LIVE UPDATES
Bota

Hera e parë në histori! Juria e NY voton, Donald Trump zyrarisht nën akuzë! I dha 130 mijë $ pornostares Stormy Daniels

Donald Trump akuzohet për pagesat që i janë bërë një ylli porno, Stormy Daniels, pak para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

30 Mars 2023, 23:44 Nga k.m.
Hera e parë në histori! Juria e NY voton, Donald Trump zyrarisht
Donald Trump

SHBA- Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump zyrtarisht nën akuzë! Kështu raporton BBC. Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump akuzohet për pagesat që i janë bërë një ylli porno, Stormy Daniels, pak para zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016.

Detajet e akuzave me të cilat do të përballet ende nuk janë bërë të ditura. Një juri e madhe votoi për ta paditur atë për akuza penale, duke e bërë Trump presidentin e parë amerikan që përballet me ligjin.

Aktakuza tregon se ai është ish-presidenti i parë që akuzohet për një krim dhe e çon vendin në një territor të paeksploruar ligjor dhe politik, me një kandidat për president që tani përballet me arrestimin e tij. Kjo shënon një fitore për zyrën e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, e cila ka hetuar një pagesë prej 130,000 dollarësh të bëra nga Michael Cohen, ish-avokati i Trump, gjatë fushatës presidenciale të vitit 2016.

Ndërkohë, të enjten u zbulua gjithashtu se prokurorët e Nju Jorkut po kërkonin të akuzonin Trump për një pagesë prej 150,000 dollarësh për një tjetër ish-modele të Playboy. Ekipi i Bragg ka marrë në pyetje dëshmitarët e jurisë së madhe në lidhje me paratë e Karen McDougal, e cila ishte "Playmate of Year" e revistës Playboy në 1998. Trump gjithmonë ka mohuar të ketë një lidhje me Daniels, emri i vërtetë i së cilës është Stephanie Clifford.

Akuzat dolën në dritë kur Trump ishte në detyrë, duke shkaktuar një hetim federal. Në vitin 2017, Cohen u deklarua fajtor për 8 akuza federale, duke përfshirë evazion fiskal, mashtrim dhe shkelje të financimit të fushatës. Ai i tha një gjykate në Manhattan se Trump e kishte urdhëruar atë të bënte pagesat.

Por hetimi u zhduk nga titujt kryesorë, pasi çështjet e tjera ligjore u fokusuan në biznesin e familjes së Trump dhe veprimet e tij rreth trazirave të 6 janarit 2001. Por vëmendja prej hetimit nuk u largua kurrë. Çështja mori një vrull të ri në fillim të vitit 2023 kur Cohen u takua me hetuesit nga zyra e prokurorit të qarkut të Manhattanit dhe doli se një juri e madhe po mblidhte prova lidhur me rastin.

donald trump stormy daniels

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit