LIVE UPDATES
Bota

Mijëra njerëz dolën në rrugët e Parisit për të protestuar ndaj kostos së lartë të jetesës

Duke kërkuar një investim më të madh në veprimin klimatik, paga më të larta dhe një ngrirje emergjente të çmimeve të sendeve ushqimore, qirasë dhe energjisë, njerëzit marshuan nga Place de la Nation në Place de la Bastille në Parisin lindor, ndërsa Asambleja Kombëtare përpiqet të miratojë buxheti për vitin e ardhshëm dhe grevat në rafineritë e naftës pritet të përhapen në sektorin e transportit këtë javë.

17 Tetor 2022, 18:51 Nga d.a.
Mijëra njerëz dolën në rrugët e Parisit për
Protesta ne France

FRANCË- Një marshim me dhjetëra mijëra njerëz në Paris të dielën përfaqësoi një "konvergjencë të madhe" të krizave me të cilat përballet publiku francez dhe qeveria e presidentit Emmanuel Macron, tha udhëheqësi progresiv Jean-Luc Mélenchon, kreu i partisë së majtë France Unbowed dhe një organizator i protestës masive.

Sipas Guardian, duke kërkuar një investim më të madh në veprimin klimatik, paga më të larta dhe një ngrirje emergjente të çmimeve të sendeve ushqimore, qirasë dhe energjisë, njerëzit marshuan nga Place de la Nation në Place de la Bastille në Parisin lindor, ndërsa Asambleja Kombëtare përpiqet të miratojë buxheti për vitin e ardhshëm dhe grevat në rafineritë e naftës pritet të përhapen në sektorin e transportit këtë javë.

Katër muaj pasi Macron humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare dhe France Unbowed formoi një koalicion me partitë e tjera të qendrës së majtë, Mélenchon i tha turmës se qeveria e presidentit po bie në "kaos".

"Nëse jeni në vështirësi ose në mjerim, kjo është ekskluzivisht sepse korrelacioni i forcave midis atyre që kanë gjithçka dhe atyre që kanë pak, është në favor të atyre që kanë gjithçka," tha Mélenchon, duke u bërë thirrje protestuesve që "të mos lejojnë veten e tyre. të ndahen nga ngjyra e lëkurës, feja, përkatësia politike apo indiferenca.”

Grevat për pagat e ulëta në rafineri kanë shkaktuar mungesë benzine dhe radhë të gjata në stacionet e benzinës, ndërsa pushtimi rus i Ukrainës ka shkaktuar rritje të kostove të energjisë. Inflacioni qëndron në 6% në Francë dhe ka rritur çmimet e produkteve ushqimore.

Buxheti i propozuar nga qeveria e Macron përfshin fundin e subvencioneve direkte për gazin dhe nuk përfshin një rritje mjaft të madhe pagash, sipas kritikëve progresivë, ose një taksë mbi fitimet e papritura.

Ndërsa France Unbowed dhe koalicioni që ajo formoi në fillim të këtij viti po e kundërshtojnë propozimin me arsyetimin se ai do të sjellë më shumë masa shtrënguese në një vend ku punëtorët tashmë po dënojnë stagnimin e pagave, e djathta ka akuzuar qeverinë se ka propozuar shumë shpenzime. Kryeministrja Élisabeth Borne tha javën e kaluar se administrata e Macron "ndoshta" do të përdorte fuqitë e saj kushtetuese këtë javë për të shtyrë buxhetin pa votim - një mundësi që nxiti kritika nga turma kur Mélenchon e përmendi atë të dielën.

Krahas grevave që tashmë kanë nisur, të martën është shpallur edhe grevë e transportit. Sindikatat më të mëdha të vendit kanë bërë thirrje gjithashtu për një grevë të përgjithshme duke filluar javën e ardhshme, një kërkesë që u përsërit nga Mélenchon.

protesta ne france kriza ekonomike prej luftes emmanuel macron jean-luc mélenchon

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...