LIVE UPDATES
Bota

Myftiu që edhe pas vdekjes po 'trazon' Serbinë, del në pah gruaja e tretë

Belkisa Crnovrshahin, 31-vjeç, gazetare e Novi Pazar. Ajo është paraqitur në Bashkësinë Islame të Serbisë duke paraqitur shkresa se ishin të martuar sipas Sheriatit dhe se për këtë arsye duhej të kishte pjesë në trashëgiminë e Zukorliçit.

25 Maj 2022, 12:59 Nga DOSJA
Myftiu që edhe pas vdekjes po 'trazon' Serbinë, del në
Belkisa Crnovrsanin dhe Muamer Zukorliq

SERBI-  Figura më e njohur muslimane në Serbi, Muhamer Zukorliç, i cili ka ndërruar jetë disa muaj më parë, është kthyer sërish në qendër të vëmendjes për e tij bashkëshortore.

Mediat serbe , shkruajnë se ai kishte dhe një grua të tretë e cila është identifikuar si Belkisa Crnovrshahin, 31-vjeç, gazetare e Novi Pazar. Ajo është paraqitur në Bashkësinë Islame të Serbisë duke paraqitur shkresa se ishin të martuar sipas Sheriatit dhe se për këtë arsye duhej të kishte pjesë në trashëgiminë e Zukorliçit.

Thuhet se martesa është bërë fshehurazi në Stamboll dhe se publikisht Belkisa është e pamartuar dhe asnjëherë nuk është shfaqur me Zukorliçin.

Belkisa Crnovrshanin tha se pretendimet e tabloidëve serbë se ajo ishte në kërkim të pronës në Bashkësinë Islame të Serbisë janë të pavërteta. 

Të gjitha akuzat synojnë të njollosin reputacionin tim si qytetare nderi e Serbisë, si një muslimane e devotshme, si një grua krenare”, ka shkruar ajo. 

Menjëherë ka reaguar gruaja e dytë e të ndjerit, Elma Elfiq Zukorliç, e cila tha se myftiu ishte një mysliman i mirë, një boshnjak krenar, një djalë i ndjeshëm, një bashkëpunëtor dhe partner biznesi i besueshëm, një bashkëshort i mrekullueshëm dhe një baba akoma më i mrekullueshëm.

Sa i përket situatës së re, jam i bindur, nëse është e vërtetë, se Myftiu ka respektuar të gjitha parimet e Sheriatit dhe vendimet duhet të merren në përputhje me rrethanat. Më vjen keq që sot nuk po flasim për kontributin që ai ka dhënë në këtë rajon në dekadat e kaluara, por po flasim për të në një mënyrë për të cilën nuk kemi folur gjatë jetës së tij”, tha bashkëshortja e dytë e të ndjerit.

Belkisa Crnovrshanin tha se pretendimet e tabloidëve serbë se ajo ishte në kërkim të pronës në Bashkësinë Islame të Serbisë janë të pavërteta. 

Të gjitha akuzat synojnë të njollosin reputacionin tim si qytetare nderi e Serbisë, si një muslimane e devotshme, si një grua krenare”, ka shkruar ajo. 

Në profilin e saj në Instagram, ajo që të bie në sy është luksi në të cilën jeton Belkis ku shihen çanta dore, atlete të shtrenjta, shami me fije ari. Në fotot u shfaq edhe me “prada” prej 1750 dollarësh por edhe ajo me firmën e Yves Saint Laurent, e cila ka çmime të ngjashme. Kishte edhe atlete "Dior" 1000 dollarë dhe një bluzë "Gucci" 400 dollarë. 

Muamer Zukorliç, i cili ishte myftiu i Sanxhakut, kreu i Partisë për Drejtësi dhe Pajtim dhe nënkryetar i parlamentit të Serbisë, vdiq në nëntor nga një atak në zemër në moshën 51-vjeçare, duke tronditur myslimanët në rajon dhe në mbarë botën. Në 14 vitet e tij si myfti i Bashkësisë Islame në Serbi, organi zyrtar që përfaqëson myslimanët e vendit, Zukorliç grumbulloi një popullaritet të jashtëzakonshëm në rajonin e Sanxhakut dhe mes myslimanëve në Bosnje.

Rajoni i Sanxhakut, i cili shtrihet në pjesë të Serbisë jugperëndimore dhe Malit të Zi verior, ka një identitet të fortë etnik, me shumicën e rreth 500,000 njerëzve të tij që identifikohen si boshnjakë myslimanë.

Zukorliç bëri bujë edhe me jetën e tij personale dhe familjare. Në mënyrë të pazakontë mes boshnjakëve, Zukorliç kishte dy gra dhe tetë fëmijë.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave