj Covid-19 Pfizer do t'i vërë në dispozicion të gjitha ilaçet e saj të patentuara, përfshirë trajtimin e COVID-19 Paxlovid dhe ilaçin me shitje të madhe të kancerit të gjirit Ibrance me një çmim jofitimprurës për 45 nga vendet më të varfra në botë.

Sipas Reuters, këtyre vendeve u mungon aksesi i mirë në trajtime inovative dhe mund të duhen katër deri në shtatë vjet më shumë që trajtimet e reja të bëhen të disponueshme në vendet me të ardhura të ulëta, sipas Fondacionit Bill & Melinda Gates, nëse ato bëhen të disponueshme.

Pfizer tha se plani i saj përfshin 23 ilaçe dhe vaksina të patentuara në pronësi të plotë që trajtojnë sëmundjet infektive, disa kancere dhe sëmundje të rralla dhe inflamatore. Përveç Paxlovid dhe Ibrance, lista përfshin vaksinën e pneumonisë Prevnar 13, ilaçin e artritit reumatoid Xeljanz dhe trajtimet e kancerit Xalkori dhe Inlyta. Vaksina COVID-19 Comirnaty e zhvilluar me BioNTech ishte gjithashtu në listë.

Shefi Ekzekutiv, Albert Bourla tha në një intervistë se të gjitha ilaçet që vihen në dispozicion duhet të jenë të dobishme. Kur Pfizer të lançojë ilaçe dhe vaksina të reja, ato gjithashtu do të përfshihen në portofolin e barnave me një çmim jofitimprurës

“Por është e qartë se antivirali (Paxlovid) do të jetë një punë shumë e madhe për ta, nëse kanë nevojë për të, ata mund ta marrin menjëherë”, tha ai.

Bourla tha se marrëveshja e re parashikon dhe vështirësitë që mund të hasë, veçanërisht mungesa e infrastrukturës shëndetësore në disa vende që e bëri të vështirë shpërndarjen e vaksinës.

"Në vend që të lajmë duart dhe të themi, 'Unë ju dhashë produktin, bëni çfarë të doni me to', ne po themi, 'Ne do t'ju japim produktet dhe do të ulemi me ju për të parë se si mund të ndihmojmë në organizimin një sistem që mund t'i përdorë ato," tha Bourla.

27 vendet me të ardhura të ulëta dhe 18 vende me të ardhura më të ulëta të përfshira në atë që Pfizer e quan "Një marrëveshje për një botë më të shëndetshme" mbulojnë pjesën më të madhe të Afrikës dhe pjesën më të madhe të Azisë Juglindore. Pesë vende, Ruanda, Gana, Malavi, Senegali dhe Uganda, janë zotuar tashmë t'i bashkohen marrëveshjes, e cila u njoftua në Forumin Ekonomik Botëror në Davos.

Pfizer është kritikuar për mënyrën se si shpërndau vaksinën e saj për COVID-19, me disa vende më të varfra që prisnin me muaj pasi dozat e para të prodhuara u dërguan në vendet më të pasura.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje