LIVE UPDATES
Bota

Pas 44 viktimave në Gaza, arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe Xhihadit Islamik

Presidenti i SHBA Joe Biden përshëndeti marrëveshjen të dielën dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që "të zbatojnë plotësisht armëpushimin dhe të sigurojnë që karburantet dhe furnizimet humanitare të rrjedhin në Gaza ndërsa luftimet ulen".

8 Gusht 2022, 08:32 Nga d.a.
Pas 44 viktimave në Gaza, arrihet armëpushimi mes Izraelit dhe
rripi i gazes

IZRAEL- Një armëpushim midis Izraelit dhe grupit militant palestinez Xhihadi Islamik ka hyrë në fuqi në Rripin e Gazës pas tre ditësh luftimesh ndërkufitare të shkaktuara nga sulmet ajrore të befasishme izraelite.

Sipas Guardian, presidenti i SHBA Joe Biden përshëndeti marrëveshjen të dielën dhe u bëri thirrje të gjitha palëve që "të zbatojnë plotësisht armëpushimin dhe të sigurojnë që karburantet dhe furnizimet humanitare të rrjedhin në Gaza ndërsa luftimet ulen". SHBA, tha ai, kishte punuar me të dyja palët dhe partnerët rajonalë "për të inkurajuar një zgjidhje të shpejtë të konfliktit".

Sulmet izraelite dhe raketat militante vazhduan në minutat para fillimit të armëpushimit, për të cilin ndërmjetësit egjiptianë thanë se filloi në orën 23:30 të dielën. Izraeli konfirmoi se armëpushimi ishte vendosur të zbatohej, por tha se do të përgjigjej nëse shkelej. Xhihadi Islamik gjithashtu konfirmoi marrëveshjen. "Ne vlerësojmë përpjekjet egjiptiane që ishin bërë për t'i dhënë fund agresionit izraelit kundër popullit tonë," tha zëdhënësi Tareq Selmi.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka caktuar një takim urgjent për të hënën për dhunën. I dërguari i OKB-së për paqen në Lindjen e Mesme, Tor Wennesland, tha në një deklaratë se ata do të theksojnë angazhimin për të bërë gjithçka mundemi për t'i dhënë fund përshkallëzimit të vazhdueshëm, për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e popullatës civile dhe për të ndjekur dosjen e të burgosurve palestinezë.

Marrëveshja duhet të paktën të ndalojë përkohësisht gjakderdhjen që shpërtheu në territorin e bllokuar të premten me Operacionin "parandalues" të Izraelit Breaking Dawn, i cili tha se pengoi sulmet e supozuara me raketa të planifikuara nga Xhihadi Islamik Palestinez.

Gjithsej 44 palestinezë, mes tyre 15 fëmijë, si dhe anëtarë të Xhihadit Islamik, janë vrarë tani në fushatën e bombardimeve dhe më shumë se 300 njerëz janë plagosur, ndërsa 13 izraelitë janë trajtuar në spital për lëndime të lehta, ndërsa qindra Raketat hakmarrëse u hodhën përgjatë kufirit të Gazës drejt jugut të vendit.

2.2 milionë banorët e Gazës tashmë kanë mbetur të tronditur nga vrullja e papritur e dhunës, e cila pason katër luftëra dhe disa beteja të tjera gjatë 15 viteve të fundit.

Rripi i Gazës ka mbetur relativisht i qetë që nga lufta e majit të vitit të kaluar, e cila vrau 256 njerëz në Gaza dhe 14 njerëz në Izrael. Raundi i ri i luftimeve erdhi ndërsa Izraeli përgatitet për zgjedhjet e tij të pesta në katër vjet pas rënies së një qeverie koalicioni jetëshkurtër, e cila rrëzoi kryeministrin shumëvjeçar, Benjamin Netanyahu.

xhihadi islamik rripi i gazes tor wennesland joe biden

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra