LIVE UPDATES
Bota

Sulmet me raketa ruse detyrojnë mbyllje emergjente të energjisë elektrike

Videoja e postuar në internet tregon flakë të forta dhe tym të zi të dendur që buron nga vendi. Nuk pati viktima, tha Roman Starovoyt, por dy shkolla lokale u mbyllën gjatë ditës. Ai nuk tha se kush mund të qëndronte pas sulmit në rajonin që kufizohet me Ukrainën.

6 Dhjetor 2022, 16:44 Nga d.a.
Sulmet me raketa ruse detyrojnë mbyllje emergjente të energjisë
Lufta ne ukraine

Nga Jaroslav Lukiv për BBC

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të së hënës, ka thënë presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Ai tha se shumë rajone u prekën dhe autoritetet lokale paralajmëruan se rreth gjysma e rajonit të Kievit do të mbetet pa energji elektrike në ditët në vijim.

Katër persona u vranë në sulmet e së hënës. Gjatë natës, më shumë raketa goditën infrastrukturën kritike pranë qytetit jugor të Zaporizhzhia, thanë zyrtarët.

Në një zhvillim të veçantë të martën, guvernatori i rajonit Kursk të Rusisë tha se një sulm me dron në një aeroport ndezi një rezervuar për ruajtjen e naftës.

Videoja e postuar në internet tregon flakë të forta dhe tym të zi të dendur që buron nga vendi. Nuk pati viktima, tha Roman Starovoyt, por dy shkolla lokale u mbyllën gjatë ditës. Ai nuk tha se kush mund të qëndronte pas sulmit në rajonin që kufizohet me Ukrainën.

Në Ukrainë, ministri i Energjisë tha se shpresonte të reduktonte ndjeshëm deficitin e energjisë të shkaktuar nga sulmet e fundit ruse deri të martën në mbrëmje, duke i kthyer stacionet e energjisë bërthamore përsëri në rrjet.

Vendi tani po sheh borë dhe temperatura nën zero në shumë rajone, dhe miliona janë pa energji elektrike dhe ujë të rrjedhshëm. Ekziston frika se një numër njerëzish mund të vdesin nga hipotermia.

Në fjalimin e tij me video të hënën vonë, presidenti Zelensky tha se 70 raketa ruse u hodhën të hënën dhe "shumica e tyre u rrëzuan".

Zelensky tha se "numri më i madh i mbylljeve është në rajonet Vinnytsia, Kiev, Zhytomyr, Dnipropetrovsk, Odesa, Khmelnytskyi dhe Cherkasy", duke iu referuar rajoneve që përfshijnë gjatësinë dhe gjerësinë e vendit. Por ai u zotua se autoritetet "do të bëjnë gjithçka për të rivendosur stabilitetin".

Udhëheqësi ukrainas tha se furnizimet me energji elektrike u prekën gjithashtu në Moldavinë fqinje, duke dëshmuar se veprimet e Rusisë ishin "një kërcënim jo vetëm për Ukrainën, por edhe për të gjithë rajonin tonë".

Ministria ruse e mbrojtjes pretendoi se kishte kryer sulme masive me precizion të lartë ndaj sistemeve të komandës dhe kontrollit ushtarak të Ukrainës, dhe në objektiva të tjerë.

Sulmet e së hënës ishin sulmi i tetë masiv raketor i Rusisë në tetë javë dhe erdhën pas ditëve të paralajmërimeve të përsëritura se Moska po planifikonte sulmin e ri.

Sulmi përfundimisht mbërriti vetëm disa orë pas një serie shpërthimesh në dy fusha ajrore ushtarake thellë brenda Rusisë, për të cilat Moska fajësoi dronët ukrainas të kapur nga mbrojtja ajrore ruse.

Tre ushtarakë u vranë dhe dy avionë u dëmtuan lehtë në fushat ajrore në rajonin Ryazan dhe Saratov, tha ministria ruse e mbrojtjes. Ukraina nuk ka komentuar publikisht për këtë çështje.

Dy fushat ajrore, qindra kilometra nga kufiri i Ukrainës, strehojnë bombardues strategjikë rusë që janë përdorur për të kryer sulme me raketa që nga fillimi i pushtimit të plotë të Ukrainës nga Moska më 24 shkurt.

Presidenti Vladimir Putin kryesoi një takim të këshillit rus të sigurisë të martën, një takim që zakonisht ndodh të premteve. Televizioni shtetëror tregoi një video nga fjalët e tij hapëse, në të cilën kreu i Kremlinit tha se tema e takimit do të ishte siguria e shtetit.

Përpara sulmeve të fundit ruse, zyrtarët në Kiev po flisnin për kalimin nga ndërprerjet emergjente shumë përçarëse, të cilat shpesh zgjasin për shumë orë, në ndërprerjet e planifikuara më të menaxhueshme të energjisë, të cilat u ofrojnë civilëve një parashikueshmëri shumë të nevojshme.

Moska ka goditur rrjetin elektrik të Ukrainës që nga 10 tetori, pas një vargu humbjesh të rënda ushtarake në fushën e betejës.

Disa liderë perëndimorë e kanë quajtur strategjinë një krim lufte, për shkak të sasisë së madhe të dëmit të shkaktuar në infrastrukturën civile.

Ekspertët i kanë thënë BBC-së se taktika e Rusisë për të goditur infrastrukturën energjetike ka shumë të ngjarë të jetë krijuar për të demoralizuar dhe terrorizuar popullatën, në vend që të fitojë ndonjë avantazh konkret ushtarak. Moska i ka mohuar vazhdimisht akuzat.

volodymyr zelenskyy lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës