LIVE UPDATES
Bota

Letonia mbyll kanalin rus për shkak se si mbulonte luftën në Ukrainë

TV Rain i ka quajtur “të padrejta dhe absurde” akuzat në një postim në rrjetet sociale ndërkohë që është urdhëruar ndërprerja e transmetimit më 8 dhjetor.

6 Dhjetor 2022, 16:54 Nga d.a.
Letonia mbyll kanalin rus për shkak se si mbulonte luftën në
TV rain

LETONI- Kanali i fundit televiziv i pavarur rus, TV Rain, është mbyllur në Letoni pas më pak se pesë muajsh transmetim pasi është akuzuar për shfaqjen e përmbajtjeve që mbështesin pushtimin e Ukrainës nga Moska.

Sipas BBC, TV Rain i ka quajtur “të padrejta dhe absurde” akuzat në një postim në rrjetet sociale ndërkohë që është urdhëruar ndërprerja e transmetimit më 8 dhjetor. TV Rain thotë se do t'i bindet urdhrit, por do të mbetet në YouTube, ku shumica e audiencës shikon përmbajtjen e tij. Megjithatë, nuk do të mund të transmetohet më në televizionin kabllor brenda Letonisë, e cila ka një popullsi të madhe rusishtfolëse.

Këshilli Kombëtar i Mediave Elektronike (NEPLP), rregullatori i medias në Leton, tha se vendimi për të hequr licencën ishte marrë "në lidhje me kërcënimet ndaj sigurisë kombëtare dhe rendit publik".

Në fillim të këtij muaji, rregullatori e gjobiti kanalin me 10,000 € për shfaqjen e një harte në të cilën Krimea e pushtuar tregohej si pjesë e territorit të Rusisë. Ajo u dënua gjithashtu për thirrjen e ushtrisë ruse "ushtria jonë" në një artikull rreth mënyrës se si të siguronte rekrutët me furnizime. Si rezultat, një nga drejtuesit e transmetuesit, Alexei Korostelyov, u pushua nga puna.

Vendimi është kritikuar nga shumë figura të opozitës në Rusi, të cilët argumentojnë se TV Rain është një burim i rëndësishëm informacioni i pavarur për rusishtfolësit rreth luftës.

"Ka Putin, i cili filloi luftën. Ka TV Rain, i cili tregon të vërtetën për Putinin dhe për luftën. Heqja e licencës së TV Rain vetëm e ndihmon Putinin," tha Kira Yarmysh, sekretare e shtypit e liderit të opozitës të burgosur Alexei Navalny. 

Organizata bamirëse Reporterët pa Kufij e quajti masën një "goditje serioze ndaj lirisë së informacionit".

Kanali, i cili ka qenë prej kohësh kritik ndaj Vladimir Putinit dhe qeverisë ruse, u bllokua në Rusi në fillim të marsit, vetëm disa ditë pasi Moska pushtoi Ukrainën. Shumë punonjës më pas u larguan nga Rusia dhe më vonë filluan punën për rindërtimin e Dozhdit jashtë vendit. Është një nga disa media të pavarura që i ka zhvendosur operacionet e saj jashtë Rusisë ose i ka pezulluar ato që nga pushtimi.

kira yarmysh alexei navalny

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës